Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumuZaman: 17 Şub 2019 20:31

Tüm zamanlar UTC


.


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10655 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062 ... 1066  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2018 12:31 
Çevrimdışı
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Tem 2017 00:16
Mesajlar: 60
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: London
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Boyle hic bir icralari olmayip sadece insanlara camur atma zihniyetinde olanlarin da burada oldugunu gormek uzucu aslinda.
Kimse sana zorla bagis yap demiyor eger istiyorsan kendin kisisel dava acabilirsin. Seni tutan mi var? O kadar dava masrafinin altina girebilecek misin? Bos bos konusmayi birak azcik oku bir seylerin farkinda ol. Dava acmak icin ihtar gonderilmesi gerekiyordu ve yaptiklari butun masraflari listeliyorlar. Kimsenin bekledigi yok ama para toplanmadan da bu islere kimsenin girismesi kolay degil. Ayrica bu girisimi olusturanlar da uzun suredir bu forumda olan insanlar yoktan varolmus degiller aniden. Iftira atmayi birakin da azcik okuyup anlamaya calisin bir seyleri.


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2018 10:13 
Çevrimdışı
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 21 May 2018 12:22
Mesajlar: 14
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: Cheshire
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Sevgili hampshire,

Acaba hala tatilde misiniz?

Hatirlatmak istedim, bize Home Office tarafindan gelen cevabi detayli olarak anlatacaginizi belirtmistiniz. Ancak sadece "Olumsuz Cevap Geldi" seklindeki aciklamalariniz pek detayli ve doyurucu olmadi bizler icin.

AOTB web sayfasinda zaten birsey goremiyoruz. Sadece facebook ve twitter hesaplarinizda yeni kampanya baslatildigini ve bazi kisilerin de AOTB adina bu forumda cevaplar ya da hakkinizda savunmalar yaptigini goruyoruz.

Bu tip kargasalara izin vermemek acisindan duzenli olarak bilgi guncellemeleri yapilmasi sizce de daha dogru olmaz mi?

Biliyorum, kendi isiniz gucunuzu birakip emek sarfediyorsunuz. Ama herkes (bu olusumu destekleyen ya da desteklemeyen) sizden bazi detayli veriler bekliyor. Bence bunu sirketi kurarak bu topluluga borclandiniz. Bir gorev ustlendiniz.

Ayrica AOTB ile ilgili AOTB nin gorusleri olarak bize bilgi aktaran 3. sahislar ne derece dogru bilgileri aktariyorlar. Gercekten AOTB'nin ayrica sozculeri de mi var. Burada niyetim kimseyi uzmek ya da yermek degil. Yanlis anlasilmasin. Ama bilgi kirliliginden bizleri korumak AOTB kurucularinin gorevidir. Eger bize bu bilgileri veren kisilerin AOTB sirketi ile ilgili bilgi verme yetkileri varsa, lutfen IMZALARINA AOTB sozculugunu yapabilecegine dair bir ibare eklensin ki ayirt edebilelim.

Saygilar, Sevgiler

_________________
ILR Basvurusu Mart Sonunda yapildi.
Biometri Mektubu Ile 3 Senelik FLR olarak degerlendirilecegi soylendi.
Hala Umudum Var.
Hadi Hayirlisi


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2018 14:06 
Çevrimdışı
Uzman Yazar
Uzman Yazar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 29 Eyl 2014 19:22
Mesajlar: 297
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: London
Vize Durumu: Var
Vize Türü: ECAA 2
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Koç
Sevgili arkadaşlar, öncelikle bu yazacağım yazıyı geciktirdiğim için özür dilerim. Türkiye'den 1 hafta önce döndüm ancak gündemimiz o kadar yoğun oldu ki, uzun uzun burada açıklama yapacak vakti ayıramadım.

AOTB websitesi hala benim kontrolümde ve tasarımı detaylandırma ile ilgili zaman ayıramadım. O yüzden duyuruların grup dışına ulaşamaması ile ilgili eleştirilerini doğru buluyorum. Bu sebeple artık forumlarda gerekli açıklamaları daha sık yapmaya özen göstereceğim. Onun dışında bahsettiğin şekilde sözcülerimiz yok. Ancak grubumuzdan gelişmeleri takip eden arkadaşların, bildikleri ölçüde yazılan sorulara veya yöneltilen ithamlara cevaplar verdiklerini gördüm. Verilen cevaplarda bir yanlışlık yok. Ancak bu arkadaşlar resmi sözcülerimiz değil. Bunun altını çizelim.

Şimdi gelelim gelişmelere.

A. Birinci ihtarname ile ilgili yaşanan gelişmeler
1- Birinci ihtarnamede toplamda 42 madde vardı. Bu maddelerde daha önce de bahsettiğimiz meşru beklenti, Aydoğdu davasının doğruluğu/yanlışlığı, Avrupa Adalet Divanı seviyesindeki emsal davalar, uzatma sonunda gelen mektuplar, HSMP davası gibi konulara değinildi.

2- İhtarnamenin cevabı 14 gün içerisinde gelmesi gerekiyordu. Ancak Home Office 14 gün içerisinde cevap veremedi ve 2 hafta ek süre istedi. Tam da ihtarnamenin cevap süresi dolduğu gün, yeni kategori ile ilgili duyuru yapıldı.

3- İhtarnameye gelen cevap olumsuz bir cevaptı. Verilen cevapta Aydoğdu kararının gereçli bir karar olduğunu ve verilen kararın Home Office'e ECAA adı altında ILR vermeme hakkı getirdiğini bu sebeple de kararın arkasında olduklarını söylediler. Diğer yazdığımız konulara pek değinmediler. Özetle güçlerini Aydoğdu davasının sonucundan aldıkları bir cevap verdiler. Ancak bizim savlarımız yalnızca bu yönde değil.

B. 6 Temmuz kurallarının açıklanması ve yeni ILR kategorisi
1- Bu açıklanan ILR kategorisi artık ECAA adı altında verilen bir ILR değil, göçmenlik kanunlarına eklenmiş bir ILR kategorisidir. Bu kategorinin açıklanmasıyla belirsizlik netleşmiş oldu ve neye itiraz edeceğimiz, nasıl bir yol izleyeceğimiz belli oldu.

2- Businessperson ve Turkish Worker kategorilerindeki vatandaşlarımız ile onların eşleri ve çocuklarına 5 yıl oturum, ücret, Life in the UK, ve İngilizce sınavları karşılığında ILR başvuru hakkı tanınmış oldu.

C. AOTB'nin 6 Temmuz kararlarına karşı duruşu
1- AOTB Ankara Anlaşması vizesi ile Birleşik Krallık'ta yaşan Türk vatandaşlarının 16 Mart 2018'de bir anda belirsizliğe itilmesini kabul edilemez olarak görmektedir. Belirsizliğin 3 ay sürmesi ve 15 Haziran 2018'de ağzımıza bir parmak bal çalarcasına yeni bir ILR kategorisinin getirilmesi ve bu yeni kuralların geriye dönük olarak halihazırdaki vize sahiplerine uygulanması, hem de HSMP gibi emsal bir dava kararı varken bunun yapılması, AOTB'nin duracağı konumu netleştirmiştir.

2- 15 Haziran sonrası AOTB, detaylıca ikinci bir ihtarname gönderip, ihtarnameye gelecek cevap sonrası mahkeme yoluna gitme kararı almıştır. Bu gönderilecek ihtarnameden ve gidilecek mahkemeden Ankara Anlaşması'nın ilk ve uzatma başvurularının etkilenmesi söz konusu değildir.

3- AOTB genel olarak meşru beklenti üzerinden giderek 6 Temmuz kurallarının halihazırdaki vize sahipleri ile, sürece 6 Temmuz öncesi girmiş ve ayrıca vize başvurusunu 6 Temmuz öncesi göndermiş ve sonucunu 6 Temmuz sonrası almış kişileri bile etkilememesi için elinden geleni yapacaktır.

D. AOTB ve Londra Başkonsolosluğu görüşmesi
1- Londra Başkonsolosluğuyla yaptığımız görüşmede, ne yazıkki konsolosluğumuzun tüm çabalarına rağmen Ankara Anlaşması konusunda hizmet veren firmaların, müşterilerinden aldıkları dönütleri bir türlü konsolosluğa ulaştırmadıklarını, ulaştıranların ise kısıtlı bilgi verdiklerini, bu sebeple de konsolosluğun Home Office ile yaptıkları ikili görüşmelerde kimi zaman elleri boş olarak masaya oturduklarını öğrendik.

2- Yapılan görüşme sonrası konsolosluğumuz yaşadığımız sıkıntıları birinci elden öğrenmek üzere bizlerle irtibatta kalarak görüşmelere devam etmeye karar verdi. Ayrıca davamızın arkasında olduklarını, gönüllerinin bizimle olduğunu söylediler ve böyle bir kararın geriye dönük olarak uygulanmasından çok büyük rahatsızlık duyduklarını söylediler. Bizlere destek olmak için ellerinden geleni yaparak, büyükelçilik seviyesinde işlem yapılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler.

E. Ankara Anlaşması'nın askıya alınması veya durdurulması ile ilgili endişeler
1- AOTB olarak açacağımız davanın böyle bir sonuç doğurması söz konusu değildir. Bu şekilde yapılan açıklamalar yersizdir. ECAA Aydoğdu davası sebebiyle veyahut herhangi bir dava sebebiyle tamamen kaldırılabilecek bir anlaşma türü değildir. Bu anlaşma 1963'ten beri yürürlükte olup, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği arasında imzalanmıştır. Birleşik Krallık 1972'den beri bu anlaşmaya taraftır ve Avrupa Birliği'nden çıkmadığı sürece de bu anlaşmayı tek taraflı olarak sonlandırılamaz.

2- Ankara Anlaşması bir gün sonlandırılacaksa bu da Brexit sebebiyle ya Mart 2019'da ya da geçiş süreci sonunda yani Aralık 2020'de gerçekleşecektir. AOTB'nin açacağı bir dava sebebiyle böyle bir durdurulma olması, sürecin askıya alınması mümkün değildir. Yeni ILR kategorisi göçmenlik kanunlarına eklenmiştir. Yeni ILR kategorisine itiraz edilmeyecektir. Dileyenler bu kategori üzerinden vakit geldiğinde ILR başvurularını yapmaya devam edebilirler. Dileyenler hiçbir sorun yaşamadan uzatma vizesi almaya devam edebilirler.

F. İkinci bağış kampanyası ile ilgili gelişmeler
1- Birinci bağış kampanyası sonrası artan tutar ikinci bağış kampanyasında toplanan tutara eklenecektir.
2- İkinci bağış kampanyasında toplanacak miktarın £100000 olarak belirlenmesinin sebebi avukat, barrister, mahkeme masrafları, bir üst mahkemeye gidilirse itiraz masrafları, davanın kaybedilmesi durumunda Home Office'in mahkeme masraflarıdır. Bu tutar avukatlarımızın sağladığı bilgiler ışığında belirlenmiştir.
3- Toplanan paraların direktörlere verilmesi, paraların dava harcamaları dışında başka taraflara aktarılması söz konusu değildir. Alliance of Turkish Businesspeople kurumunun Companies House sayfasından şirket yapısı incelenebilir. Direktörler maaş veya hisse payı alamazlar. Kurum kar amacı gütmeyecek bir şekilde kurulmuştur.

G. AOTB direktörlük seçimi
1- Temmuz ayında direktörlük seçimi yapılarak AOTB direktörleri seçim ile göreve getirilmişlerdir. Kararlar oy birliği veyahut oy çokluğuyla verilmekte, itirazlar değerlendirilmektedir.

SON EKLEMEK İSTEDİĞİM NOTLAR:
Dava açmamamız için, çeşitli açıklamalar yapan firmalar veyahut kişiler görüyorum. Grupta tekrar tekrar hatırlattım. Burada da yazmak istiyorum. Ankara Anlaşması 1972 yılından beri Birleşik Krallık'ı bağlamasına rağmen, 2000'li yıllarda bir işadamının açtığı dava sebebiyle bir vize türü haline gelmiştir. Bugün bu anlaşmadan ekmek yiyen vize sahibinden, danışmanına kadar herkesin şükran duyması gereken bir gelişmedir bu. Millet olarak bazı şeyleri çabuk unutuyoruz.

Ayrıca felaket tellallığı ile, insanları açacağımız davadan soğutmak isteyen firmalar daha düne kadar 2 yıl kuralı sebebiyle Home Office'e ardı ardına davalar açıyorlardı. Bizim bugün 5 yıl üzerinden ILR kuralını kabul etmemizi isteyen firmalar, o günlerde neden 2 yıl kuralını kabul etmediler ve itiraz ettiler? Cevap vereyim, hak aramak için. 2 yıl kuralı da sonradan getirilen bir kısıtlamaydı ve insanlar hak aramak istediler. Belki yanlış yönlendirmeyle, belki doğru yönlendirmeyle. Ama bir şekilde hak arayışına girildi.

O yüzden, davamızı baltalamaya çalışanlara, özellikle de kar amacı güden kuruluşlara buradan duyurumdur. Ne yaparsanız yapın, biz bu davadan vazgeçmeyeceğiz. Bir araya geleceğiz. Hakkımızı arayacağız. Kararın geriye dönük olarak uygulanmasının geri çekilmesi için elimizden geleni yapacağız. Kazanırsak ne ala. Bu işin sonunda kaybetmek de var. Ancak kaybetme riski var diye, mücadele etmeyelim mi? Tabii ki edeceğiz. Olay bundan ibarettir.

Korkmayın. Birbirinize güvenin. Karşınızda alelade insanlar yok. Gerçekten bu işe gecemizi gündüzümüzü verip uğraşıyoruz. Hepimizin iyiliği için. Hiçbir maddi beklentimiz yok. Tek mücadelemiz hak arama noktasındadır. Para hırsıyla hareket etmiyoruz. Hepimiz gönüllü olarak bu işin peşinden koşuyoruz.

ALT NOT: Atladığım noktalar varsa lütfen yazın arkadaşlar. Cevaplamaya devam edeceğim.


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2018 19:19 
Çevrimdışı
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Nis 2018 18:55
Mesajlar: 9
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: London
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Yay
Hampshire, ben de yardim edenlerdendim ve umarim 100000 pound toplanilir zira buyuk bir meblag. Yanliz anlamak istedigim meblagin neden bu kadar buyuk oldugu. Zira, Turkiye'de bile bir idareyi mahkemeye verince kucuk rakamlar soz konusu. Burasi Ingiltere ve hak ve hukukun bu kadar gelismis oldugu bir ulke oldugunu dusunursek ve bireysel olarak pek kimsenin bu rakkami yakalayamayacagi dusunuldugunde bu rakkam cok buyuk kaliyor. Aydogdu davasinda bireysel bir basvuru soz konusu, boyle bir rakkam soz konusu degildi bile herhalde,ama emsal olarak karar verildi ve genele yayildi HomeOffice tarafindan. Gene bireysel bir basvuru da boyle geneli baglayici bir sonuc alinamazmiydi acaba?Avukatin ucreti mi cok tutuyor neden boyle yuksek? Yanlis anlamasin kimse bu arada bu meblagi yakalamanin biraz zor olacagini dusundugumden soruyorum bu soruyu.

Tesekkurler ve iyi calismalar,
hampshire yazdı:
Sevgili arkadaşlar, öncelikle bu yazacağım yazıyı geciktirdiğim için özür dilerim. Türkiye'den 1 hafta önce döndüm ancak gündemimiz o kadar yoğun oldu ki, uzun uzun burada açıklama yapacak vakti ayıramadım.

AOTB websitesi hala benim kontrolümde ve tasarımı detaylandırma ile ilgili zaman ayıramadım. O yüzden duyuruların grup dışına ulaşamaması ile ilgili eleştirilerini doğru buluyorum. Bu sebeple artık forumlarda gerekli açıklamaları daha sık yapmaya özen göstereceğim. Onun dışında bahsettiğin şekilde sözcülerimiz yok. Ancak grubumuzdan gelişmeleri takip eden arkadaşların, bildikleri ölçüde yazılan sorulara veya yöneltilen ithamlara cevaplar verdiklerini gördüm. Verilen cevaplarda bir yanlışlık yok. Ancak bu arkadaşlar resmi sözcülerimiz değil. Bunun altını çizelim.

Şimdi gelelim gelişmelere.

A. Birinci ihtarname ile ilgili yaşanan gelişmeler
1- Birinci ihtarnamede toplamda 42 madde vardı. Bu maddelerde daha önce de bahsettiğimiz meşru beklenti, Aydoğdu davasının doğruluğu/yanlışlığı, Avrupa Adalet Divanı seviyesindeki emsal davalar, uzatma sonunda gelen mektuplar, HSMP davası gibi konulara değinildi.

2- İhtarnamenin cevabı 14 gün içerisinde gelmesi gerekiyordu. Ancak Home Office 14 gün içerisinde cevap veremedi ve 2 hafta ek süre istedi. Tam da ihtarnamenin cevap süresi dolduğu gün, yeni kategori ile ilgili duyuru yapıldı.

3- İhtarnameye gelen cevap olumsuz bir cevaptı. Verilen cevapta Aydoğdu kararının gereçli bir karar olduğunu ve verilen kararın Home Office'e ECAA adı altında ILR vermeme hakkı getirdiğini bu sebeple de kararın arkasında olduklarını söylediler. Diğer yazdığımız konulara pek değinmediler. Özetle güçlerini Aydoğdu davasının sonucundan aldıkları bir cevap verdiler. Ancak bizim savlarımız yalnızca bu yönde değil.

B. 6 Temmuz kurallarının açıklanması ve yeni ILR kategorisi
1- Bu açıklanan ILR kategorisi artık ECAA adı altında verilen bir ILR değil, göçmenlik kanunlarına eklenmiş bir ILR kategorisidir. Bu kategorinin açıklanmasıyla belirsizlik netleşmiş oldu ve neye itiraz edeceğimiz, nasıl bir yol izleyeceğimiz belli oldu.

2- Businessperson ve Turkish Worker kategorilerindeki vatandaşlarımız ile onların eşleri ve çocuklarına 5 yıl oturum, ücret, Life in the UK, ve İngilizce sınavları karşılığında ILR başvuru hakkı tanınmış oldu.

C. AOTB'nin 6 Temmuz kararlarına karşı duruşu
1- AOTB Ankara Anlaşması vizesi ile Birleşik Krallık'ta yaşan Türk vatandaşlarının 16 Mart 2018'de bir anda belirsizliğe itilmesini kabul edilemez olarak görmektedir. Belirsizliğin 3 ay sürmesi ve 15 Haziran 2018'de ağzımıza bir parmak bal çalarcasına yeni bir ILR kategorisinin getirilmesi ve bu yeni kuralların geriye dönük olarak halihazırdaki vize sahiplerine uygulanması, hem de HSMP gibi emsal bir dava kararı varken bunun yapılması, AOTB'nin duracağı konumu netleştirmiştir.

2- 15 Haziran sonrası AOTB, detaylıca ikinci bir ihtarname gönderip, ihtarnameye gelecek cevap sonrası mahkeme yoluna gitme kararı almıştır. Bu gönderilecek ihtarnameden ve gidilecek mahkemeden Ankara Anlaşması'nın ilk ve uzatma başvurularının etkilenmesi söz konusu değildir.

3- AOTB genel olarak meşru beklenti üzerinden giderek 6 Temmuz kurallarının halihazırdaki vize sahipleri ile, sürece 6 Temmuz öncesi girmiş ve ayrıca vize başvurusunu 6 Temmuz öncesi göndermiş ve sonucunu 6 Temmuz sonrası almış kişileri bile etkilememesi için elinden geleni yapacaktır.

D. AOTB ve Londra Başkonsolosluğu görüşmesi
1- Londra Başkonsolosluğuyla yaptığımız görüşmede, ne yazıkki konsolosluğumuzun tüm çabalarına rağmen Ankara Anlaşması konusunda hizmet veren firmaların, müşterilerinden aldıkları dönütleri bir türlü konsolosluğa ulaştırmadıklarını, ulaştıranların ise kısıtlı bilgi verdiklerini, bu sebeple de konsolosluğun Home Office ile yaptıkları ikili görüşmelerde kimi zaman elleri boş olarak masaya oturduklarını öğrendik.

2- Yapılan görüşme sonrası konsolosluğumuz yaşadığımız sıkıntıları birinci elden öğrenmek üzere bizlerle irtibatta kalarak görüşmelere devam etmeye karar verdi. Ayrıca davamızın arkasında olduklarını, gönüllerinin bizimle olduğunu söylediler ve böyle bir kararın geriye dönük olarak uygulanmasından çok büyük rahatsızlık duyduklarını söylediler. Bizlere destek olmak için ellerinden geleni yaparak, büyükelçilik seviyesinde işlem yapılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler.

E. Ankara Anlaşması'nın askıya alınması veya durdurulması ile ilgili endişeler
1- AOTB olarak açacağımız davanın böyle bir sonuç doğurması söz konusu değildir. Bu şekilde yapılan açıklamalar yersizdir. ECAA Aydoğdu davası sebebiyle veyahut herhangi bir dava sebebiyle tamamen kaldırılabilecek bir anlaşma türü değildir. Bu anlaşma 1963'ten beri yürürlükte olup, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği arasında imzalanmıştır. Birleşik Krallık 1972'den beri bu anlaşmaya taraftır ve Avrupa Birliği'nden çıkmadığı sürece de bu anlaşmayı tek taraflı olarak sonlandırılamaz.

2- Ankara Anlaşması bir gün sonlandırılacaksa bu da Brexit sebebiyle ya Mart 2019'da ya da geçiş süreci sonunda yani Aralık 2020'de gerçekleşecektir. AOTB'nin açacağı bir dava sebebiyle böyle bir durdurulma olması, sürecin askıya alınması mümkün değildir. Yeni ILR kategorisi göçmenlik kanunlarına eklenmiştir. Yeni ILR kategorisine itiraz edilmeyecektir. Dileyenler bu kategori üzerinden vakit geldiğinde ILR başvurularını yapmaya devam edebilirler. Dileyenler hiçbir sorun yaşamadan uzatma vizesi almaya devam edebilirler.

F. İkinci bağış kampanyası ile ilgili gelişmeler
1- Birinci bağış kampanyası sonrası artan tutar ikinci bağış kampanyasında toplanan tutara eklenecektir.
2- İkinci bağış kampanyasında toplanacak miktarın £100000 olarak belirlenmesinin sebebi avukat, barrister, mahkeme masrafları, bir üst mahkemeye gidilirse itiraz masrafları, davanın kaybedilmesi durumunda Home Office'in mahkeme masraflarıdır. Bu tutar avukatlarımızın sağladığı bilgiler ışığında belirlenmiştir.
3- Toplanan paraların direktörlere verilmesi, paraların dava harcamaları dışında başka taraflara aktarılması söz konusu değildir. Alliance of Turkish Businesspeople kurumunun Companies House sayfasından şirket yapısı incelenebilir. Direktörler maaş veya hisse payı alamazlar. Kurum kar amacı gütmeyecek bir şekilde kurulmuştur.

G. AOTB direktörlük seçimi
1- Temmuz ayında direktörlük seçimi yapılarak AOTB direktörleri seçim ile göreve getirilmişlerdir. Kararlar oy birliği veyahut oy çokluğuyla verilmekte, itirazlar değerlendirilmektedir.

SON EKLEMEK İSTEDİĞİM NOTLAR:
Dava açmamamız için, çeşitli açıklamalar yapan firmalar veyahut kişiler görüyorum. Grupta tekrar tekrar hatırlattım. Burada da yazmak istiyorum. Ankara Anlaşması 1972 yılından beri Birleşik Krallık'ı bağlamasına rağmen, 2000'li yıllarda bir işadamının açtığı dava sebebiyle bir vize türü haline gelmiştir. Bugün bu anlaşmadan ekmek yiyen vize sahibinden, danışmanına kadar herkesin şükran duyması gereken bir gelişmedir bu. Millet olarak bazı şeyleri çabuk unutuyoruz.

Ayrıca felaket tellallığı ile, insanları açacağımız davadan soğutmak isteyen firmalar daha düne kadar 2 yıl kuralı sebebiyle Home Office'e ardı ardına davalar açıyorlardı. Bizim bugün 5 yıl üzerinden ILR kuralını kabul etmemizi isteyen firmalar, o günlerde neden 2 yıl kuralını kabul etmediler ve itiraz ettiler? Cevap vereyim, hak aramak için. 2 yıl kuralı da sonradan getirilen bir kısıtlamaydı ve insanlar hak aramak istediler. Belki yanlış yönlendirmeyle, belki doğru yönlendirmeyle. Ama bir şekilde hak arayışına girildi.

O yüzden, davamızı baltalamaya çalışanlara, özellikle de kar amacı güden kuruluşlara buradan duyurumdur. Ne yaparsanız yapın, biz bu davadan vazgeçmeyeceğiz. Bir araya geleceğiz. Hakkımızı arayacağız. Kararın geriye dönük olarak uygulanmasının geri çekilmesi için elimizden geleni yapacağız. Kazanırsak ne ala. Bu işin sonunda kaybetmek de var. Ancak kaybetme riski var diye, mücadele etmeyelim mi? Tabii ki edeceğiz. Olay bundan ibarettir.

Korkmayın. Birbirinize güvenin. Karşınızda alelade insanlar yok. Gerçekten bu işe gecemizi gündüzümüzü verip uğraşıyoruz. Hepimizin iyiliği için. Hiçbir maddi beklentimiz yok. Tek mücadelemiz hak arama noktasındadır. Para hırsıyla hareket etmiyoruz. Hepimiz gönüllü olarak bu işin peşinden koşuyoruz.

ALT NOT: Atladığım noktalar varsa lütfen yazın arkadaşlar. Cevaplamaya devam edeceğim.


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2018 19:52 
Çevrimdışı
Uzman Yazar
Uzman Yazar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 29 Eyl 2014 19:22
Mesajlar: 297
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: London
Vize Durumu: Var
Vize Türü: ECAA 2
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Koç
Engineer1000

Sebebi aşağıda aynen yazdığım gibidir.
"2- İkinci bağış kampanyasında toplanacak miktarın £100000 olarak belirlenmesinin sebebi avukat, barrister, mahkeme masrafları, bir üst mahkemeye gidilirse itiraz masrafları, davanın kaybedilmesi durumunda Home Office'in mahkeme masraflarıdır. Bu tutar avukatlarımızın sağladığı bilgiler ışığında belirlenmiştir."

Özellikle de itiraz durumlarında, (yani Home Office'in çıkacak bir kararı temyize götürmesi durumunda veyahut bizim çıkabilecek olumsuz bir kararı temyiz etmemiz durumunda) bir üst mahkemeye gidilmesi masrafları arttırıyor. Aydoğdu davasının sonucuna itiraz edilmediği için bu rakamlara ulaşılmadı. Hukuk Birleşik Krallık'ta ne yazıkki ucuz ve çok rahat erişilebilir bir hak değil.

Mücadelemizi maddi güvenceye almadan adım atmamız doğru olmaz. Herhangi bir durumda borçlu kalınması durumunda, kurumumuz direktörlerinin Home Office'e borçlu çıkmaları, vize başvurularının redle sonuçlanmasına neden olacaktır. Kanun, mahkeme borcu olanların vize başvurularının reddedilmesini buyuruyor. Devletin göçmenlere karşı olan yaptırımlarından biri bu. Maalesef.

Onun dışında, herşey bittikten sonra diyelim ki para arttı; o zaman paralar harcanan yüzde oranına göre iade edilecek, iade almak isteyenlere. İadelerden sonra kalan bir miktar olursa, seçilecek derneklere bağış yapma gibi düşüncelerimiz var. Onu vakti gelince düşünürüz.


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2018 22:04 
Çevrimdışı
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 18 Şub 2014 20:31
Mesajlar: 59
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: Istanbul
Vize Durumu: Var
Vize Türü: Ankara
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Cesaretli
Burcu: Aslan
Londonboy yazdı:
Bidost, korkarim benim bekledigim gibi oldu; bir kuru mektuba 10k verildi... Dava acilsa bile 2-3 sene sureceginden sanirim kimse ugrasmaz artik.


"Yigidi oldur, hakkini yeme!" demis atalarimiz. Turk milleti olarak bir araya gelip, hakkiyla bir is yapmayi galiba sonunda becerdik:) Ilk funding sureci biraz acemiceydi ama simdi hersey usulune uygun ve olmasi gerektigi gibi olmus. Emegi gecen herkese tesekkurler!

Benim ILR basvurum seneye insallah. Buyuk ihtimalle, dava o zamana kadar sonuclanmaz ama yine de bagis yaptim. Zaman, birlik ve beraberlik zamani. Kisi basi £2,389 olan ILR ucretinin £89 unu bagislasak, gerekli para fazlasiyla toplanir. Ozellikle, 5 yili brexit sonrasi dolacak arkadaslar £389 luk kismi basgislayip sureci hizlandirabilirler. Zira, brexit sonrasi, uzatma dahi vereceklerini zannetmiyorum ben. Bu HO den hersey beklenir.

Emegi gecenlere tekrardan tesekkurler!


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2018 10:34 
Çevrimdışı
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 13 Tem 2018 10:29
Mesajlar: 4
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: istanbul
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Arkadaşlar Selamlar;

Sizlere bir kaç sorum olacak umarım yanıtlarsınız,

Öncelikle Ankara Anlaşmasından faydalanıp İngiltere de yaşamak için;

-Bir Şirketten destek almalımıyım yoksa bireysel çözebilirmiyiz ?

-En sağlıklısı hangisidir ?
İngiltere de bir şirket kurarak mı ?
Burada ki şirketimizin şubesini açarak mı ?
İngiltere de hali hazırda olan bir şirkete ortak olarak mı ?
Türkiyeden bir markanın İngiltere şubesini açarak mı ? ( Gıda )

Evli ve 1 çocuk sahibi olarak başvuruyu yapacağım,

Şimdiden kıymetli vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler,


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2018 11:06 
Çevrimdışı
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 21 Haz 2015 08:40
Mesajlar: 33
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: Reading
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Koç
Arkadaşım, 3 ayrı konuya aynı mesajı yazarak mesaj kirliliği yaratıyorsun. Bu konu mesela Indefinite (süresiz oturum) başvuruları ile ilgili, yeni başvurulula ilgili değil. "Ankara Anlaşması Başvuruları Buraya !" veya "Ankara Anlaşması 1 yıllık Başvuruları Buraya" konularından birine yazman yeterliydi.


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2018 14:39 
Çevrimdışı
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Nis 2018 18:55
Mesajlar: 9
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: London
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Yay
Arkadaslar,katilim sayisi doyuma ulasmis gozukuyor ve 200 kusur kisi de su anda,reklam verip daha genis kesimlere ulasamazsak,hedef pek yakalanilacak gozukmuyor....


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2018 06:04 
Çevrimdışı
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2018 22:38
Mesajlar: 2
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: Londra
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Oğlak
Engineer1000 yazdı:
Hampshire, ben de yardim edenlerdendim ve umarim 100000 pound toplanilir zira buyuk bir meblag. Yanliz anlamak istedigim meblagin neden bu kadar buyuk oldugu. Zira, Turkiye'de bile bir idareyi mahkemeye verince kucuk rakamlar soz konusu. Burasi Ingiltere ve hak ve hukukun bu kadar gelismis oldugu bir ulke oldugunu dusunursek ve bireysel olarak pek kimsenin bu rakkami yakalayamayacagi dusunuldugunde bu rakkam cok buyuk kaliyor. Aydogdu davasinda bireysel bir basvuru soz konusu, boyle bir rakkam soz konusu degildi bile herhalde,ama emsal olarak karar verildi ve genele yayildi HomeOffice tarafindan. Gene bireysel bir basvuru da boyle geneli baglayici bir sonuc alinamazmiydi acaba?Avukatin ucreti mi cok tutuyor neden boyle yuksek? Yanlis anlamasin kimse bu arada bu meblagi yakalamanin biraz zor olacagini dusundugumden soruyorum bu soruyu.

Tesekkurler ve iyi calismalar,
hampshire yazdı:
Sevgili arkadaşlar, öncelikle bu yazacağım yazıyı geciktirdiğim için özür dilerim. Türkiye'den 1 hafta önce döndüm ancak gündemimiz o kadar yoğun oldu ki, uzun uzun burada açıklama yapacak vakti ayıramadım.

AOTB websitesi hala benim kontrolümde ve tasarımı detaylandırma ile ilgili zaman ayıramadım. O yüzden duyuruların grup dışına ulaşamaması ile ilgili eleştirilerini doğru buluyorum. Bu sebeple artık forumlarda gerekli açıklamaları daha sık yapmaya özen göstereceğim. Onun dışında bahsettiğin şekilde sözcülerimiz yok. Ancak grubumuzdan gelişmeleri takip eden arkadaşların, bildikleri ölçüde yazılan sorulara veya yöneltilen ithamlara cevaplar verdiklerini gördüm. Verilen cevaplarda bir yanlışlık yok. Ancak bu arkadaşlar resmi sözcülerimiz değil. Bunun altını çizelim.

Şimdi gelelim gelişmelere.

A. Birinci ihtarname ile ilgili yaşanan gelişmeler
1- Birinci ihtarnamede toplamda 42 madde vardı. Bu maddelerde daha önce de bahsettiğimiz meşru beklenti, Aydoğdu davasının doğruluğu/yanlışlığı, Avrupa Adalet Divanı seviyesindeki emsal davalar, uzatma sonunda gelen mektuplar, HSMP davası gibi konulara değinildi.

2- İhtarnamenin cevabı 14 gün içerisinde gelmesi gerekiyordu. Ancak Home Office 14 gün içerisinde cevap veremedi ve 2 hafta ek süre istedi. Tam da ihtarnamenin cevap süresi dolduğu gün, yeni kategori ile ilgili duyuru yapıldı.

3- İhtarnameye gelen cevap olumsuz bir cevaptı. Verilen cevapta Aydoğdu kararının gereçli bir karar olduğunu ve verilen kararın Home Office'e ECAA adı altında ILR vermeme hakkı getirdiğini bu sebeple de kararın arkasında olduklarını söylediler. Diğer yazdığımız konulara pek değinmediler. Özetle güçlerini Aydoğdu davasının sonucundan aldıkları bir cevap verdiler. Ancak bizim savlarımız yalnızca bu yönde değil.

B. 6 Temmuz kurallarının açıklanması ve yeni ILR kategorisi
1- Bu açıklanan ILR kategorisi artık ECAA adı altında verilen bir ILR değil, göçmenlik kanunlarına eklenmiş bir ILR kategorisidir. Bu kategorinin açıklanmasıyla belirsizlik netleşmiş oldu ve neye itiraz edeceğimiz, nasıl bir yol izleyeceğimiz belli oldu.

2- Businessperson ve Turkish Worker kategorilerindeki vatandaşlarımız ile onların eşleri ve çocuklarına 5 yıl oturum, ücret, Life in the UK, ve İngilizce sınavları karşılığında ILR başvuru hakkı tanınmış oldu.

C. AOTB'nin 6 Temmuz kararlarına karşı duruşu
1- AOTB Ankara Anlaşması vizesi ile Birleşik Krallık'ta yaşan Türk vatandaşlarının 16 Mart 2018'de bir anda belirsizliğe itilmesini kabul edilemez olarak görmektedir. Belirsizliğin 3 ay sürmesi ve 15 Haziran 2018'de ağzımıza bir parmak bal çalarcasına yeni bir ILR kategorisinin getirilmesi ve bu yeni kuralların geriye dönük olarak halihazırdaki vize sahiplerine uygulanması, hem de HSMP gibi emsal bir dava kararı varken bunun yapılması, AOTB'nin duracağı konumu netleştirmiştir.

2- 15 Haziran sonrası AOTB, detaylıca ikinci bir ihtarname gönderip, ihtarnameye gelecek cevap sonrası mahkeme yoluna gitme kararı almıştır. Bu gönderilecek ihtarnameden ve gidilecek mahkemeden Ankara Anlaşması'nın ilk ve uzatma başvurularının etkilenmesi söz konusu değildir.

3- AOTB genel olarak meşru beklenti üzerinden giderek 6 Temmuz kurallarının halihazırdaki vize sahipleri ile, sürece 6 Temmuz öncesi girmiş ve ayrıca vize başvurusunu 6 Temmuz öncesi göndermiş ve sonucunu 6 Temmuz sonrası almış kişileri bile etkilememesi için elinden geleni yapacaktır.

D. AOTB ve Londra Başkonsolosluğu görüşmesi
1- Londra Başkonsolosluğuyla yaptığımız görüşmede, ne yazıkki konsolosluğumuzun tüm çabalarına rağmen Ankara Anlaşması konusunda hizmet veren firmaların, müşterilerinden aldıkları dönütleri bir türlü konsolosluğa ulaştırmadıklarını, ulaştıranların ise kısıtlı bilgi verdiklerini, bu sebeple de konsolosluğun Home Office ile yaptıkları ikili görüşmelerde kimi zaman elleri boş olarak masaya oturduklarını öğrendik.

2- Yapılan görüşme sonrası konsolosluğumuz yaşadığımız sıkıntıları birinci elden öğrenmek üzere bizlerle irtibatta kalarak görüşmelere devam etmeye karar verdi. Ayrıca davamızın arkasında olduklarını, gönüllerinin bizimle olduğunu söylediler ve böyle bir kararın geriye dönük olarak uygulanmasından çok büyük rahatsızlık duyduklarını söylediler. Bizlere destek olmak için ellerinden geleni yaparak, büyükelçilik seviyesinde işlem yapılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler.

E. Ankara Anlaşması'nın askıya alınması veya durdurulması ile ilgili endişeler
1- AOTB olarak açacağımız davanın böyle bir sonuç doğurması söz konusu değildir. Bu şekilde yapılan açıklamalar yersizdir. ECAA Aydoğdu davası sebebiyle veyahut herhangi bir dava sebebiyle tamamen kaldırılabilecek bir anlaşma türü değildir. Bu anlaşma 1963'ten beri yürürlükte olup, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği arasında imzalanmıştır. Birleşik Krallık 1972'den beri bu anlaşmaya taraftır ve Avrupa Birliği'nden çıkmadığı sürece de bu anlaşmayı tek taraflı olarak sonlandırılamaz.

2- Ankara Anlaşması bir gün sonlandırılacaksa bu da Brexit sebebiyle ya Mart 2019'da ya da geçiş süreci sonunda yani Aralık 2020'de gerçekleşecektir. AOTB'nin açacağı bir dava sebebiyle böyle bir durdurulma olması, sürecin askıya alınması mümkün değildir. Yeni ILR kategorisi göçmenlik kanunlarına eklenmiştir. Yeni ILR kategorisine itiraz edilmeyecektir. Dileyenler bu kategori üzerinden vakit geldiğinde ILR başvurularını yapmaya devam edebilirler. Dileyenler hiçbir sorun yaşamadan uzatma vizesi almaya devam edebilirler.

F. İkinci bağış kampanyası ile ilgili gelişmeler
1- Birinci bağış kampanyası sonrası artan tutar ikinci bağış kampanyasında toplanan tutara eklenecektir.
2- İkinci bağış kampanyasında toplanacak miktarın £100000 olarak belirlenmesinin sebebi avukat, barrister, mahkeme masrafları, bir üst mahkemeye gidilirse itiraz masrafları, davanın kaybedilmesi durumunda Home Office'in mahkeme masraflarıdır. Bu tutar avukatlarımızın sağladığı bilgiler ışığında belirlenmiştir.
3- Toplanan paraların direktörlere verilmesi, paraların dava harcamaları dışında başka taraflara aktarılması söz konusu değildir. Alliance of Turkish Businesspeople kurumunun Companies House sayfasından şirket yapısı incelenebilir. Direktörler maaş veya hisse payı alamazlar. Kurum kar amacı gütmeyecek bir şekilde kurulmuştur.

G. AOTB direktörlük seçimi
1- Temmuz ayında direktörlük seçimi yapılarak AOTB direktörleri seçim ile göreve getirilmişlerdir. Kararlar oy birliği veyahut oy çokluğuyla verilmekte, itirazlar değerlendirilmektedir.

SON EKLEMEK İSTEDİĞİM NOTLAR:
Dava açmamamız için, çeşitli açıklamalar yapan firmalar veyahut kişiler görüyorum. Grupta tekrar tekrar hatırlattım. Burada da yazmak istiyorum. Ankara Anlaşması 1972 yılından beri Birleşik Krallık'ı bağlamasına rağmen, 2000'li yıllarda bir işadamının açtığı dava sebebiyle bir vize türü haline gelmiştir. Bugün bu anlaşmadan ekmek yiyen vize sahibinden, danışmanına kadar herkesin şükran duyması gereken bir gelişmedir bu. Millet olarak bazı şeyleri çabuk unutuyoruz.

Ayrıca felaket tellallığı ile, insanları açacağımız davadan soğutmak isteyen firmalar daha düne kadar 2 yıl kuralı sebebiyle Home Office'e ardı ardına davalar açıyorlardı. Bizim bugün 5 yıl üzerinden ILR kuralını kabul etmemizi isteyen firmalar, o günlerde neden 2 yıl kuralını kabul etmediler ve itiraz ettiler? Cevap vereyim, hak aramak için. 2 yıl kuralı da sonradan getirilen bir kısıtlamaydı ve insanlar hak aramak istediler. Belki yanlış yönlendirmeyle, belki doğru yönlendirmeyle. Ama bir şekilde hak arayışına girildi.

O yüzden, davamızı baltalamaya çalışanlara, özellikle de kar amacı güden kuruluşlara buradan duyurumdur. Ne yaparsanız yapın, biz bu davadan vazgeçmeyeceğiz. Bir araya geleceğiz. Hakkımızı arayacağız. Kararın geriye dönük olarak uygulanmasının geri çekilmesi için elimizden geleni yapacağız. Kazanırsak ne ala. Bu işin sonunda kaybetmek de var. Ancak kaybetme riski var diye, mücadele etmeyelim mi? Tabii ki edeceğiz. Olay bundan ibarettir.

Korkmayın. Birbirinize güvenin. Karşınızda alelade insanlar yok. Gerçekten bu işe gecemizi gündüzümüzü verip uğraşıyoruz. Hepimizin iyiliği için. Hiçbir maddi beklentimiz yok. Tek mücadelemiz hak arama noktasındadır. Para hırsıyla hareket etmiyoruz. Hepimiz gönüllü olarak bu işin peşinden koşuyoruz.

ALT NOT: Atladığım noktalar varsa lütfen yazın arkadaşlar. Cevaplamaya devam edeceğim.


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10655 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062 ... 1066  Sonraki

Tüm zamanlar UTC


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Ruhat78 ve 19 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye