Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 20 Eyl 2018 21:01

Tüm zamanlar UTC

.

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Ankara Anlasmasi ve Vergi
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2018 14:26 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 8
Aldığı teşekkür: 3
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Terazi
Merhaba,
Benim Ankara Anlasmasi serbest calisma vizesi ile ilgili bir sorum olacakti. Ilk 1 yillik vizede ilk 6-7 ay hic is yapamazsak vergi, income tax, odemek gerekiyor mu? Birde ilk 1 yillik vize geldiginde hemen HRMC ye kayit mi olmak gerekiyor? Ben 1 yillik vizemi aldim ana vergi nasil odenir pek bir fikrim yok.

Yardimci olabilirseniz sevinirim.
Cok tesekkurler

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Ankara Anlasmasi ve Vergi
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2018 09:20 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 13
Aldığı teşekkür: 18
Vize Türü:
Burcu: -
Merhaba,

Serbest calisma vizesi dediginiz normal businessperson vizesi olarak dusunerek cevapliyorum.

Oncelikle vize aldiniz diye dogrudan bir yukumlulugun altina girmis degilsiniz. Vize alip ingiltereye geldikten sonra is yapabilmeniz icin kendi adiniza Sole Trader veya Limited Company acmaniz gerekiyor. Daha sonra sirket turunuze gore odeyeceginiz vergiler farklilassada oncelikle National Insurance Number almaniz sart.

Sole Trader icin kazanciniza gore Class 2 NI veya Class 4 NI odemeleri mevcut. Bunun disinda yine gelirinize gore Income Tax odemeniz gerekiyor ~£10k alti bir gelir elde etmisseniz vergisi yok fakat muhtemelen uzatma vizesi sirasinda gelir dusuklugunden dolayi sorun yasabilirsiniz. £10k uzeri gelirlerinizde yine farkli araliklarla gelir vergisi mevcut.

Limited company kurarsaniz yil sonunda corporation tax, kendinize alacaginiz maas uzerinden NI Contributions gibi yine National insurance uzerinden devlet odemeleri yapmak gerekiyor. Ek olarak yine Income tax de mevcut salary ve dividend ile elde ettiginiz ve varsa baska gelirlerinizin toplami uzerinden odeyeceginiz. Ek olarak sirketiniz VAT kayitli ise yine VAT geri odemeleri mevcut.

Hem is yapip hem bunlarla ugrasmaktan ziyade bir muhasebeci ile calismanizi tavsiye ederim. Size butun odenmesi gereken vergilerinizi vs soylecektir.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2018 16:47 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Zeugma tesekkurler. HMRC ye kayit olmak istiyorum, self-employed ile ilgili formu doldururken bir sey fark ettim. Formda self-employed e baslama tarihi gec bildirirse penalty ler oldugu yaziyordu. Herkes 1 yillik vizesini aldiginda hemen o ay ise mi basliyor? Mesela benim ilk 4 ay hic gelirim olmadi. Dediginiz gibi bir muhasebeci yardimi sart.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2018 18:27 
Uzman Yazar
Uzman Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 9
Aldığı teşekkür: 82
Vize Türü: UK vatandasi
Ruh Hali: Cesaretli
Burcu: Aslan
Pelin93 isin olup olmamasi onemli degil. siz HMRC ye kaydinizi yaptirisiniz ve yilik vergi odeme zamaniniz geldigi zamanda gelir giderlerinizi hesaplarsiniz ve verginizi odersiniz muhasebeci sart degil aslinda. basit ben butun gider gelirlerimi tarihi ile birlikte deftere yaziyorum. vergi zamanim gelincede hesapliyip gonderiyorum. en fazla 2 saatimi aliyor vergi isimi yapmak. tabi gider gelirlerinizi. yazmayi ihmal etmedikce. a ben yarin yaparim bir hafta sonra deftere geciririm ondan sonra is cigrindan cikiyor size tavsiyem nezaman invoce yaptiniz paraniz odendi hemen deftere kayt edin tarihiy ile beraber nezaman is icin birseyler aldiniz yine ayni sekilde ve yil sonu geldiginde gorceksiniz cok basit olcak .

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2018 21:23 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Ege tesekkurler. Benim sadece anlayamadigin HMRC’ye gec kayit yaptirmak sorun olur mu? Mesela ben vizemin geldigi ilk 4-5 ay is yapamadim. HMRC’ye yeni kayit oldum. Bu arada sirket kurmadim ozel ders vererek ve tercume uzerime vizeye muracat ettim.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak: