Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 20 Eyl 2018 17:04

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 54 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2018 18:46 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 17
Aldığı teşekkür: 40
Vize Durumu: Var
Vize Türü: EEA2
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Sahi, senin araciligin ile diger EEA_FP basvuru asamasinda olan arkadaslar icinde tekrar paylasmis olalim. Eu directive 2004/38/ ec - Article 6 acikca soyle diyor;

1. Union citizens shall have the right of residence on the territory of another Member State for a
period of up to three months without any conditions or any formalities other than the requirement to
hold a valid identity card or passport.
2. The provisions of paragraph 1 shall also apply to family members in possession of a valid
passport who are not nationals of a Member State, accompanying or joining the Union citizen.

Yani herkesin anlayabilecegi gibi teoride AB vatandasi esin ile atlar gidersin istedigin AB ulkesine, ihtiyacin olan sadece pasaport. Ancak pratikte bu sekilde islemiyor, DEVAM EDEN BIRLIKTELIGI'' kanitlaman isteniyor ve bunuda daha onceden konsolosluklar da yapman gerekiyor , adina da bildigin gibi EEA_FP deniliyor (umarim kafa karistirmamistir).

EEA family permits are issued under the Immigration (European Economic Area) Regulations 2006, yani EEA_FP ye basvurdugun ulke (yine teoride) sana pasaport ve birliktelik belgesi (evlilik cuzdani, vs.)harici hicbirsey soramaz. Yani maddi sorular, ne yapmaya gidiyorsun, vs. gibi. Ancak yine pratikte (ozellikle UK da) bu sekilde islemiyor, hatta AB vatandasi esi halihazirda UK da bulunan ve calisan kisilerin EEA_FP den red aldiklarini sizlerde okuyorsunuz. Yok beraberliginize inanmadik, yok esinizin ne yaptigina innmadik, vs. gibi hicbir resmi dayanagi olmayan haksiz uygulamalarla ellerinden geldigince engellemeye calisiyorlar.

Guvenilir bir arastirma Ingiltere nin EEA_FP degerlendirmesi icin soyle diyor;

Nowadays, the decision making has improved but the European Commission noted that non-EEA family members are still being denied family permits by UKVI on invalid grounds, or without a justified reason. Turkcesi; ister alirim ister almam kimseyi ilgilendirmez :o

Simdi bu bilgiler isiginda EEA_FP basvurusunda bizim odaklanmamiz gereken nokta yukarida belirtigim gibi devam eden birliktelik, yani resmi bir evlilik cuzdani uluslararasi gecerlilige sahiptir (BG veya TC). Once evlenin ve hangi ulke sizin icin kolaysa onun cuzdanini verin yanina da cok gerekmedigi halde fotokopilerini ekleyebilirsiniz. Bu arada illaki evli olmaniz gerekmiyor tabiki de ama evlendikten sonra dusunuyorsaniz mutlaka ayni adreste beraber yasadiginizi gosteren (her ne kadarsa, 2 ay, 7 ay, 5 yil, vs) bir ikametgah alin muhtardan, birde yanina formul B okeydir.

Parasal tum sorulara N/A diyebilirsiniz, para ile ilgili bir sey paylasmaniz gerekmiyor, heeee... biz zamaninda paylastik mi? hemde neler, yok maas bordrolari, yok arabayi sat parasini goster, yok banka hesaplari, gereksiz tum seyler yani. Kimse sizin yeteri kadar paraniz yok diyemez, directive acik ve net.

Nisanlinin isim denklik almasi eger evlilik cuzdaninda ve BG pasaportunda farkli ise gerekiyor, yani BG de evlilik yaparsaniz her ikisinde de (evlilik cuzdani ve pasaport) ayni isim olur tabiki de. Fotografi basvuru sirasinda onlar cekiyor.

Esinin agzindan declaration letter yazmayi unutmayin ve net ifadeler ile seyahat ve gelecek planlarinizi durustce paylasin. Ornegin universite mezunu oldugunuzu, ingilizcenin sizin icin onemini, gelecekte kendi dalinizda bir is sahasinda calismak ve/veya is kurmayi planladiginizdan bahsedin. Yani kisaca adamin ulkesine ve ekonomisine hem yas hemde egitim olarak pozitif bir etkiniz olacagini gosterin. Bende tum sayfayi kaplayan bir yazi yazmistim, iste aileden bahsettik, herbir kisi icin neler hedefliyoruz vs. paylamistim. Zaten seneye olacagi dusunulen Brexit in de temel sebeplerinden biri budur, yani kalifiye gocmenlik sistemi getirmek istiyor adamlar kisacasi.

Bu arada zaten biliyorsun sanirim, esinden sonra gelmek zorunda degilsin, beraber sen EEA_FP alir almaz gelebilirsiniz, bizde BG vatandasi esim ile beraber ( + 2 TC vatandasi cocuk) gelmistik.

Daha once de bicok kez paylastim, hatta bu forumda tanistigim degerli insanlarla Turkiye ye gittigimde EEA_FP asamasinda gorusmeler yaptim ve onlara da aktardim;

inanin dusunmeniz gereken yer burasi yani UK, EEA_FP degil. Yani onu alinca hicbirsey cozumlenmiyor, yeni ve bambaska bir hayata baslamak istiyorsunuz. Neyse bu cok uzun bir konu simdilik burada keselim, kafana takilan birseyler olursa buraya yaz, ben ve bu sureci yasmis tum arkadaslar mutlaka yardimci olacaktir.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2018 11:23 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4
Aldığı teşekkür: 2
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
imbik cevabın için çok minnettarım.

Özellikle Gov.uk den araştırmalarımızı yapıyoruz ama korkumuz ülkeden ülkeye ve kısa zaman dilimlerinde süreçte değişiklikler olması yönünde.

Simdiden birlikteliğimizi kanıtlayan fotoğraflar biletler falan toparlayıp düzenlemeye başladık. nikahla beraber cüzdanımızda olacak. umarım bu konuda red almayız. Nişanlım isim denklik için başvuruda da bulundu bugün. Birde para durumu yüzünden red almasak iyi olcak her ne kadar istemeseler de garantiye almamız lazım yoksa burda dediğin gibi 1 2 kere red cevabı alanları bende okudum.
Birlikte gelebileceğimizi biliyoruz ama işsiz güçsüz burada beklemesindense uk ye gidip oraya alışmaya başlaması iş bulması dilini daha geliştirmesi daha faydalı olur diye düşündük.

Son pragrafında sana kesinlikle katılıyorum. oraya geldiğimizde ne yapacağımızıda düşünmemiz gerekiyor. kendi çapımızda onu da araştırmaya çalışıyoruz. Hatta nişanlım şimdiden iş başvuruları yapıyor.

Siz deneyimli arkadaşlarım UK'ye ilk ayak bastığınızda nasıl bir süreç geçirdiniz?
Yeni geleceklere neler tavsiye edersiniz?

Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2018 11:49 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 1
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Burcu: Aslan
1 konuda katilmiyorum. Mali acidan herseye N/A diyebilirsiniz demissiniz. Ben basvuruda red aldim sebebi esimin hali hazirda UKde bulunmasi ve esim hamile oldugu icin isten cikmisti calismadigi icin red verdiler. Buna dikkat edin. Esiniz UK de ise calismasi sart! Geliri ne kadar yuksek olursa o kadar iyi 2 yerde part time yada 1 yerde full time calismasi cok iyi olacagini dusunuyorum. Suan 6aylik bi cocugum var ve esim full time calisiyor haftalik 350 aliyor 50si vergiye gidiyor. Siz dikkat edin arkadaslar red alan arkadaslar red sebeblerini yazarlarsa basvuru yapacaklar icin cok guzel olur. Ingiltereye ilk gideceseniz ve mesleginiz yok ise issiz kalmazsiniz kebabda yada coffee de kesin is bulursunuz 2 gun surmez. Ama ne kadar wages alirsiniz orasi muamma. Cunku bizim turkler ingilterede insanin suyunu sikmadan kurus vermiyorlar.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2018 13:21 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4
Aldığı teşekkür: 2
Vize Türü:
Yusuf68 yanıtınız için teşekkür ederim.

Nişanlım başvurumuzu gerçekleştirdikten sonra gidecek. ama şu anda nerede çalışacağına dair kesin bir şey yok tabii başvuru sürecinde beki bir yerden teklif alırsa o tadından yenmez :) Eylül sonu gibi başvurumuzu yaparız diye planlıyoruz. o zamana kadar bir çok gelişme yaşarız eminim.

Declaration letter da planımız güzel bir şekilde açıkladığımızda umarım sorunsuz bu süreci atlatırız.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2018 13:02 
Kullanıcı avatarı
Merhaba Imbik bey, bu kadar acik ve net yazdiginiz icin tesekkur ederim. Ne yapmamiz gerektigi net. Benim esim ve 1 yasinda ki kizim BG vatandasi. BG de nikahimiz mevcut.. merkezi londra'da olan bir sirkette yonetici pozisyonundayim. Ancak maalesef sirket araciligi ile UK a gidemiyorum. Size sorum su,eea vizesine sadece ben basvuracagim degil mi? Kizimiz icin yapmamiz gereken bir adim var mi? Yoksa babasi ile direk ab vatandasi gibi biletini alip giddcek mi? Simdiden tesekkur ederim.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2018 11:10 
Kullanıcı avatarı
merhaba,
gov.uk sitesini talan ettim ama nereden register yapabileceğimi bulamadım:( acaba sayfa değişmiş olabilir mi? birde eea family permit sayfasına girip-apply- basınca başka başka yerlere yönlendiriyor. çakıldım kaldım. yardım lütfen

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2018 19:28 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

MisafirForfor yazdı:
Merhaba Imbik bey, bu kadar acik ve net yazdiginiz icin tesekkur ederim. Ne yapmamiz gerektigi net. Benim esim ve 1 yasinda ki kizim BG vatandasi. BG de nikahimiz mevcut.. merkezi londra'da olan bir sirkette yonetici pozisyonundayim. Ancak maalesef sirket araciligi ile UK a gidemiyorum. Size sorum su,eea vizesine sadece ben basvuracagim degil mi? Kizimiz icin yapmamiz gereken bir adim var mi? Yoksa babasi ile direk ab vatandasi gibi biletini alip giddcek mi? Simdiden tesekkur ederim.

Rica ederim, aynen dediginiz gibi babasi ile bilet alip gidiyor kiziniz, basvuruyu sadece siz yapiyorsunuz. Cok zor bir surec degil, ozellikle de UK ya geldikten sonra yapilmasi gerekenleri dusununce. Cok uzun uzun yazip kafanizi karistirmak istemem acikcasi, abit_imbik@hotmail.com adresine tel no atarsaniz whats app tan benimle yada esim ile de gorusebilirsiniz, ailecek TR de ve UK da yasdigimiz sureci paylasiriz sizinle, saygilar.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2018 19:48 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

misafir61 yazdı:
merhaba,
gov.uk sitesini talan ettim ama nereden register yapabileceğimi bulamadım:( acaba sayfa değişmiş olabilir mi? birde eea family permit sayfasına girip-apply- basınca başka başka yerlere yönlendiriyor. çakıldım kaldım. yardım lütfen

umarim yanlis hatirlamiyorumdur;

https://www.visa4uk.fco.gov.uk/account/register

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2018 08:39 
Kullanıcı avatarı
Cok tesekkurler Imbik Bey. Mail adresinizi vermeniz buyuk incelik! Basvurumu yapayim bakalim neler olur. Bizim gitmemiz bet degil hala kafada deli sorular:) 3 ay suruyormus cvp gelmesi. O zamana kadar netlesiriz. Iyi gunler dilerim

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2018 09:26 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Türü:
Burcu: Akrep
Merhabalar.Tum forumu okudum ciddi anlamda faydalı bir paylaşım olmus.İzninizle birkaç sorum olacaktı. Ben eşim ve 4 aylık bebeğimiz ile Danimarka’da yaşıyoruz fakat bebeğimiz aşağı yukarı 1 yaşını doldurduğundan sonra İngiltere ye yerleşmeyi planlıyoruz. Buradan ayrılmamızın sebepleri ciddi anlamda yapılan ırkçılık sürekli en kötü işlerin(ki onu da tanıdık olmadan bulmak mümkün degil) biz yabancılara verilmesi ve ev bulmanın imkansız oluşu. Ben ve oğlum Bulgaristan vatandasiyiz Eşim Türk vatandaşı fakat Danimarka oturum kartı var belki bir işe yarar diye belirtiyorum. İngilizcem iyi eşim ileri seviyede İngilizce ye sahip ve IT Mühendisi. Sizden ricam bana biraz orada karşılaşacağımız sorun sıkıntılardan bahsedebilir misiniz? İş bulmak, ev bulmak ırkçlıklık vs. Gibi ve tabi bunlar dışında sizlerin de görüşlerinizi belirtirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 54 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: