Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 28 Şub 2017 12:11

Tüm zamanlar UTC

TÜRKİYE CANIM FEDA
TÜRKİYE CANIM FEDA

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 22 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2015 22:22 
Forumvisa4UK - Multi Süper Üye (+5000 Mesaj)
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4543
Aldığı teşekkür: 3041
Vize Durumu: Var
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
Merhaba sevgili üyeler

Sayfanın admini olarak sizlerle daha önce vize süreçlerimi ve indefinite vize sürecimi paylaşmıştım.
Okumayanlar varsa ilgili başlıklara alttaki linklerden ulaşabilirler.

viewtopic.php?f=57&t=656

viewtopic.php?f=57&t=1541

Ve şimdi yolun sonunda neler yaşandı sizlere özetlemek istiyorum.

Vatandaşlık başvurusuyla ilgili bilinen bir yanlış vardır . O da ingiliz vatandaşıyla evli olan kişilerin indefinite vizelerinden sonra 12 ay beklemeleri yanlışıdır. Kurallara göre 3 yılı bu ülkede herhangi bir vizeyle doldurduğunuzda indefinite vize sahibiyseniz vatandaşlık başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

5 temmuz 2012 de ülkeye girdim , 26 ağustos 2014 de indefinite vizemi aldım ve 7 temmuz 2015 de vatandaşlık başvurumu yaptım. ( Ülkeye girdikten 3 yıl 2 gün sonra)

Vatandaşlık başvurusu sürecinde tıpkı indefinite başvurumda olduğu gibi tereddütlerim ve gerginliklerim bulunuyordu. 1.5 yıl önce yaşadığım küçük ve talihsiz bir olay sonucu mahkemede para cezası ödemek zorunda kalmamdan dolayı indefinite başvurumda olduğu gibi avukatlar bana başvurmamamı başvuracaksam da bunu formda bildirmem gerektiğini söylüyorlardı. Indefinite başvurumda büyük bir risk alarak başvurumu 3 yıl geçmeden (sabıkanın düşme süresi home office kurallarına göre) kendi başıma avukatsız yapmıştım. Tabi bundan önce bir araştırma yaparak sabıka kaydı nasıl alınır bunu öğrenmiştim. (Detayları forumda yer alıyor PNC olarak arama yapınız forumda) PNC yani police national computer sistemine dair belge evime 40 gün sonra ulaşmıştı ve hiç bir sabıka gözükmemekteydi. ( £ 10 bedeli bu belgenin) Daha sonradan da öğrendim ki bu şekilde para cezası olan durumlarda 2 kere yaşanırsa conviction olarak değerlendiriliyormuş. Benzer durumları yaşayanlar varsa eminim bu yazım çok faydalı olacaktır kendileri için.

Indefinite vizemi aldıktan 10 ay sonra vatandaşlık başvurumu yine kendim yaptım ve başvurumuda içeriye NCS ile sundum. (National checking service) herkese de kesinlike belediyeniz aracılığıyla bu şekilde başvuru yapmasını tavsiye ederim çünkü pasaportunuzu ve tüm orjinal evraklarınızı geri veriyorlar sadece copy gönderiyorlar damga vurduktan sonra.

Belediyede ki görevli sayfaları tek tek kontrol ederek işlemi tamamladı ve başvurumuzu ertesi gün Life in the uk ve B1 Sertifikamla (orjinaller bana verildi sadece copyler gitti) birlikte Home office'e gönderdi.

7 Temmuz 2015 başvuru tarihi.
16 Temmuz 2015 para hesabımdan çekildi
Bilgilendirme mektubunun ulastigi tarih: 20/07/2015
Biometrik enrolment mektubunun ulastigi tarih: 27/07/2015
Biometrik bilgilerin verildigi tarih: 27/07/2015

Daha sonra biometrik işlemimi yaptırmamı istedikleri mektup evime ulaştı ve aynı gün hiç zaman kaybetmeden post office de işlemlerimi yaptırdım. ( Her post office olmuyor çok az belli sayıda yerde yapılıyor o yüzden otobüs metro yada arabanızla o adrese gitmeniz gerekecektir büyük ihtimalle)

O dönemlerde 5-6 ay da sonuçlanan vatandaşlık başvurularında şans yüzüme gülmüş ve başvurumun onaylandığına dair mektup 3 ay sonra evime ulaşmıştı.

Başvurumun onaylandığı tarih: 29 Eylul 2015
Onay Mektubu Varış : 9 Ekim 2015

O gün hiç vakit kaybetmeden belediyeyi arayarak 4 kasım için booking yaptırdım. Telefonda gerekli bilgileri alan görevli yemin töreninde tanrıya mı yoksa kraliçeye mi yemin edeceğimi sordu bende Tanrıya cevabını verdim.

Ceremony de sizinle birlikte 2 arkadaşınızda gelebiliyor. Ben 3 kişiyi götürmek istediğimden kendilerine mail atarak bunun için ricada bulundum ve kabul edildi.
2 Yakın arkadaşım ve eşim ile 4 kasım çarşamba günü ceremony için erken saatte buluştuk ve 9.30 da başlayan ceremony için 9 da işlemler için kontroller yapılmaya başlandı.

Bizleri tek tek içeriye aldılar. İçeride ki alan 2 ye ayrılmış ve bir parlementoya benzer havası var :)

Yerlerimiz gösterildi ve oturduğumuz yerde bazı evraklar bulunuyordu ve adımız yazılıydı.

Edeceğimiz yeminler ve ingiliz ulusal marşı yazılı olarak bulunuyordu birde büyük bir zarfda ıvır zıvır yazılar açıkçası. Daha sonra yemin töreni başladı ve adlarımızı tek tek okuduktan sonra toplu olarak yeminlerimizi ettik. Bizden sonra karşı grup da yeminini etti ve işlem tamamlanmıştı. Sonrasında tek tek çağırılarak deftere imzamızı attık . Resimler çekildi ve ceremony tamamlandı.

Artık vatandaş olmuş 3 yıllık zorlu süreç sona ermişti. ( Ve giden dünya kadar para var vizelere ödenen)

Daha önceden ilk pasaport başvurusu için tüm hazırlıklarımı yaptığımdan belgeyide alıp post office'in yolunu tuttum :)

Pasaport başvurusunda check and send service kullanmanızı öneririm. Ayrıca başvuru formundaki evraklarımı kayıtlı posta ile gönder seçeneğinide işaretlemeyi unutmayın ( £3 )

Başvuru formunda beni en çok rahatsız eden soru ise Anneannem ve babaannemin dedemlerle evlilik tarihlerini sordukları soru oldu. Bunun içinde Türkiye'de bulunan abimden yardım aldım ve kendisi bir devlet kurumunda yetkili olduğu için rahatça sistemden bu bilgilere erişti ve bu sıkıntımı giderdi.

Pasaport başvurusunda yine 1 şahide ihtiyacınız olacaktır ve sadece belli meslek grupları kabul edlmektedir. Ben vatandaşlık başvurumdaki şahitlerimden birisinden rica ettim.
Başvurumu aynı gün gönderdim ve şuan 3-4 hafta içerisinde pasaportumun geleceğini düşünüyorum.

Zorlu maratonu burada sonlandırmış oluyorum ve hepinize bol şanslar diliyorum.

Sevgilerle

Edit : Pasaport kısmıda eklenmişir hikayenin devamına.

Şükür ki sonunda bitti ! Ne 4 yıldı ama !!!

Pasaport interview için Victoria ofisine gittim ve 45 dk erken gelmişim o yüzden 15 dk kala gel dediler bende çıkıp yarım saat sonra tekrar geldim :)

Yanımda gelen mektup ve check and send service çıktısı vardı. Kuyruğa girip güvenlikten geçtik. Kemer falan çıkarma muhabbeti hava alanı gibi.

Sonrasında danışmadaki görevli sırayla çağırıyor ve mektubunu kontrol ediyor. Sonrada randevu alırken sana verdikleri bir numara var onu sordular bende emaillerimden açıp gösterdim. İşlemlerini tamamlayıp 1.kat interview yazan bir a4 boyutlarında kart verdi ve üst kata çık dedi. Asansörle 1. kata çıktım orada bir başka sıraya daha girdik. İşlemler yapıldı ve bir numara verildi. O numara ekranda yanınca görüşme için sana yanan odaya giriyorsun.

İçeri girdim sanırım jameikalı bir bayan olabilir oldukça nazik ama tabii ki profesyonel işinde ve seninle sohbet eder gibi ağzından laf almaya çalışıyor. Yarım saatte belki 100-200 şey sormuştur.

Şimdi sorulara gelmeden sona geleyim öncelikle. Sorular bittiğinde bir kağıda imzamı attırdı ve bu imza için ok misin diye sordu evet benim imzam tabii ki tamamdır dedim. Sonra eğer araştırmamız gerekirse gerekli checkler yapılacak ve sonra karar verilecektir , eğer herşey yolunda olursa 5-10 gün içerisinde pasaportun gelecektir diyip teşekkür etti ve çıktım odadan. Yaklaşık yarım saat sürdü sanırım.Şimdi gelelim sorulan sorulara...

-Adın soyadın
-Başka adın var mı ?
-Daha önceden hiç başka bir isim kullandın mı ?
-Doğum tarihin ?
-Nerenin vatandaşısın ?
-Nerede doğdun ?
-Buraya taşınana kadar hep orada mı yaşadın ?
-Aslen de istanbullu musun ?
-Burayı kolay buldun mu nasıl geldin ?
-O durak bir metro istasyonu mu yoksa tramvay durağı mı ? (Underground or overground)
-Daha önce hiç kullandın mı o durağı ve girişi nasıl durağın , platforma nasıl ulaşıyorsun ?
-Kaç tane platform vardı o durakta ?
Kaç dakikada geldin buraya o duraktan?
-Kaç tane banka hesabın var ?
-Nationwide hesabını neden kapattırdın peki ? Ne zaman kapattırdın ? Nerede kapattırdın ? O şubenin olduğu caddede başka hangi dükkanlar var.
-Üzerine mortgage var mı ?
-Adresin ne ? Hep orada mı yaşadın ?
-Senin mi kira mı ?
-Peki hangi belediye sınırları içerisinde ?
-Kira sözleşmesinde seninde adın var mı belediye ile ?
-Evin tipi nedir ? Kaç odalı ?
-Önünde arkasında bahçe var mı ?
-Evin sağında ve solunda ne var ?
-Sağınızdaki evin kapı numarası nedir ?
-Solunuzda ne var ? O bahçe o eve mi ait yoksa herkese açık bir alan mı ?
-Burada ne iş yapıyorsun ? Ne zaman işe başladın ?
-İş bulana kadar ki sürede finansal olarak nasıl idare ettin ?
-Orada hangi pozisyonda çalışıyorsun ? Bugün işe gidecek misin ?
-Türkiye de ne iş yapıyordun ve nerede çalışıyordun ?
-Ödemelerin haftalık mı aylık mı ?
-Çalıştığın yer nerede ?
-Nasıl gidiyorsun oraya ?
-O otobüse binmek için evden kaçta çıkıyorsun ? İşten kaçta ayrılıyorsun ve kaçta iş başı yapıyorsun ? Haftada kaç gün çalışıyorsun ?
-Bugün buradan çıkınca ne yapacaksın ?
-Bu sabah ne yaptın buraya gelmeden önce ?
-Eşinin adı ne ?
-Buraya bugün yalnız mı geldin ?
-Eşinin mesleği ne ? Nerede çalışıyor ?
-İngiltereye çalışmak için mi geldin ? ( Hayır tabii ki eşimle yaşamak için geldim dedim)
-Neden pasaporta başvuruyorsun ?
-Bundan önce hangi ülkelere gittin ?
-Kaç tane pasaportun oldu ? Tarihleri nedir başlangıç ve bitiş.
-Annenin ve babanın adı ne ?
-Onlar nerede doğdu ve nerede yaşıyorlar ?
-Burada ailenden birisi var mı ?
-Ne zamandan beri burada yaşıyorsun ?
-Vatandaşlık seremonisinin tarihi nedir ? Nerede oldu ?
-Saat kaçtaydı ?
-Pasaport başvurunda şahit kullandın mı ?
-Ne zaman başvuru yaptın ?
-Neden bu kadar acele ettin (Aynı gün başvurmuştum)
-Şahidinin adı ne ?
-Tanıyor musun onu ? Ne kadar süredir tanıyorsun ?
-Yaşı kaç ?
-Mesleği ne ?
-Nereden tanıyorsun ?
-Peki eşinin adı ne ?
-Sana yakın mı oturuyor ?
-Pasaport başvurumu aynı gün yaptım dedin seremoni ile. Peki formu kendisine posta ile mi gönderdin ?
-Seremoni için kendisi orada mı bulundu ve formu doldurdu ? (Evet sabah kahvaltıya gittik orada doldurdu)
-Pasaportu alınca ilk nereye gideceksin ?
-Interview için arayıncada daha erken bir tarih sordun mu ? Saati daha geç neden seçmedin gece çalıştığın için.
-Pasaport Başvurunda hangi evrakları sunmuştun ?
-Maaşın hangi bankaya yatıyor ?
-İkametgahın nerede kayıtlı ?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar arkadaşlar. Hatırlarsam eğer onlarıda altına ekleyeceğim....

Interview'in ertesi günü telefonuma sms geldi ve pasaportumun bir kaç gün içinde elimde olacağı yazılıydı. Bir sonra ki gün ise pasaportum ulaşmıştı. Sonunda evet bitti. Bekleyen herkese sabır diliyorum gerçekten çok zor bir süreç oldu benim için.

Saygılar ve sevgiler herkese...

Email : admin@ingiltereforumu.com

En son t&a tarafından 21 Kas 2015 19:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Hikayeye pasaport kısmıda eklenmiştir.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2015 01:52 
Forumvisa4UK - 8 Yıldızlı Özel Üye
Forumvisa4UK - 8 Yıldızlı Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1228
Aldığı teşekkür: 1008
Vize Türü:
Ruh Hali: Melek
Burcu: Kova
t&a arkadaşım, hayırlı olsun. Bu yorucu ve stresli sürecin bitmesi inanılmaz derecede rahatlatıcı olmalı. Maddi manevi çok yıprandın, çok emek verdin. Ama sonucunda yüzün güldü ya, ben senin adına çok mutlu oldum. Hepimizin en zor günlerinde senin kurucusu olduğun bu güzel forum ile bizlerin umut ışığı oldun. Araştırmalarını hiçbir karşılık beklemeksizin, sabırla bizlerle paylaştın. Bu müjdeli haberi bizlerle paylaştığın, yüzümüzü güldürdüğün ve yine gelecek adımlarımız için hikayenle bizleri aydınlattığın için sana teşekkür ediyorum. Pasaportun doğum gününe yetişecek ve en güzel hediye olacak senin için. Daima mutlu olmanı diliyorum canım arkadaşım. İyi ki varsın! :)

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2015 14:50 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 45
Aldığı teşekkür: 31
Vize Türü:
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: İkizler
Tebrikler t&a sonuna kadar hakettiğin vatandaşlığın hayırlı olsun.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2015 18:52 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 253
Aldığı teşekkür: 194
Vize Türü: yerlesim
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Mutlu
Burcu: Kova
t&a bu olayın sonlarına şahit olduğum için daha bi heyecanla okudum ☺ cnm tebrik ederim yeniden . Seni seviyoruz ailece xxx

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2015 22:57 
Uzman Yazar
Uzman Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 18
Aldığı teşekkür: 142
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Burcu: Terazi
Tebrikler tebrikler .mutluluk bu olsa gerek .ne mutlu sana o kadar stress ve kosturmaca sen butun engelleri sabrinla astin.hayirli olsun hayatina sans getirsin.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2015 03:49 
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4543
Aldığı teşekkür: 3041
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
Engel yazdı:
t&a arkadaşım, hayırlı olsun. Bu yorucu ve stresli sürecin bitmesi inanılmaz derecede rahatlatıcı olmalı. Maddi manevi çok yıprandın, çok emek verdin. Ama sonucunda yüzün güldü ya, ben senin adına çok mutlu oldum. Hepimizin en zor günlerinde senin kurucusu olduğun bu güzel forum ile bizlerin umut ışığı oldun. Araştırmalarını hiçbir karşılık beklemeksizin, sabırla bizlerle paylaştın. Bu müjdeli haberi bizlerle paylaştığın, yüzümüzü güldürdüğün ve yine gelecek adımlarımız için hikayenle bizleri aydınlattığın için sana teşekkür ediyorum. Pasaportun doğum gününe yetişecek ve en güzel hediye olacak senin için. Daima mutlu olmanı diliyorum canım arkadaşım. İyi ki varsın! :)

Gerçekten inanılmaz rahatlatıcı aynen ama pasaport elime varana kadar ve konsolosluğa gidip çifte vatandaşlık işlemimi tamamlayana kadar sanırım tam rahat edemeyeceğim psikolojik olarak :) Tüm işlemler komple bitsede kurtulsam :) Aynen öyle oldu baya bir yıprandım ama çok şükür sonu kayıpsız sıkıntısız bitti. Bu hikayeleri yazmayı seviyorum. Pasaport geldikten sonra bu 3 hikayemin çıktısını alıp bir dosyada saklayacağım açıkçası. Eve gelen misafirlere vs okutmayı düşünüyorum yada arada kendimde okurum :) Pasaport sanırım doğum gününe yetişecek evet hatta sanırım değil öyle olacak :)Darısı inşallah seninde başına arkadaşım. O değil de ben vatandaş oldum daha hala seninle 1 kere görüşemedik :P

ScReaM yazdı:
Tebrikler t&a sonuna kadar hakettiğin vatandaşlığın hayırlı olsun.

Çok sağol arkadaşım darısı inşallah seninde başına...

evrimmeeks yazdı:
t&a bu olayın sonlarına şahit olduğum için daha bi heyecanla okudum ☺ cnm tebrik ederim yeniden . Seni seviyoruz ailece xxx

Sağol evrimcim ve bizde sizi çok seviyoruz inşallah darısı seninde başına . Aynı heyecanları sizlerlede yaşamak nasip olur inşallah. Bu arada eşine çok teşekkürler yine kırmayıp şahidim oldu 2. kez :) Kral adam cidden :) Selamımı söyle...

pink yazdı:
Tebrikler tebrikler .mutluluk bu olsa gerek .ne mutlu sana o kadar stress ve kosturmaca sen butun engelleri sabrinla astin.hayirli olsun hayatina sans getirsin.

Pinkcimm pinkcimm beni ceremony günü yalnız bırakmayan canım arkadaşım :) Benim sabrımın ve çabamın 2 katını senin göstererek buralara kadar gelebildiğini çok iyi biliyorum arkadaşım. İnşallah 3 yıl sonra aynı şeyleri yaşayacağız seninlede ... Yanınızdayım her zaman....

Email : admin@ingiltereforumu.com

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2015 09:11 
Uzman Yazar
Uzman Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 97
Aldığı teşekkür: 117
Vize Türü: British
Burcu: -
Hayirli olsun dostum darisi bizimde basimiza insallah

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2015 11:34 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 158
Aldığı teşekkür: 187
Vize Türü:
Burcu: Koç
t&a hayirli olsun,tebrik ederiz.

Bu mucadele ve azim umarim bircok kisiye ornek teskil eder.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2015 21:06 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 64
Aldığı teşekkür: 76
Vize Türü: Settlement
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Heyecanlı
Burcu: İkizler
Hayırlı olsun,darısı tüm bekleyenlerin başına inşallah..Inanıyorum ki çok insanın dualarını aldın böyle güzel bir forum hazırlayarak..Bu sitenin çok faydasını gördüm tekrar tekrar teşekkürler..
Valla biz seni görmeden seviyoruz,iyi ki varsın...

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2015 19:00 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 6
Aldığı teşekkür: 24
Vize Türü:
Burcu: Aslan
kardeş hayrılısı olsun 2013 ten beri takip ediyorum herkese o kadar çok yardım ettin ki... sonuna kadar hakettin darısı birgün bu günleri görebilmek umuduyla bizlere olsun...bu arada birçok soruma cvp vermiştin tekrar teşekkür ederim cvplar için

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 22 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap: