İngiltere Vizesi Destek Forumu • İngiltere'de Yaşayan Türklerin Buluşma Noktası

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 17 Ağu 2018 22:43

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 618 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 62  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2016 23:20 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 27
Aldığı teşekkür: 9
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü: EEA FP
Vize Statüsü: Sonuçlanmasını Bekliyor
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: İkizler
1) Liçna kartıyla vizesiz girmeniz söz konusu değil diye biliyorum.
2)eea fp vizesine herhangi bir İngiltere diplomatik temsilciliğinden başvurabilirsiniz.
3) Bg vatandaşı eşinizin İngilterede çalışması için herhangi bir engel yok.

Benim önerim liçna kartını sadece İngiltere için alıyorsanız gerek yok, Türkiyedeki Evlilik sertifikanızın uluslararası geçerliliği olduğu için Bulgaristanda tescil ettirmenize de gerek yok. Bence direk eea fp vizesine Türkiye'den başvuru yapın ve eşinizle birlikte gidin.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2016 23:33 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 23
Aldığı teşekkür: 35
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Burcu: Akrep
oweny yazdı:
Merhabalar,

Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkürlerimi sunarım.
Forumu araştırdım ama birçok farklı tecrübe sebebi ile kafam tamamen karışmış durumda. Cevaplarınızda tekrara sebebiyet verdiysem affola.

Öncelikle amacımız eşimle birlikte İngiltere'de yaşamak ve çalışmak. Eşim Bulgaristan çifte vatandaşı.10 gün önce TR nikahı yaptık ve 10 agustos gibi Bulgaristan'a nikahı tecil ettirmek için gideceğim. Devamında ki süreçte TR ye dönüp oturum izni alabilmek için D vizesine başvuracağım ve Liçna karta sahibi olacağım.
Sormak istediğim sorular ise şunlar;

1-) Liçna karta ile vizesiz İngiltere ziyareti mümkün mü? Son gelişmelerle birlikte bu husustaki bir düzenleme var mı?

2-) Çalışmak için İngiltere'de bulunacağımdan ötürü (mühendisim) EEA vizesi için başvuruyu Bulgaristan'daki İngiltere konsolosluğuna mı yoksa İngiltere ye giriş yapabiliyorsam girdikten sonra gerekli devlet kurumlarına mı yapacağım?

3-) Eşimin İngiltere de çalışabilmesi için benzeri bir vizeye ihtiyacı var mı?

Havaalanında kalmak ve vaktimi,paramı yanlış işler için harcamak istemiyorum. Yardımlarınız benim için yol gösterici olacak. Şimdiden teşekkür ederim.

Selam Oweny,

Oncelikle doğru sayfadasın, eşin ab vatandaşı ve birlikte Tr den UK ye yerleşmek istiyorsun. Sana tane tane anlatmaya çalışayım.

1. Bg den eş durumundan alacağın Liçna karta ile buraya gelemiyorsun önce ve Eea family perit başvurun için ise gerekli bir durum değil amacın UK ye gelmek ise hiç lazım değil sana
2. Eea family permit UK dışındaki bir ülkedeki ingiltere konsolosluğuna basvurularak pasaporta yapıştırılan bir vize türüdür. Bununla UK çalışabilirsin.
3. Bugün Eşin buraya gelip nino numarası (sgk nosu) başvurup hemen çalışabilir. Ab vatandaşlarının serbest giriş - calışma ve iş kurma hakları vardır. Gelecekte ne olacak bilmiyoruz.

Gelelim Referandumun etkisine, şu anda buradaki halkın çoğunluğu AB den çıkmak istediğini bildiren bir oylama yaptı. Kurallarda ve haklarda bir değişiklik yok. İş İngiliz hükümetinin aksiyonuna kaldı.

EEA family permit Ab vatandaşı ile evli olan non eu vatandaşın ingiltere konsolosluğuna başvurup 6 aylık aldığı vizedir akabinde UK ye taşınılır ve vize bitmeden burada kalıcı 5 yıllık oturuma basvurulur. İlk başvuruda esas olan evliliğin ve ilişkinin iyi kanıtlanması, ikinci kalıcı oturum için ise buraya yerleşip yaşadığınızı ve bir hayat kurduğunuzu gösteren başvurudur.

Herşey gönlünce olsun

Çilekeş

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 05:06 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 6
Aldığı teşekkür: 0
Vize Türü: EEA 2
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Mutlu
Burcu: -
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Şimdi çilekeş beyefendi, BG konsolosluk sitesinde D tipi oturum vizesi alıp liçna karta sahibi olduğunuz takdirde eşiniz ile birlikte (yani eşin yanında olacak) serbest dolaşım Hakkı kazanırsınız yazıyor. Benim temennim sıkıntısız olarak diğer ülkelerde de dolaşabilmek. Bu kurala istinaden BG liçna kartı almak istiyorum.

1-) Bu kart ve evlilik cüzdanım elimde iken (uçağa BG den bineceğim) İngiltere'ye beni almama gibi bir durum var mı?

2-) İngiltere ye bu şekilde giriş yaparsam oturum ve çalışma izni için gerekli işlemler orada yürütebilir miyim?

Hızlı cevap ve bilgi paylaşımı harika. Teşekkürler :)

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 08:46 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Evet AB kanunlari cercevesinde boyle bir durum oldugu soylensede maalesef pratikte ben mumkun oldugunu gormedim. Onemli olan Bulgaristanin ne soylemesinden ziyade UK nin resmi webside nin ne demesidir. Hani kucuk balik buyuk balik misali. EEA Family permit diye bir vize var bu ulkede Ab vatandaslari esleri icin uygulanan. Ayrica Ab den cikma durumlari vs vs. Ilk basvurunu yap Turkiyeden sifir masraf. Buraya gelip 6 ay sonra yapacagin 5 yillik basvuruda 65 GBP.

Not: Bg D tipi vize nin ilk alinma masrafi acenta ile ilk sene 1000 € ve her sene 500 € gibi bir masrafi var. Ilk 3 sene 1 er yillik sonra 10 yillik veriyorlar. Ilkinin cikmasida 3 ay gibi bir sure alir en iyi ihtimalle..

Bu baslik altinda 10 larca esi BG den cifte vatandas olan kisi bu vizeyi alip geldi.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 09:50 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Çilekeş Bey yardımlarınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ben bir nevi tedbir amaçlı böyle bir düşünceye girdim. UK böyle konularda keskin kararlar çıkartıp hızlı bir şekilde uygulamaya koyan bir ülke. Yarın bir gün AB vatandaşı için olmasa da eşleri için sınırdışı gibi bir karar alırlarsa gittiğimiz gibi geri dönmek bir nevi korku yaratıyor insanın üzerinde. Şu an bu yönde bir gelişme olmasa da ingilizlerin duruşu belli olmaz.

D vizesi en azından ilerleyen süreçte bir emniyet yöntemi olacaktır. (İngiltere olmazsa almanya olur gibisine) Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum...

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2016 10:39 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ayrıca Çilekeş Bey size tamamiyle hak vermekle birlikte atmam gereken adımlar şunlar mıdır;

1-) EEA1 vizesine başvurup kabul edildiği takdirde eşimle bir İngiltereye gitmek.

2-) AB vatandaşı eşim ve kendim için sigorta numarası alıp, ev kiralayıp, banka hesabı açtırıp (ki bu konuda yardımı dokunacak akrabalar mevcut) ingilterede yaşamaya başlamak.

3-) 6 aylık EEA1 vizemin son ayında gerekli evrakları hazırlayıp EEA2 başvurusunda bulunmak ve sonuçlanana kadar ülke dışına çıkmamak.

Nihayetinde EEA2 vizesi alabilirsem kaldığımız yerden devam etmek. Bu noktalarda dikkat etmem gereken önemli bir nokta varsa yada atladığım bir basamak varsa (ingilterede yapılacak işlemler gibi) beni bilgilendirirseniz sevinirim

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2016 09:52 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
oweny yazdı:
Ayrıca Çilekeş Bey size tamamiyle hak vermekle birlikte atmam gereken adımlar şunlar mıdır;

1-) EEA1 vizesine başvurup kabul edildiği takdirde eşimle bir İngiltereye gitmek.

2-) AB vatandaşı eşim ve kendim için sigorta numarası alıp, ev kiralayıp, banka hesabı açtırıp (ki bu konuda yardımı dokunacak akrabalar mevcut) ingilterede yaşamaya başlamak.

3-) 6 aylık EEA1 vizemin son ayında gerekli evrakları hazırlayıp EEA2 başvurusunda bulunmak ve sonuçlanana kadar ülke dışına çıkmamak.

Nihayetinde EEA2 vizesi alabilirsem kaldığımız yerden devam etmek. Bu noktalarda dikkat etmem gereken önemli bir nokta varsa yada atladığım bir basamak varsa (ingilterede yapılacak işlemler gibi) beni bilgilendirirseniz sevinirim

1-) Evet EEA family permit e TR de ki Konsolosluktan basvurabilirsin. Yeni evli oldugun icin iliskini desteklemesi acisindan nisan ve flort gibi donemlerden de fotograf, skype facebook vb yazismalar ve iliskinizi gosteren her hangi bir dokumani eklemen faydali olur.

2-) Evet buraya geliyorsunuz ve 6 ay bitmeden cevabini 6 ay sonra alacagin 5 yillik oturuma basvuruyorsun

3-) Yani kisa vadede en iyi ihtimalle 1 yil sonra burada 5 yillik oturuma sahip olabilirsin ama bu bir senede ne olur ne biter ne degisir kurallar yasalar, bilinmez (brexit icin diyorum)

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2016 22:11 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

çilekeş yazdı:
oweny yazdı:

1-) Evet EEA family permit e TR de ki Konsolosluktan basvurabilirsin. Yeni evli oldugun icin iliskini desteklemesi acisindan nisan ve flort gibi donemlerden de fotograf, skype facebook vb yazismalar ve iliskinizi gosteren her hangi bir dokumani eklemen faydali olur.

2-) Evet buraya geliyorsunuz ve 6 ay bitmeden cevabini 6 ay sonra alacagin 5 yillik oturuma basvuruyorsun

3-) Yani kisa vadede en iyi ihtimalle 1 yil sonra burada 5 yillik oturuma sahip olabilirsin ama bu bir senede ne olur ne biter ne degisir kurallar yasalar, bilinmez (brexit icin diyorum)

İlginiz için teşekkür ederim. Tecrübelerimi paylaşacağım. İyi günler

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2016 15:07 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 2
Vize Türü:
Burcu: Kova
oweny, ufak bir ekleme yapmak istiyorum.

(Yeni evli olduğunuzu okudum fakat yine de) Eğer çocuğunuz varsa, Liçna Karta'yı çocuk üzerinden almanı tavsiye ederim, yani önce D-tipi vize için buradan başvuracaksın -dikkat- başvuruyu çocuk üzerinden yapacaksın, bu sayede 3 sene sonunda kalıcı oturma iznini alacaksın, senelik (1000€ değil) sadece 280€ liçna karta bedeli ödeyeceksin ve boşanma durumunda oturma iznin devam edecek.

Liçna kartayı mutlaka almanı tavsiye ederim, ingiltere EA Family Permit için çok az evrakla başvurup, 5 günde vizen garanti. Sadece Liçna karta ile de İngiltereye gidilebildiğini duymuştum fakat şahsen tecrübe etmediğim için kesin birşey diyemiyorum. Biz bu sene ingiltere'den fransaya vize almadan geçiş yaptık, aynı şekilde (AB eşle seyahat ettiğin sürece) diğer bütün AB ülkelerine vizesiz giriş yapabiliyorsun. Sadece Liçna Karta ile vizesiz giriş yapamazsın diyenler olacaktır, onlara kesinlikle aldırma, Türkiye'deki Fransız Konsolosluğu ve Fransa vizesi alan aracı şirketler, bize de defalarca vize almadan giriş yapamazsınız dedi fakat giriş yaptık, aynı şekilde Yunanistana da defalarca gittik. Kısacası bu karttan elde edeceğin haklar çok.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2016 22:59 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
SezenOzgur yazdı:
oweny, ufak bir ekleme yapmak istiyorum.

(Yeni evli olduğunuzu okudum fakat yine de) Eğer çocuğunuz varsa, Liçna Karta'yı çocuk üzerinden almanı tavsiye ederim, yani önce D-tipi vize için buradan başvuracaksın -dikkat- başvuruyu çocuk üzerinden yapacaksın, bu sayede 3 sene sonunda kalıcı oturma iznini alacaksın, senelik (1000€ değil) sadece 280€ liçna karta bedeli ödeyeceksin ve boşanma durumunda oturma iznin devam edecek.

Liçna kartayı mutlaka almanı tavsiye ederim, ingiltere EA Family Permit için çok az evrakla başvurup, 5 günde vizen garanti. Sadece Liçna karta ile de İngiltereye gidilebildiğini duymuştum fakat şahsen tecrübe etmediğim için kesin birşey diyemiyorum. Biz bu sene ingiltere'den fransaya vize almadan geçiş yaptık, aynı şekilde (AB eşle seyahat ettiğin sürece) diğer bütün AB ülkelerine vizesiz giriş yapabiliyorsun. Sadece Liçna Karta ile vizesiz giriş yapamazsın diyenler olacaktır, onlara kesinlikle aldırma, Türkiye'deki Fransız Konsolosluğu ve Fransa vizesi alan aracı şirketler, bize de defalarca vize almadan giriş yapamazsınız dedi fakat giriş yaptık, aynı şekilde Yunanistana da defalarca gittik. Kısacası bu karttan elde edeceğin haklar çok.

Bugun 5 yillik EEA2 oturumumu aldigima dair cok mutluyum. Bahsi gecen BG D tipi oturum kartini da 3 keredir yenilemis olup seneye 10 yillik alacagim kismetse. BG oturum kartini bende daha UK e gelmeden once hem Avrupa da bir ulkeye seyahat edip gerekirsede calisip yasamak ve uzun vadede 6-7 seneye BG vatandasligi hakki icin gecmis olusturmakti amac.

Tam bir sene once UK ye yerlesme kararini alinca BG den aldigim oturum ile gogsumu kabarta kabarta UK ye girecegimi ve burada yasayacagimi sanar iken google da arastirirken 'EEA family permit' diye bir uygulamanin varligindan haberdar oldum. Eger amac Uk de yasamak ise bu licna karta ile olacak is degil arkadas. Unutma sen Bg de oturumu olan Non EU vatandasin esin gibi AB uyesi ulke vatandasi degilsin (birde bakalim neler olacak brexit olayi vs)

Licna karta masrafina gelirsek evet yillik kart ucreti 280 € fakat benim ilk sene 350 € danisman (bg den calistim tr den cok daha fazla para istiyorlar sure uzuyor ve sonuc olarak yine bg deki aracilara takip ettiriyorlar) masrafim + 1 yillik sigorta 90 € + tercumeler + yanlis hatirlamiyorsam oturum alacak kisi en az 2 kere gitmesi lazim Bg ye evlilik tescili vs vs o is geliyor yine o fiyatlara. Yenileme senelerinde ise 150 € yillik danisman ucreti veriyorum. He birde bilmem 3-5 bin leva hesap gosterecen falan isim olmaz getir gotur para, acenta hallediyor benim.

Dersen ki ben acenta kullanmayacagim isi takip eden sizden dil bilen biri olmali o da bizde yok, ha birde gocmenlerin cogunun evi yok, ikametgah icin adres isteyecekler, eviniz yoksa para vermeden aracisiz kimse ayarlamamz vs vs kisacasi benim gordugum araci ile calismak daha kolay-aracisiz alanlarda biliyorum benim 2 kere islem icin gittigim ise TR den 3-4 kere gittiler benden fazla masraf ettiler. Bg licna kartinin tek guzel yani senede 1 gunluk giris dahi yenilemen icin kafi sana o para bu para harc cart curt para getir diyor sen lazim degilsin diyor. Uk family permit de oyle degil adami sutlarlar 5 yillikda senede 180 gun mecburi burada yasama sarti var.

Toplamak gerekirse Licna karta iyidir ama buradaki oturuma gore almasi zordur - Turistik girebilirsin evet ama cok karnini agritirlar veya basarili olamayacagin zamanlar olur. Calismak konusunda takilacagini dusunuyorum.. Bir cok arkadas esinin ulkesinden oturum almadan UK ye EEA family permit ile geldi ilk basvuru ucretsiz 5 yillik basvuru ucreti 65 GBP..

Herkesin yolu bahti acik olsun emeklerimizin karsiliginda guzel gunler olsun

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 618 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 62  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: