Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 23 Eki 2018 09:59

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 57 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017 10:33 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Kova
ooo bilgiler etkileyci

teşekkürler imbik

bugün bende buradan bakarak EEA family permit vize basvurumu yaptım. evrak toplama zamanı başladı hayırlısı bakalım.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017 23:00 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 17
Aldığı teşekkür: 40
Vize Durumu: Var
Vize Türü: EEA2
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Burcu: -
Nema problema 8-) elimden gekdigince uzun ve karmasik yazmaya calistim ki herkes vazgecsin, Ingiltere bize kalsin :twisted:

Saka bir yana, Ingiliz kanunlarina degil AB kanunlarina bagli bir sey oldugundan, rahat alinabilen bir izin (vize degil) turu EEA Family Permit. Kabaca, devam eden birlikteliginizi belgeler ile kanitlayabiliyorsaniz ciddi bir sorun yasamiyorsunuz.

Daha once de bircok kez paylastim, UK ya gelmek isin en kolay kismi aslinda, sartlarinizi ve durumunuzu bilemiyorum ama buraya gelmeden once elinizden geldigince on hazirlik yapmanizi oneririm. Bu forumu ve yabanci forumlari lutfen inceleyin, oldukca faydali bilgilere ulasacaksiniz.

Ulasamadiginiz yada kafaniza takilan birsey olursa sorun lutfen, konu ile ilgili tecrubesi olanlar paylasimda bulunacaktir mutlaka.

Kolay gelsin.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2017 07:46 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
kafamda deli sorular :roll:

Muhtardan her bir kisi icin adres belgesi aldik (biz cocuksuz gideceğiz tercüme olacak mı hem)

Benim tam vukuatli (tum aileyi beraber gosteren) nufus kayit ornegim (tercume ettirdik) burda eşimin türkçe adı var sorun olur mu?

Declaration letter;örneği elinde var mı zaferdemirel59@gmail.com atabilir misin.

ingiltereye yerleştin mi yabancı dili fazla olmayanlara nereleri öneririsin.

önerebileceğin başa neler var

teşekkürler.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017 15:11 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Sevgili hakemzafer zamanimin oldugu bir ana denk geldi, o yuzden uzun yazacagim 8-)

hakemzafer yazdı:

Declaration letter;örneği elinde var mı zaferdemirel59@gmail.com atabilir misin.
ingiltereye yerleştin mi yabancı dili fazla olmayanlara nereleri öneririsin.
önerebileceğin başa neler var

mesajinin yukaridaki bolumunu okudugumda yasca genc ve heyecanli birisi oldugunu, akabinde de; ''buradan (TR den) ve bu sartlardan kurtulayim da neresi olursa olsun'' gibi cogunun dustugu yanlisa dustugunu tahmin ediyorum. Bu da UK ya gelsen bile saglam bir duvara carpacagin anlamina geliyor. Hemen suclama beni, oyle sezinliyorum. Dusunebileceginden cok daha uzun zaman oldu bizim icin bir suru yabanci gurbet ellerde :shock:

Oncelikle bizim insanimizin (seni tenzih ederim) şu '' hallederiz'' mantigi ulke olarak bugunku durumumuzun temel sebeplerinden biri olmakla beraber, ben ve benim gibi hayati ve planlari rakamlar, istatistikler ve arastirma (veri toplama) uzerine kurmus kisiler icin zaman zaman sikinti verici bir durumdur.

Ornegin, kisi UK ya gelmeyi planliyorsa; Ingilizce yi birsekilde halleder, is bulup calisacaksa; vardir elbet Turk ler orda, eger UK da bir vize basvurusu yapacaksa; gonder bir iki evrak yeter, herkes sanki her seyi tam mi yapiyor burda (ornek; benim esim :D ), yani bu liste aklina gelen her konuda uzar gider....Sonucta biz bir turlu yeterince bilgi ve evrak toplayip olabilecek en iyi sartlari saglayamayiz dolayisi ile onlar UK ya gelip doktor, muhendis olur biz take away de pizza dagitiriz TC den aldigimiz universite diplomasiyla (genelleme yapiyorum).

Bunlari seni yada UK daki herhangi birsini kucumsemek icin paylasmiyorum, yanlis anlama. Sadece artik ''internet'' denilen bir okyanus var. Benim cocuklugumda arabanin motoru nerde onu bile bilmiyorduk, simdi 10 yasindaki cocuklar turbo yu anlatiyor bize. Eger esinle gelmeyi planladigin ulke UK ise, gelmeden sana hic lazim olmayacagini dusundugun bilgileri bile arastir ve topla ulke ile ilgili. Sonra da bu bilgileri mevcut durumunla bir araya getir ve cakisan noktalara bak. Avantajlarini ve dezavantajlarini kolaylikla tespit edebilirsin boylece.

Mesela biz suan Hull city deyiz, diger buyuk sehirlerde tek kelime ingilizce bilmeyen AB vatandasi esim ve 2 cocukla hayata tutunamayacagimizi daha gelmeden gorebildik. Benim ingilizcem iyi oldugundan bana uygun sanayinin oldugu ve baslangic icin gecinilebilir kabul ettigimiz bu sehre geldik ve cokta dogru bir karar vermisiz. Sadece UK da degil, ABD, Canada, vs. dil HERSEY dir. Esim hala is bulabilmis degil (memurluk yapabilecegi halde), en iyi ihtimalle Turk restoraninda bulasikci olur ki bu bizi benim gelirim olmasa kesinlikle gecindirmez.

Sen ve esin ne konuda kendinizi gelistirebilmissiniz ve bu ozelliklerinizin UK daki gecerliligi nedir? Buradaki gelecek hedeflerin kabaca neler bu arastirmalarin sonucunda? Yoksa sadece ''iste bizde bilmem kac yuzbin Turk'un arasinda kaybolur gideriz'' mi? Ben eminim su forumda ne kalifiye kisiler vardir ki geldiklerinde hic tahmin etmedikleri seyleri yapmak zorunda kalmamis olsunlar.

Guzel kardesim, sen ve esin UK ya geldiginizde ne benim ne de bu forumdaki hic kimsenin hayatinda hicbirsey degismez. Daha once de yazdigim gibi EEA Family Permit almak senin en kucuk adimin olur. Bu yaziyi da sadece sana degil, senin gibi hayatin yonunu degistiren adimlar atma asamasinda olan genc arkadaslara ''bir de bu tarafindan bakin'' demek icin yazdim, yoksa amacimiz kimseye ders vermek filan degil.

Oncelikle arastirmalarini yap, planini hazirla ve adim adim onu izle. Bekledigin gibi gitmiyor mu? her adimin B plani olsun, yolu degistir. Buraya geldikten sonra ''abi arkandan cok atip tuttuk ama hakliymissin'' dersin ;)

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017 07:14 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Eyvallah abi,

zamanını bana ayırıp yazı yazıp cevap verdiğin için teşekkür ederim.

sezgilerinde çok haklısın iyi görmüşsün tespit iyi.

Üniversite yok,dil yok sadece çocuğun iyi bir geleceği için böyle bir karara vardık.

internet denilen okyanusta o kadar bilgi kirliliği var kı doğruyu bulmak için iyi bir yüzücü olmak gerekir.

zorluklar çok dediğin gibi iyi arıştırma yapıp gerekirse A-B-C planlarını hazır tutmak.

Hull city baktım şimdi londraya bayağı uzak iyi tercih olmuş gibi,londra bizede uzak olacak araştıdığımız kadarı ile istanbuldan bir farkı yok.

abi arkandan atıp tutacak birşey yok yol geçmiş biri olarak ne yapılamsı gerektiğini adım adım usanmadan yazmışsın senden zarar gelmez.

Herşey gönlünce olsun olurda planlar tutar gelirsek görüşmek tanışmak isterim.

saygılarımla

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017 15:31 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

hakemzafer, degerli yorumun icin tesekkurler. Isindim sana, tabiki de gorusebiliriz, hic sorun degil. Bu arada onceki paylasimlarina bakinca tam anlayamadim; Cocugunuz var ve onu getirmeyi planlamiyor musunuz? Birde esinin farkli adlarindan bahsetmissin, esin BG vatandasi mi?

Umarim sikintisiz gelirsiniz ve planladigin hersey gerceklesir. Bende elimden geldigince UK da gordugum resimden bahsedeyim, umarim sana ve EEA Family Permit ile gelmeyi planlayanlara faydasi olur;

Eger beraber geleceksiniz (yani herhangi biriniz onceden gelmeyecekse veya zaten UK da degilse) karsilasacaginiz ilk problem UK gecmisinizin olmamasidir. Ornegin bizde hep beraber geldik ve bu sebepten; ev tutmak, banka hesabi acmak, NI almak gibi bir suru sey cok sikintili oldu. Adres en onemlisi, diger hepsi adrese bagli olarak yapilabiliyor, o yuzden gelmeyi planladiniz sehirde size kalacak yer konusunda yardimci olabilecek birisi varsa super olur.

Universite mezunu olman yada olmamandan daha onemlisi dedigim gibi DİL. Neden, cunku Ingilizce ile iletisim kurabiliyor olman seni, burada yillarini gecirip hala daha dili yeterli seviyede ogrenmemekte israr eden binlerce gocmenin bir adim onune gecirir zaten zor olan is bulma ortaminda.

Ingilizce seviyeni bilmiyorum ama bana gore kesinlikle yapmaman gereken 3 sey; Bizim milletle bir araya gelip saatlerce hicbirinize faydasi olmayan Turkce sohbetler yapmak, TC kanallari icin uydu taktirmak (esimin ilk istedigi sey :shock: ) ve sanki diger herkes Cambridge Ingilizcesi konusuyormus ta bi tek zayif olan senmissin gibi cekingen ve pasif davranmak (mesela surekli olarak; bana gulerler mi yada yanlis konusur muyum diye dusunmek). Dil ogrenmek araba kullanmayi veya yemek yapmayi ogrenmek gibi birsey degil, baska bir insan yaratmaya calisiyorsun ve insan beyni 10'lu yaslardan sonra cok zorlaniyor bunda. Burada parali veya parasiz kurslar var, guzel tarafi cogunun Eylul Ekim gibi baslamasi, biz Subat ayinda geldigimizden hanim icin kurs ve cocuklar icin okul problem oldu bir sure icin.

Kesinlikle aktif ol ve kisa surede cevre yapmaya calis. Turk, Ingiliz, yabancilar, vs. bu daha cabuk sisteme adapte olmana ve birseyleri daha kolay yapabilmene yardimci oluyor. Bizim insanimiz tabiki de yardimseverdir, en cok destegi de tahminen bu sekilde alirsin ama dedigim gibi zamaninin cogunu yabancilar ile Ingilizce kullanarak gecir. TV deki ingiliz kanallarinin altyazilari aksana kulak asinaligi saglarken, gorsel olarakta ayni anda okuyabilme acisindan cok faydali oluyor.

Yaninda mutlaka sizi birkac ay idare edecek para olsun, cunku hayatinin duzene girmesi bir gecede olmuyor burda. Mesela bizim icin Londra gibi buyuk bir sehirde olmamamiza ragmen 2 -3 ay surdu 2 cocukla duzeni oturtmamiz ve kabaca £7000 para harcamisiz bunun icin.

Asla TC deyken hepimiz icin alisageldigi gibi gereksiz masraflar yapma baslangicta. Mesela; oda veya daha kucuk bir ev tut oncelikle, adresin olsun. TC ye gore ucuz gorundugu icin cok kaliteli telefon, giyim, vs. seyleri hemen alma. Cunku bunlarin hepsini kisa sure sonra rahat rahat yapacaksin zaten sistem oturunca, birde EEA Family Permit' in 6 aylik olacak ve 2. uzatmayi (EEA_FM) alip alamayacagini da bilmiyorsun. Hele gelir gelmez araba filan, sakin haaaa....TC den getirecegin telefon buyuk ihtimalle unlock'tur, burada EE den veya Three den bir ''Pay As You Go'' kart al iletisim isi tamamdir. Bir sure varsa metro ya yoksa da otobuse binsen inan ki kicin asinmaz :lol:

Buraya gelirsen ve devaminda 2. basvuruya karar verirsen bircok belgeye ihtiyacin olacak (cogu TC de yaptigin EEA Family Permit basvuru belgeleriyle ayni ). Yani TC de kanitladigin birlikteligin UK ya gelince de devamini kanitlaman gerekiyor. O yuzden UK da senin ve/veya esinin adina olan herseyin belgesini al ve topla (fatura, kontrat, adina alinmis birsey, saglik, vergi, vs. ne varsa).

Dur kafani biraz daha karistirayim :(

Hanginizin AB vatandasi oldugunu bilmiyorum ama UK ya geldikten sonra asagidakilere dikkat etmeni oneririm. Esnekligi olmakla beraber, kanunen AB vatandasi Ingiltere ye girdikten max. 3 ay icerisinde;

1- Is bulup calismaya baslamali (qualified person)
2- veya kendi isini yapiyor olmali (self employed)
3- veya calismiyor ama geciniyor olmali (self sufficient)
4- veya ogrenim goruyor olmali (student)
5- veya is ariyor olmali (looking for work)

buna genel olarak ''exercising treaty rights'' deniliyor ve sizin yapacaginiz 2. basvurularda (TC vatandasi icin EEA_FM ve AB vatandasi icinde EEA_QP) bunlardan biri yada birkaci uzerinden basvuru yapmaniz gerekecek. O yuzden AB vatandasi olan kisinin en kisa surede is bulmasi ve calismasi onemli ki bu isleri kolaylastiriyor. Yok eger AB vatandasi self sufficient v.s. ise 2. basvuruda; devlet saglik sistemine yuk olacaginizi dusunerek sizden CHI (ozel saglik sigortasi ) istiyor.

Burada bir detaya dikkat cekmek istiyorum. AB vatandasinin Ingiltere deyken EEA_QP basvurusu yapmasi zorunlu degil, ancak; TC vatandasi olan kisinin EEA_FM basvurusu yapabilmesi ve 5 yillik 2. uzatmayi alabilmesi icin AB vatandasinin mevcut durumunu kanitlamasi gerekiyor (cunku UK devleti oncelikle AB vatandasinin yani sponsor olan kisinin ne yaptigina bakiyor).

Her iki basvuruyu da ayni anda gerekli formlari doldurarak ve topladiginiz birliktelik belgelerini ekleyerek yapabiliyorsunuz (ki genelde boyle yapiliyor). Basvuru sonucu 5-6 ay icerisinde TC vatandasina (varsa 21 yas alti cocuklara) residence card (5 yillik), AB vatandasina da registration certificate veriliyor.

Sanirim kafan iyice sisti ve bu Ingiltere mevzunu tekrar dusunmeye karar verdin :) yok yok, hemen vazgecme, yazdiklarim karmasik gorunebilir ve daha bir suru detay var burada bahsetmedigimiz ama uygulama da hicte oyle degil, kararli ve isini takip eden herkes sonuca ulasir rahatlikla. Dedigim gibi AB vatandasi calissin, olay biter. Hele hele esi Ingiliz olanlarin yasadigi sorunlarin yaninda EEA routes cerez kalir.

Umarim herkesin kafasinda genel olarak birseyler canlanmistir ve gelmeden birseylere hazirlik yapabilmenizde yardimci olur. Bu arada forumu da lutfen detayli olarak inceleyin, EEA ile gelen bircok arkadasin degerli paylasimlarini bulacaksiniz. Birde surecte elde ettiginiz tecrubeleri mutlaka burda paylasin ki hic tanimadiginiz kisilere faydasi olsun, zaten forumlarin temel amaci da budur.

Saglikla kalin.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2017 04:59 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
değerli anlaşılır ve Uzun yorumunundan ve sabrından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Eşim AB vatandaşı.Vukuatlı nüfusda ismi başka Bulgaristan evlilik cüzdanında başka ya bu sorun yaratırmı gerçi benim shengen vizemde var .

Bereber geleceğiz ilk etapta çocuk gelmeyecek şu 6 aylık ilk süreçi atlatana kadar.Sıkıntılar evet ev bulma NI almak ve gideceğimiz Şehir Norwich şuan kafamızda olan o ama hiç tanıdık yok tabi dil de yok denecek kadar az. Plan düşünürsek 3-5 ay londra yapıp sonrasında Norwich e gitmek daha mantıklı gibi geliyor.

Dili burda öğrenmedik artık ordaki kurslara giderek öğrenmek amacımız belediyelerin falan dil kursları varmış araştırmalara göre ekim gibi gelmeyi planladığımızdan kursların başlamısına denk gelmek güzel :)

Türkiyede çok şükür aktifiz çevremiz var UK geldikten sonra alışma süresi bitince az dil gelişirse çevre yapmamak için neden kalmıyor.

Yaninda mutlaka sizi birkac ay idare edecek para olsun, ve diğer satırda yazdıklarını ( Dur kafani biraz daha karistirayim :( kısmına kadar olan orayı da araştıracağım.

buna genel olarak ''exercising treaty rights'' deniliyor ( araştıralacak)

Bilmediğim şeyler ilk defa duyduklarım olduğu için kafa karıştı ister istemez. Araştıralacak ve yapılacaklar listesi planı kabarıyor ;) Pes etmek yok araştırmaya plan yapmaya devam. Zor olacak evet ama başardığımızda şimdi senin gibi bizde bu durumda olanlara yardım için hazır olacağız.

İlginize tekrar teşekkür ederim sabrınız ve samimiyetiniz için.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017 01:56 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Asil ben okudugun icin tesekkur ederim. Evet kafa karistirdiginin farkindayim, ama goruyorum ki kararlisin ve hayatiniza baska bir yon vermek istiyorsun. Bu sizin icin zor mu olacak? Evet. Buna deger mi? Kesinlikle...

Mutlaka biliyorsun Ingiltere nin AB den ayrilma sureci gundemde. Ayrilirlar mi yoksa ayrilmazlar mi bunu hala daha bilemiyoruz ama bu surec basvurulari etkiledi. Artik basvurular daha detayli inceleniyor ve daha uzun suruyor eskiye gore. O yuzden, lutfen hangi asamada oldugunu ve kafana takilan birsey var mi burdan paylas ki ufak tefek seylerden sikinti olmasin.

Kolay gelsin.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017 10:16 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 52
Aldığı teşekkür: 54
Vize Türü: EEA Residence Card
Ruh Hali: Cesaretli
Burcu: Aslan
hakemzafer yazdı:
ooo bilgiler etkileyci

teşekkürler imbik

bugün bende buradan bakarak EEA family permit vize basvurumu yaptım. evrak toplama zamanı başladı hayırlısı bakalım.

merhaba başvuru durumunuz nedir ben 02/08 de başvurmuştum, beklemedeyim.

EEA2 QP + FP Başvuru :09/07/2018 LONDON
Bio letter received on : 14/07/2018 (Letter Date: 11/07/2018)
Biometrics Enrolled on : 16/07/2018
COA With Work :23/07/2018
Resident Card Received on :11/09/2018
Documents Returned on : 07/09/2018
Sonuç : Olumlu

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2017 07:29 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 26
Aldığı teşekkür: 10
Vize Türü: EEA
Merhabalar,
Öncelikle imbik çok teşekkürler, başvuru sürecinde verdiğin bilgiler çok faydalı oldu.

12 ekim 2017 de EEA FP başvurumu (çocuksuz aile) İstanbuldan yaptım ve karşılaştığım birkaç hususu paylaşmak istedim.

EEA national ın pasaportu ya da certified copysi isteniyor başvuru için ve eşim ingilterede olduğundan pasaportunu noterden onaylatıp bana original kopya göndermesini istemiştim. ama tls contact personeli orjinal evrağa gerek olmadığını fotokopisinin yeterli olduğunu söyledi. (orjinal evrağın elime ulaşmasını boşuna beklemiş oldum)

benim eski pasaportlarıma ve evlilik cüzdanının orjinaline bakmadılar. sadece fotokopilerini istediler.
orjinali istenene tek şey vizeyi basacakları pasaport.

bir de supporting dokuman olan fotograflarımızı renkli fotograf kağıdına bastırmıştım. hiç gerek yokmuş, cunku normal fotokopi kağıdına basılı istiyorlar, scan edileceği için. başvuru merkezinden çıkıp bütün fotoların siyah-beyaz (profilo avmde başka secenek yok) fotokopisini çektirip sürece öyle devam ettim.

aklınızda olsun.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 57 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: