Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 21 Oca 2017 21:40

Tüm zamanlar UTC

TÜRKİYE CANIM FEDA
TÜRKİYE CANIM FEDA

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2017 19:09 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 7
Aldığı teşekkür: 4
Vize Durumu: Var
Vize Türü: EEA1 FP
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Başak
Herkese tekrar merhaba, nihayet bugun itibariyle EEA Family permit'lerimizi aldik. Soz verdigim gibi ilk gunden bugune tum sureci detaylari ile paylasiyorum. Oldukca uzun bir yazi olacak, kusura bakmayin...
Admin arkadaslar; cocuklu aile olarak basvuru yapacaklar icin, bu paylasim aralarda kalmasin diye daha once actigim baslik altina yazmadim. Ayrica basta andreii ve hampshire olmak uzere bu forumda bize yardimci olan herkese ailecek tesekkur ederiz.
Oncelikle biz 4 kisilik bir aileyiz, 17 ve 9 yasinda 2 cocugumuz var ve 20 yillik evliyiz. Esim hem TC hemde BG vatandasi, ben ve cocuklar sadece TC vatandasiyiz . Isin garip yani esimin TC dogumlu olarak babasi uzerinden Bulgaristan vatandasligini sadece 4 ay once almis olmasi. Isin guzel tarafi ise esimin her iki pasaportundaki isimlerin tamamen ayni olmasi (ki bu sorun TC - BG vatandaslari icin can sikan extra evraklar demek).

Evet, gelelim yaptiklarimiza;
Esimin BG vatandasligini aldigi Agustos 2016 da onu Ingiltere ye hem bir giris-cikis yapmasi ve hemde bir avukat ile neler yapabilecegimizi konusmasi icin 1 haftaligina gonderdim. Bu noktada bizim ne EEA dan ne de diger herhangibir vizeden haberimiz yoktu, on bilgi almak istedik. Avukat bize esimin oncelikle 6 ay ingiltere de calisip min. 18.600 sterlin yillik bazda gelire denk bir maas almasi ve sonra bize basvuru yapmasi gerektigini soyledi, ki bu bize gereksiz 2 ay kaybettirdi (sonradan bunun Ingiliz vatandasi olanlarla ilgili oldugunu ogrendik). Daha sonra ben Profilo alisveris merkezindeki herkesin bildigi araci kuruma gittim (ki o zaman TLScontact in orada oldugunu da bilmiyordum), onlarda bana esimin Ingiltere de en az 1 maas almasi, ev kiralamasi, v.b. isler sonrasi ben ve cocuklar icin basvurmasi gerektigini soyledi. Benzer bilgileri 2 ayri araci kurumdan da telefon ile bizzat aldim. Her 3 araci kurumda benden 1000 sterlin civari para istedi.
ve.... ne sozu gecen araci kurumlarin sitesinde nede internette ulastigimiz herhangibir turkce resmi bilgide Ingiltere ye hic gitmeden EEA basvurusu yapabilecegimiz ve meshur ilk 3 ay (Directive 2004/38/EC - article 6 ) bilgisi yoktu...Taki bu foruma ulasana kadar. Yukaridaki yanlis bilgilerle ne planlar yaptik bir bilseniz. Esim Ingiltere ye gitse ben calisiyorum, 9 yasinda cocuga kim bakacak, yemek ayri sorun, v.s. bakici mi aramadik, annemize mi yalvarmadik. Neyse kufretmeyecegim...Bu forumda konu ile ilgili neredeyse tum baslik ve paylasimlari okudum, yetmedi '''immigrationboards'' ve ''britishexpatforum'' larda da ne bulabildiysem inceledim ve Directive 2004/38/EC yasasini madde madde okudum, devaminda asagidaki sekilde basvurumuzu yaptik.

Topladigimiz ve verdigimiz belgeler;
1- TC evlilik cuzdanimiz (zaten baska yok) ve yazili bilgi olan sayfa fotokopileri (tercume yaptirmadik)
2- Benim ve cocuklarin TC pasaportlari ve ilk 4 sayfa fotokopileri (eski pasaportlar ile beraber)
3- Esimin BG pasaportunun yada Licna kartinin aslini almadilar, her ikisininde fotokopilerini verdik (esim ile ilgili baska bir resmi belge vermedik)Ayrica certified copy of EU passport diye birsey okumustum, o da gerekli degilmis bizim icin
4- Esimin agzindan bir declaration letter yazdim (bunun detaylari asagida)
5- Nufus mudurlugunden evlilik ile ilgili apostilli form B (tercume ettirdik)
6- Evlilikten bugune her yil icin birliktelik fotolarini MS word formatinda her sayfada 2 tane olarak print ettik
7- Cocuklarin dogum belgelerinin fotokopileri ve basvuru icin hastaneden aldigimiz ‘dogum burada gerceklesmistir’ dilekcelerinin asillari (dilekceleri tercume ettirdik)
8- Elimizde bulunan Muvaffakatname yi kopyalayip tercume ettirdik (Cocuklarin pasaport alma ve yurtdisina cikmalarina izin verdigimizi gosteren belge, noterden)
9- Benim tam vukuatli (tum aileyi beraber gosteren) nufus kayit ornegim (tercume ettirdik)
10- Benim icin isyerimden 3 aylik maas bordrosu, ise giris bildirgesi ve calisiyor belgesi aldim
11- Benim adli sicil kaydimi e-devlet ten aldim (tercume ettirdik)
12- Cocuklar icin okullarindan ''okulumuzun ogrencisidir'' belgesi (tercume ettirdik)
13- Esimin adina bir doviz hesabi vardi, son 3 ay hareketlerini aldik
14- Ucak biletlerimizi almistik, onlarida ekledik
15- Muhtardan her bir kisi icin adres belgesi aldik

Basvuru formu doldurma;
Oncelikle GOV.UK adresinden register yaparak bir account olusturduk. Sonra her bir kisi icin yasi ne olursa olsun ayri basvuru yaptik, yani ben 1 account ile 3 ayri form doldurdum. Basvuru icin 'Other->EEA/Swiss Family Member->Family Member of an EEA National' seceneklerini kullandik. Ayrica benim icin once 'Apply for Myself' deyip basvuruyu yaptik ve hemen arkasindan 'Apply for Someone Else' deyip cocuklarinkini yaptik.
- Formu doldururken kucuk yada buyuk harf farketmiyor, goruntuleme de kendisi buyuk harfe ceviriyor.
- Ne kadar kalacaksiniz sorusuna ''permanently'' yazdim, ki bu dogru. ister 6 ay yazin, ister indefinite yazin, sonucta 6 ay veriyorlar. Ama dogruyu yazin, biz bunun ile ilgili aciklamayi declation letter da yazmistik.
- Kalacak yer olarak ingiliz vatandasi bir arkadasimizin adresini yazdik ve kiralik ev bulana kadar orada olacagimizi letter da belirttik. Buldugunuz otel ismide olabilir.
- Para ile ilgili sorulari benim icin doldurduk, AB vatandasi esim icin N/A dedik, zaten TC de gecimi ben sagliyorum
- Yazdiklarinizi confim etseniz bile geri don secenegi var, istediginiz zaman save ve/veya edit edebilirsiniz, ama submit ederseniz kayit tamamlaniyor
- Formlar bittikten sonra pdf olarak goruntuluyor ve evde veya flash bellek ile baska yerde print ediyorsunuz
- Formlari ad soyad ile imzalamayi ve tarih atmayi unutmayin, 21 yas alti cocuklarin formlarini hem ben hemde esim imzaladik. Ayrica online formda basvuranin adini yaziyorsunuz, cocuklar icin AB vatandasinin adini yazdik
- Formu tamamlayip submit ettikten sonra hic bir ucret odemiyorsunuz, zaten dogru formu secince sizi odemeye yonlendirmiyor.

Basvuru yapma;
Basvuru icin, basvuru merkezi olan Tlscontact Turkey e de register ile bir account aciyorsunuz. Buradan size uygun randevu gun ve saatini secip GWF numaranizla onayliyorsunuz. Burada vize basvuru turunu 'other' olarak seciyorsunuz. Bizim gibi yanlista secseniz TLS de duzeltiyorlar. Goruntulenen appointment formu print edin, gitiginizde giriste sorabiliyorlar. Bizim gibi birden fazla kisi iseniz 3 ayri randevuyu pespese alip ayni saate denk getirmeye calisiyorsunuz, zaten birden fazla randevu isteyince grup yapilsin mi? diye soruyor. Evet deyip onayliyorsunuz.
Print ettiginiz basvuru formunu, appointment formunu ve diger topladiginiz belgeleri hazir hale getiriyorsunuz. Eger aile iseniz tum belgeleri kendi icinde gruplayin. Cunku her kesin basvurusu aslinda ayri yapiliyor (aile bile olsaniz). Herkes ile ilgili form, belge, v.s. ayri olarak toplansin ve teslim edilsin. Zimba yada atas kullanabilirsiniz ama yapmazsanizda gorevliler bunu orada yapiyor.
Randevu saatinden once orda olun, biz 1 saat once gitmistik, coluk cocuk masum bakinca erken aldilar. Bize verilen sira numarasi yaninca ilgili gorevliye gittik. Belgeleri teslim ettim, cocuklar bekleme salonunda beklediler. bu arada AB vatandasi esim isin basindan beri oldugu gibi disarida keyif catiyordu. Onun BG pasaportunu ve licna kartini gosterdim, fotokopilerini aldilar. Daha sonra fotograf ve parmak izi bolumune gectik. Herkesin islemleri sira ile yapildi elk. imzalar atildi, sadece oglum 16 yasindan buyuk oldugundan orada kendisi imza atti (basvuru formunda degil) .Evrak teslimi sonrasi pasaportlar icin kargo yada ben gelip alicam diyorsunuz, biz 3 kisi oldugumuzdan yaklasik 200 tl tutuyordu kargo bedeli. Bu yuzden ben gelip alicam dedim, bana teslim edilen evrak ile ilgili check list verdiler (imzaladim) ve gelirken yanimda getirmemi soylediler. Ayrica uzerine ilistirilmis teslim formunuda doldurup goturdum.
13 aralik 2016 da online basvuru yaptik, 20 aralik ta evrak teslimi yaptik ve 05 ocak 2017 de pasaportlari aldik. 13 Subat ta gidecegimizi belirtmemize ve biletlerimizi eklememize ragmen vize baslangic suresi 04 ocak olarak goruluyor, yani Ingiltere ye gittigimizde zaten 40 gun kaybetmis olacagiz.

Declaration letter;
Bazilari icin onemsiz gibi gorunsede bence en onemli seylerden biri bu EEA family permit te. Cunku konu Ingiltere oldugunda AB vatandasi niyetini detayli olarak belirtmeli (hele bizim gibi hic Ingiltere ye ayak basmamis 3 kisi icin). Biz bu letter i birkac bolumde yazdik:
1- Application: EEA Family .......................
Subject: A declaration letter from........................
Reference: Directive 2004/38/EC.......................

2- AB vatandasi es ve ailesi ile ilgili ( adlari, pasaport numaralari, uyruklari)
3- Es ile tanisma sureci ve cocuklarin dogumlari ile ilgili
4- UK a hep beraber gidis tarihi, kalacak yer ve oradaki planlar ile ilgili
5- Directive 2004/38/EC ile ilgili bilgi sahibi olundugu (ozellikle article 6) ve aile uyeleri icin EEA Family permit talebi
6- Bilgilerin dogrulugunu beyan etme, tarih imza
7- Supporting documents listesi

Iste surecin tamami bu sekilde oldu. Eksik kalan detaylar mutlaka vardir, sorular olursa seve seve cevaplarim. Bu arada bizim basvuru seklimiz ve/veya evraklarimiz %100 dogrudur diye bir iddaamiz kesinlikle yok. Bu evraklarin yarisini bile toplamadan 1 yillik evlilik ile giden arkadaslari okudum. Ama cok evraktan zarar gelmez, cok olsun sorun olmasin.

Herkese iyi aksamlar, saglikla kalin

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2017 00:19 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 26
Aldığı teşekkür: 37
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Burcu: -
imbik hayırlı olsun bolşanlar yeni hayatınızda.

Fakat bu kadar uzun yazdın başvuracaklar arkadaşlarin gözü korkacak : ). Şunu söylemeliyim EEA family alınabilecek en kolay vize türlerinden biri.

Eşi uk vatandaşi olanlar ızdırap çekiyor, 18.600'ü bi dert 6 ay çalişması bi dert, toplam vize masraflari dert, taxlari herşeyi dert saymakla bitmez. En ufak hatada da affetmiyorlar.

Tekrardan hayırlı olsun size.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2017 15:42 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

rico thanks,

Ortada 2 cocuk olunca boyle oldu iste. Ayrica UK vatandaslari icin soyledigin dogru.

Cok yakin bir ornek vermek gerekirse, bizim EEA basvurumuz esnasinda Londra daki adresini yazdigimiz UK vatandasi arkadasimizda TC vatandasi esi icin basvuru yapmisti ve red aldi. Adam 20 yildir Ingiltere de 8-9 aydir esini getiremedi bir turlu.

tekrar tesekkurler, ben EEA2 sayfalarina dalayim :)

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2017 17:17 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 10
Aldığı teşekkür: 54
Vize Türü: ECAA 2
Burcu: Koç
imbik tebrikler. Danışman bozuntularına kulak asmayıp, araştırmanı yapıp başvurunu tamamlayarak tüm aile için vizeyi alman süper. EEA2'de de korkulacak bir şey yok. İş güç sahibi olduktan sonra sıkıntı olmaz. Artık gerisi iş bulmak, ev bulmak, banka hesabı açmak, national Insurance numarası gibi işlemleri halletmek. Yani ufak tefek bürokrasi. Zaten onları da halledersiniz.

Mutluluklar.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2017 19:28 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

hampshire much obliged.

Oncelikle dedigin dogru, korkulacak birsey degil. Zaten bizim icin artik alisilagelmis bir yasam bicimi oldu bu. Benim isim sebebiyle ulke ulke dolastik, kacinci ev, oglumun kacinci okulu belli degil :shock:
Ama bu tabiki de yardim almayacagiz demek kesinlikle degil, en ufak destek buyuk sikintilari ortadan kaldirir elin memleketinde seninde bildigin gibi, biz bunu defalarca tecrube ettik.

Sanirim dogru sehri belirlemek ilk adim olmali. Sehrin ekonomik sartlari, is olanaklari, okullar, saglik, ev ve kiralar, v.s. benim su sira yaptigim calisma aslinda. Tabiki de bizzat tecrube etmeden net bilgiler edinemeyecegiz.

neyse, beni biraksan bu sekilde sayfalarca yazarim iste 8-)

Eger ozel degilse, sizin ilk sehir karariniz nasil ve neden oldu acaba?

Tesekkurler

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2017 21:02 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 10
Aldığı teşekkür: 54
Vize Türü: ECAA 2
Burcu: Koç
Yo özel değil. Yani açıkçası ben kafamda belli bir şehir belirlemedim. Bodoslama geldim. Bende evlilik ve çocuk yok. İlk önce Londra'daydım. Sonra Luton'a geçtim. Luton güzel bir şehir değil. Sadece Londra'ya hızlı trenle gidince 25 dakika mesafede. Oda kiralayınca daha uygun kiralar. Biraz ekonomik sebeple şimdilik buradayım diyebiliriz.

Ben aile için Peterborough öneririm. 2 veya 3 oda 1 salon bahçeli evlerin kiraları 600-650 civarında. Ev satın almak için fiyatları da uygun. Gittikçe güzelleşen bir şehir. Sessiz ve sakin. Yani ben öyle gördüm. Başkaları da tavsiyelerde bulunabilir. Daha önce Reading de güzel diyenler gördüm.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap: