Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 27 Mar 2017 14:28

Tüm zamanlar UTC

TÜRKİYE CANIM FEDA
TÜRKİYE CANIM FEDA

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 37 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2016 20:23 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 2
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Yengeç
hampshire yazdı:
Tekrar teşekkürler sedat. Başvuru yapıp sonucu aldığımda yeni yıldan sonra buraya yazarım tekrar ki insanlar bilgilensin.

Hocam selam, çok benzer bir durumdayız, aradan epey zaman geçmiş de vizeni alabildin mi acaba çok merak ettim. Nette bulabildiğim tek Türkçe kaynak senin postların açıkçası. Okuyorsan lütfen cevaplar mısın? :)

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016 23:59 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Herkese Selamlar,

İstisnai bir durumumdan ötürü bilgisi, fikri olabilecek herkesten birkaç saniyesini ayırarak fikir alabilmeyi umuyorum. AB vatandaşı olan kız arkadaşım ile yaklaşık 3 yıldır bir ilişki yaşıyoruz, 2,5 yıldır da beraber yaşıyoruz. Şu an İngiltere'deyiz, o Qualified Person olarak permanent bir işte çalışıyor ve ben de kısa bir süre sonra Türkiye'ye döneceğim. Dödüğüm gibi EEA Family Permit'e başvuracağım Unmarried Partner olarak ama guidance'ları okuduktan ve yabancı birkaç immigration forum'da yazıp çizdikten sonra öğrendimki en az son 2 yıldır beraber yaşadığımıza dair ikimizin adına düzenlenmiş 3 farklı kaynaktan 6 fatura ya da resmi herhangi bir belge (ya da belgeler, kira kontraı vs gibi) gerekiyormuş. İkimizin adına düzenlenmiş hiçbir belge yoksa da adlarımıza ayrı ayrı düzenlenmiş onun için 6 benim de için de 6 olmak üzere 12 belge gerekliymiş. Türkiye'de yaşadığımız ev ona aitti ve tanışmamızdan önce evi aldığı ve bir düzen kurduğu için de tüm faturalar onun adınaydı. Türkiye'de
beraber yaşadığımız süre boyunca herhangi bir faturayı üzerime almadım, buna gerek de duymadık, hiçbir belgemi de posta yoluyla almadığım ve e-posta yoluyla aldığım için de ne bankalarda ne de telefon numaramın ait olduğu operatörde adresimi değiştirme gereği duymadım. Council tax gibi şeyler de Türkiye'de hak getire bildiğiniz üzere. İkametgahımı da aldırmadım, eski yaşadığım evde duruyordu, bir önemi de yoktu anlayacağınız üzere. Şimdi bizim beraber yaşadığımıza dair Home Office açısından hiçbir kanıtımız yok, sadece 3 yıla yayılmış tüm iletişim kayıtları, skype logları (özellikle ben iş gereği şehir dışındayken, iş gereği şehir dışında olduğumu da ispatlayabiliyorum), bir sürü fotoğraf, arkadaşlardan beraber yaşadığımıza dair birkaç mektup, 3 yıla yayılmış uçak, otobüs, otel rezervasyonları ve biletleri vs var. Herşeyden evvel Türkiye'nin kültürel ve dini normları
İngiltere'den çok farklı bildiğiniz üzere, benden council tax gibi, ikimizin adına açılmış banka hesapları (ya da hesabı) gibi, ikimizin adına düzenlenmiş faturalar gibi belgeler istiyorlar. Türkiye'de 40 yıllık annem ve babamın bile ikisinin adına düzenlenmiş hiçbir evrakı yoktur, kaldı ki 40 yıldır evliler. Birçok evli insanın da yoktur, buna 100% eminim. Hayatım boyunca hiçbir faturada iki insan ismine de denk gelmedim Türkiye'de. Şimdi ben bu durumda, içinde bulunduğum koşullarda, HO'in beraber yaşadığımıza dair must olarak nitelendirdiği evrakları sağlayamıyorum diye bir daha kız arkadaşımla yaşayamayacak mıyım? Family Permit alamayacak mıyım? Türkiye'deki İngiltere Konsolosluğu Türkiye'nin normlarını dikkate almıyor mu başvuruları incelerken? Türkiye'nin normlarını gözardı ederek, sadece benim gibi insanların gelmemesi için mi çaba harcıyorlar kriterlerini yerine
getiremiyorum diye? Ne yapmalıyım sizce? Bilgisi, fikri olan birileri var mıdır acaba? Muazzam bir şekilde çaresiz kaldım açıkçası.

Çok teşekkürler şimdiden...

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2016 22:13 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 28
Aldığı teşekkür: 29
Vize Durumu: Var
Vize Türü: Eea 4 icin kaldi 5 yil :)
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Bilgin
Burcu: Başak
Ebaydan hic mi siparisiniz oladi adiniza eve gazete dergi brosur gelmedi mi hic.
Mesela benim adima halfords tan gelen brosuru ebaydan gelen zarflari sundum ben delil olarak.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2016 12:08 
Yazar
Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 10
Aldığı teşekkür: 72
Vize Türü: ECAA 2
Burcu: Koç
gs34 benim yazdıklarımı okumuşsun. Şimdi gördüm :) Ben o dönem Unmarried Partner olarak başvurmayı kafaya koymuştum ancak bizim 2 yıl beraber yaşamışlığımız olmadığından -ki birbirimizi o zaman 2 yıldan daha uzun süredir tanıyor olmamıza rağmen- ben başvurmaktan vazgeçtim.

Daha sonra Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere'ye yerleştim. Onunla devam ediyorum.

Senin kız arkadaşınla 2,5 yıldır beraber yaşamış olman aslında büyük avantaj. Ama yazdıklarına göre bunu kanıtlayabilecek durumun yok. Bu biraz sıkıntılı. Ancak anladığım kadarıyla Türkiye'deyken kız arkadaşının evinde kalmışsın. Kız arkadaşın ev sahibi olduğu için de haliyle kira kontratı veya fatura değişikliği yapmaya gerek duymamışsınız. Normal. Belki kız arkadaşın bunu anlatan bir dilekçe yazabilir. Durumu açıklasın.

Keşke zamanında en azından ikametgahını oraya alsaydın. Neyse. Ama arkadaşlarından aldığın mektuplar, görüşme kayıtlarınız, fotoğraflarınız, uçak biletleriniz vesaire yardımcı olabilir.

Ancak yine de en azından bu 2 yıl beraber yaşamışlığı bir şekilde kanıtlamanız gerekiyor. Atıyorum, banka hesabınız var mı ortak? Birbirinize para transfer ettiniz mi misal. Belki o da kullanılabilir. Şu anda İngiltere'de ne yapıyorsun? Turist vizesiyle ziyaret mi ediyorsun?

Yani umudunu kırmak gibi olmasın ama bu şartlarda biraz zor görünüyor. Çünkü başvuru türü Unmarried Partner olduğu için, ilişkinin ciddiyetinin bir şekilde resmi evraklarla kanıtlanmasını istiyorlar. Kira kontratıdır, ortak banka hesabıdır. Faturalardır vesaire.

Evlenmeyi düşünmüyor musunuz?

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2016 19:44 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
yambaxx yazdı:
Ebaydan hic mi siparisiniz oladi adiniza eve gazete dergi brosur gelmedi mi hic.
Mesela benim adima halfords tan gelen brosuru ebaydan gelen zarflari sundum ben delil olarak.

Oldu hocam, 10 tane falan online alışveriş faturam var kız arkadaşımın ev adresine, yayarsak 1.5 yılı kapsıyorlar hatta ama bunlar bill değil de invoice ya, kabul ederler mi bilemiyorum, sonuçta resmi değiller. Yani işe yarayacaklarını bilsem ekler göderirim başvurumla beraber. Birkaç hastane faturam da var hatta, adresim yine kız arkadaşımın ev adresi görünüyor. Evinin yakınındaki özel bir hastaneden.. İşe yarar mı dersin? Duydun mu hiç bu tür belgelerin işe yaradığını? Yanlış anlama hocam ama ben kişisel görüşlerden ziyade Tr'deki konsolosluğun somut tutumlarını referans almak istiyorum. Yani ne bileyim benim gibi bir durumda olup alışveriş faturalarını göndermiş ve şe yaramış bir örnek bulabilsem keşke.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2016 20:25 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
hampshire yazdı:
gs34 benim yazdıklarımı okumuşsun. Şimdi gördüm :) Ben o dönem Unmarried Partner olarak başvurmayı kafaya koymuştum ancak bizim 2 yıl beraber yaşamışlığımız olmadığından -ki birbirimizi o zaman 2 yıldan daha uzun süredir tanıyor olmamıza rağmen- ben başvurmaktan vazgeçtim.

Daha sonra Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere'ye yerleştim. Onunla devam ediyorum.

Senin kız arkadaşınla 2,5 yıldır beraber yaşamış olman aslında büyük avantaj. Ama yazdıklarına göre bunu kanıtlayabilecek durumun yok. Bu biraz sıkıntılı. Ancak anladığım kadarıyla Türkiye'deyken kız arkadaşının evinde kalmışsın. Kız arkadaşın ev sahibi olduğu için de haliyle kira kontratı veya fatura değişikliği yapmaya gerek duymamışsınız. Normal. Belki kız arkadaşın bunu anlatan bir dilekçe yazabilir. Durumu açıklasın.

Keşke zamanında en azından ikametgahını oraya alsaydın. Neyse. Ama arkadaşlarından aldığın mektuplar, görüşme kayıtlarınız, fotoğraflarınız, uçak biletleriniz vesaire yardımcı olabilir.

Ancak yine de en azından bu 2 yıl beraber yaşamışlığı bir şekilde kanıtlamanız gerekiyor. Atıyorum, banka hesabınız var mı ortak? Birbirinize para transfer ettiniz mi misal. Belki o da kullanılabilir. Şu anda İngiltere'de ne yapıyorsun? Turist vizesiyle ziyaret mi ediyorsun?

Yani umudunu kırmak gibi olmasın ama bu şartlarda biraz zor görünüyor. Çünkü başvuru türü Unmarried Partner olduğu için, ilişkinin ciddiyetinin bir şekilde resmi evraklarla kanıtlanmasını istiyorlar. Kira kontratıdır, ortak banka hesabıdır. Faturalardır vesaire.

Evlenmeyi düşünmüyor musunuz?

Hocam cevap vereceğini düşünmüyordum açıkçası, aradan epey zaman geçtiği için.. :), çok sağol, hem yanıtladığın hem de uzun uzadıya tavsiyeler verdiğin için.

Aynen dediğin gibi, tanışmadan evvel o evini satın almış ve düzenini kurmuştu, o nedenle değin gibi faturaları ortak isimle almaya veya herhangi bir faturayı üzerime almaya hiç gerek duymadık. Dediğin gibi hocam hiçbir şekilde beraber yaşadığımızı kanıtlayamıyorum Home Office'in kriterlerince. Keşke alsaydım ikametgahı ama valla gerek duymadım, çalışmaktan, gündelik rutinlerden hiç önemseyemedim adres değişikliği konusunu falan, kaldı ki yurtdışına yerleşme planımız yakın zamana kadar yoktu. Yukarıdaki yorumda da belirttiğim gibi bazı online alışveriş faturalarım var kız arkadaşımın evine adreslenmiş ama işe yarar mı bilmiyorum, zannetmiyorum açıkçası. Adamlar başvuruları reddetmek amacıyla değerlendiriyor gibi, yani bir bir açık bulmayagörsünler. Ortak bir fatura olur ya da benim adıma sadece bir fatura olur ya da dediğin gibi en azından sadece ikematgah olur ama bende de hiçbir şey yok :) O nedenle pek ümidim yok.. Kız arkadaşımın adına uzun uzadıya bir niyet mektubu yazabilirim, hatta tanışmadan evvel evi satın aldığını ve bir düzen kurduğunu da ev tapusunu tercüme ettirerek ispatlayabilirim ama işe yarar mı bilemiyorum, yine zannetmiyorum. Adamların koşulları çok net, zaten reddetmek için yer arıyorlar anladığım kadarıyla - aylardır eea route ile ilgili okuyup ettiklerimden sonra bu kanıya vardım -.

Ben 4 ay evvel turist vizesiyle geldim Hocam, vizem hala gerçerli ve süresi bitmemişken de 3 ay önce EEA Extented Family Member Residence Card'a başvurdum unmarried partner olarak, başvurumda teknik hiçbir hata olmadı ve Ocak sonu gibi sonuçlanacak. Başvurumdan 1 ay sonra da vizem bitti ama pending bir başvurum olduğu için Tr'ye dönmek zorunda kalmadım, kaçak da değilim, sanırım şu anki durumum overstayer ama ondan da emin değilim, özetle şu an illegal bir durumum yok İngiltere'de kalmakla ilgili, başvurum sonuçlanana kadar.. Yukarıda yazdığım ve HO'in istediği belgelerin olmamasından dolayı da başvurumun reddedileceğine inanıyorum. Neyse, şu an İngiltere'de bol bol okumak dışında hiçbir şey yapamıyorum :) Turist olarak gelmek yerine Family Permit vizesiyle gelseydim ve Family Permit elimdeyken Residence Card'a başvursaydım başvurum sonuçlanana kadar geçici çalışma iznim olabilecekti, çalışma iznim olmadığı için hiçbir şey yapamıyorum. 6 ay da çok uzun bir süre olduğundan ben de bir cinlik düşünüp Türkiye'ye bir iki haftalığına dönmeyi planladım, tabii tekrar UK'e girebilmek için Family Permit almam gerekecekti, buraya yazmamın da sebebi buydu, elimde beraber yaşadığımıza dair istedikleri kanıtlar yokken, FP'yi alıp alamayacağımı öğrenmek, sen de vaktiyle belki almışsındır umuduyla yazmıştım :) Şimdi o kadar okuyup ettikten sonra alabileceğimi sanmıyorum, o yüzden Tr'ye de dönemiyrum, dönsem bir daha giremem. Diğer yandan da konuyu bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Ben unmarried partner hayalleriyle işimden ayrılmıştım, kısaca tüm hayatımı durdurdum Tr'de, şimdi dönsem bırak Family Permit'i turist vizesi bile alamam ilk birkaç ay. Tekrar işe girmem, para kazanmam, biriktirmem vs gerekecektir. Residence Card başvurumun da olumsuz sonuçlanacağını düşündüğüm için en nihayetinde dönmek zorunda kalacağım gibi bir gerçek de var. Yüzümü nereye dönsem rüzgar çarpıyor açıkçası :) Evlenmek bir çözüm olabilir ama bunu istemiyoruz şu an için, belli başlı koşulların oluşmasını bekliyoruz, yani evlilikle çözemeyeceğiz. Tabii, tüm bu gerçekleri bir kenara bırakırsam ve risk alarak yarın Türkiye'ye döner ve elimde olan her türlü belgeyle, arkadaşlardan mektuplar, rezervasyonlar, fotoğraflar, alışveriş faturaları vs gibi her türlü belgeyse FP'ye başvursam belki de vereceklerdir vizeyi, bu konuda Türkiye'deki konsolosluğun tutumuna dair hala şüphelerim var, bu riski alabilecek miyim bilmiyorum ama en nihayetinde EEA ile hiçbir yere varamayacağım gibi duruyor, o nedenle senin de yaptığın gibi nihai çözümüm Ankara Antlaşması :) Yıllarca IT alanında İş Zekası danışmanlığı yaptım, prestijli üni'lerden birinde burslu matematik okudum ve yine en iyi üni'lerden birinde de IT yüksek lisansı yaptım, 5 yıllık da bir iş tecrübem var, diyorum belki halihazırda İngiltere'deyken Tier 2 (General) sponsorship verebilecek firmaları, iş ilanlarını mı araştırsam? Belki küçük de olsa bir şansla bir firma niteliklerime ve tecrübeme güvenerek sponsor olmak isteyebilir. İş başvuruları ve görüşmeleri için Residence Card başvurum sonuçlanana kadar 3 ayım daha var, acaba bu 3 ayı İngiltere'de kalarak iş başvuruları ve paralelde de Ankara Antlaşması için mi harcasam? Sponsorluk çetrefilli bir iş olduğu için Türkiye'ye dönüp Ankara Antlaşması için mi hazırlansam bir an evvel? (Bir yandan da TR'deyken FP'ye başvururum, belki çıkar, çıkmazsa da hiç önemi olmaz, zaten ücretsiz bi başvuru) Sen yetkili abiye benziyon :) Ankara Antlaşması vizesini almışsın, ne tavsiye edersin, ne önerirsin hocam? Bilmiyorum, umarım içinde bulunduğum durumu karmaşık da olsa bir şekilde anlatabilmişimdir.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2016 10:02 
Yazar
Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 10
Aldığı teşekkür: 72
Vize Türü: ECAA 2
Burcu: Koç
gs34 sen şimdi bence bu sonucun gelmesini bekle. Belli olmaz. Olumlu sonuçlanabilir.
Sonrasında Türkiye'den tabiiki de Ankara Anlaşması başvurusu yapmayı deneyebilirsin ama başvuruyu yapmadan önce hazırlıklar, bütçe ve deneyim için oldukça uzun zaman geçmesi gerekir.

Türkiye'den olur da Unmarried Partner vizesine başvurmak istersen yine, senin dilekçenin dışında kız arkadaşının bir dilekçe yazması lazım. Yani şöyle, "Biz gs34 ile şu tarihlerde tanıştığımızda bir süre sonra beraber yaşamaya karar verdik. Ev sahibi olduğumdan herhangi bir kontrat düzenlemedik." "Bu tapum" "Bunlar da partnerimin benle yaşarken yaptığı alışverişlerin faturaları" gibisinden bir mektup bence yardımcı olabilir. Arkadaşlardan yine ilişkinizi destekleyen mektuplar, ailenizden mektuplar. Ve tabi birlikteliğinizi kanıtlayan fotoğraflar, biletler, yazışmalar. Bu şekilde şansınızı deneyebilirsiniz.

Bir de şu anda tahmin ediyorum beraber yaşıyorsunuz İngiltere'de. Bunun evraklarını da ekleyebilirsin Türkiye'den yapacağın olası başvuruya.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 37 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap: