Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 20 Ağu 2017 11:41

Tüm zamanlar UTC

.

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2014 00:10 
Forumvisa4UK - 6 Yıldızlı Özel Üye
Forumvisa4UK - 6 Yıldızlı Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 640
Aldığı teşekkür: 604
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Sordum t&a gerekirse kendiyle çalışcaz zaten annem içinde onunla çalışcaktık bu yaz ama olanları biliyosun annemin buraya gelmesi uzun süre imkansız artık :( t&a sana çok teşekkür ederim

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2014 18:37 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 49
Aldığı teşekkür: 38
Vize Türü:
t&a yazdı:
mico eşin cumaları da çok kez arandı ama hiç birisine cevap vermedi. Sizide aradılar aslında... Günde bir çok kişiyle görüşüyorlar forumdan neden sizinle görüşmesinler ki..

Birde bu durum sizin için çok önemliydi kardeş ben eşinizin yerinde olsam fatma hanım ulaşamadıysa ben kendim arardım onu. her neyse . olmuşla ölmüşe çare yok. olan maalesef olmuş artık

before you refuse such an application you must check the conditions on the applicant’s 
leave prevent them from receiving public funds. There are occasions when people who are 
subject to immigration control can claim benefits without it being classed as breaching their 
conditions. In these cases the fact they have claimed public funds will not affect their 
application for leave. For more information, see related link: Public funds that can be 
claimed due to exceptions.

Child and Working Tax Credits

You must always check to see if an applicant is claiming Child and/or Working Tax Credits.
Child and Working Tax Credits were included in section 115 of the Immigration and Asylum 
Act 1999 on 1 April 2003, but were not added to the definition of public funds in paragraph 6 
of the Immigration Rules until 15 March 2005. This means applicants who received either of 
these tax credits between 1 April 2003 and 15 March 2005, have not breached their 
conditions of leave, and you must not refuse their application for receiving these credits. 
You must, however, tell HMRC that tax credits were claimed.

T&A kardesim bu iste bir yanlislik var ben applicant olarak su an turkiyedeyim benim esim sponsorum olduguna göre wtc ve ctc alabiliyor hakki olarak bu durumda benim vize basvurum yapilabilir.cunku immigration rules dedigi applicant is subject to immigration control. Diger bir konu hanimin arkadasi turk ile evli ve esi yani sponsor working tax credit ve child tax credit yardimaliyor eylul ayinda basvuru yaptilar ve kasim ayinda kocasi vizesini aldi ve arti cash savings £30.0000 ile aldilar halende yardim aliyormus sponsor..diger arkadaslar icin yardimci bir paylasim olcak.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2014 19:08 
Forumvisa4UK - Multi Süper Üye (+5000 Mesaj)
Forumvisa4UK - Multi Süper Üye (+5000 Mesaj)
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4598
Aldığı teşekkür: 3113
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
En iyisi kesin bir bilene danismak. Dun neden telase verdin bizi o zaman :) bende tam emin degilim ama pink arkadas bize geldiginde formlara bakmistik oyle birseyler okudum diye hatirliyliyorum ama yinede emin degilim. Bu arada su kesin o rakamlari maasa dahil edemezsiniz asla

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2014 19:29 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Maasina ekliyemiyoruz onu biliyorum zaten gerek yok en dusuk maas £1552 zaten butun bank statements ve paysliplerin kopyasi yollamayi dusunuyorum gorsunler 18.600 fazlasini kazandigini.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2014 19:45 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
6. Immigration control

You usually can’t get tax credits if you’re ‘subject to immigration control’, although there are some exceptions. You’ll still need to meet the other qualifying rules, eg work the right number of hours.

When you arrived in the UK your passport may have been stamped. The stamp shows the conditions of your stay in the UK, eg ‘no recourse to public funds’. Public funds include tax credits and most benefits.

Exceptions

You may be able to get tax credits if:

your partner lives in the UK and is not subject to immigration controlone of the examples below applies to you or your partnerYou have permission to stay in the UK because someone else supports you

You may still be able to get tax credits if someone else is responsible for your maintenance while you’re in the UK. This means they pay for your upkeep and provide you with somewhere to live. This person is often called your ‘sponsor’, and could be a friend, employer or relative.

All of the following must apply:

your sponsor has given the Home Office a written statement saying that they’re sponsoring youyour sponsor has permission to stay in the UKyou’ve been living permanently in the UK for at least 5 years, either since you came into the UK or since you started being sponsored (whichever date is later)

You may also be able to get tax credits if you’ve been living in the UK for fewer than 5 years, but:

your sponsor has diedall your sponsors - if you had more than one - have died

You can’t get Working Tax Credit.

You may be able to get Child Tax Credit if you’re either working in the UK or you’re not working because you’re:

retiredpregnant or looking after childrensick or disabled or your partner has died

To get Working Tax Credit you need to be lawfully present in the UK and a Turkish national.

You may be able to get Child Tax Credit if you’re either working in the UK or you’re not working because you’re:

retiredpregnant or looking after childrensick or disabled or your partner has diedYou’re from Macedonia

You may be able to get Working Tax Credit if you’re a national of Macedonia. You’ll need to be lawfully present in the UK.

You can’t normally get Child Tax Credit. However, you may be able to if you’ve been getting payments for your children through Income Support or income-based Jobseeker’s Allowance.

You claimed asylum before 5 February 2006

You may still be able to get Child Tax Credit if you received financial support for your children through Income Support or income-based Jobseeker’s Allowance.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2016 17:39 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 6
Vize Türü:
Ruh Hali: Meşgul
Arkadaşlar merhaba. Şuanda indefinitim var bebeğimiz olacak yakında nasip olursa ben workingtax credit child taxcredit alabilir miyim?

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2016 17:55 
Kaptan
Kaptan
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 27
Aldığı teşekkür: 252
Vize Türü: İndefinite
Vize Statüsü: Sonuçlanmasını Bekliyor
Ruh Hali: Mutlu
Burcu: Aslan