Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 16 Ara 2017 01:37

Tüm zamanlar UTC

.

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2014 17:28 
Forumvisa4UK - Multi Süper Üye (+5000 Mesaj)
Forumvisa4UK - Multi Süper Üye (+5000 Mesaj)
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4634
Aldığı teşekkür: 3145
Vize Durumu: Var
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
İngiltere'de Koalisyon hükümetinin sosyal servislerle ilgili yeni düzenlemeleri devam ederken, engellilerle ilgili reform niteliğinde değişiklikler uygulamaya konuyor. Nisan ayından itibaren Kuzey batı İngiltere’de uygulanan PIP- Personal Independence Payments sistemi, 10 Haziran’dan itibaren ülke genelinde hayata geçirildi...

Çalışmave Sosyal Güvenlik Bakanlığı, engellilerle ilgili sosyal servis ve yardımları yeniden düzenledi. Daha önce engellilere yapılan yürüme ve hareket etme güçlü çekenlere yapılan DLA yardımları, yeni düzenleme ile PIP sistemine aktarıldı.

Daha önce Disability Living Allowance-DLA yardımı alanların durumlarında değişiklik olması halinde, Ekim 2013 tarihinden itibaren yeni sistem olan PIP’ye başvuruda bulunacaklar.

Yeni düzenlemeye rağmen 2015 yılına kadar engelli yardımı alan 3 milyon 200 bin kişinin büyük çoğunluğu eski sisteme tabii olacak.

Hükümet, engelliler için uygulanan eski sistemin karışık olduğunu ve yeni düzenleme ile yardım alanlar arasında eşitsizliğin giderildiğini savunurken, engellilere yönelik servis veren kimi vakıf kuruluşlarının yetkilileri bu düzenleme ile binlerce engelliye yapılan maddi yardımların geri alınacağını ileri sürerek karşı çıkıyor.

DLA NEDİR, YENİ DEĞİŞİKLİKLER NELER GETİRECEK?
Disability Living Allowance-DLA uygulaması, yürüme ve hareket etme güçlüğü çeken, yardıma muhtaç engellilerin bakımları için vergiden muaf olarak olarak yapılmaktaydı. Geliri olan insanlar da bu yardımdan yararlanabiliyordu. Bu statüye göre yardım alanlardan durumu değişenler ile, 2018 yılına kadar yeni başvuru yapacak olan 16 ile 64 yaş grubundakilerin talepleri PIP sistemine geçecek. Yeni başvuruların tamamı, yeni sisteme göre biure bir görüşmelerle değerlendirilecek.

HALEN NE KADAR YARDIM YAPILIYOR?
Mevcut uygulamaya göre engelli yardımı alanlara haftada 21 ile 134,40 sterlin arası ücret ihtiyaç sahiplerinin banka hesaplarına yatırılıyor.Daha önce hareket edemeyenler ve onların bakımı için yapılan iki ayrı yardım, PIP sistemi ile daha da basitleştirilecek. Buna göre, yeni düzenlemede, bakım için haftada 53 ile 79,15 sterlin; engellilerin hareket ettirilmesi için de 21 ile 55,25 sterlin yardım yapılacak.

KAÇ KİŞİ YARDIM ALIYOR?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı verilerine göre Britanya’da toplam 3 milyon 200 bin kişiye DLA yardımı yapılıyor. Yeni düzenleme ile 2015 yılından itibaren 170 bin insan PIP hakkını kaybederken, 150 bin kişi de daha yüksek miktarda yardım alabilecek. Yine bu düzenleme sonrası, 2018 yılından itibaren 450 bin kişinin yardımları kesilecek ve aynı dönemde 780 bin kişi isi yardım almaya devam edecek ya da daha yüksek yardım alabilecek.

DEĞİŞİM SÜRECİ İÇİN ZAMAN ÇİZELGESİ
İngiltere, Galler ve İskoçya’da geçerli olan hükümetin yeni düzenlemesine göre engelli yardım talebinde bulunanlar çalışma yaşında olması gerekiyor ve sadece PIP’ye başvuruda bulunabilecekler. Diğer bütün DLA yardımı alanlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, Ekim 2015 ile Ekim 2017 tarihleri arasında yeni süreçle ilgili bilgi mektubu gönderilecek. Ayrıca, 16 yaşın altındaki çocuklar ile 65 yaşın üzerindeki emekliler DLA yardımı almaya devam edecekler.

PIP SİSTEMİ DEĞERLENDİRME SÜRECİNİ İŞLEYİŞİ
Yeni sisteme göre başvuru yapacak olanlar, başvuru formlarında vücudundaki engelin yaşamını nasıl etkilediği hakkında detaylı bilgi vermeleri gerekiyor. Başvuruda bulunanlar, giyinme, yıkanma, sövzlü ve iletişim kurma gibi çeşitli aktivitelerde teste tabii tutularak değerlendirmeye alınacaklar. Bu testlerin sonucunda yardım alıp alamayacakları belirlenecek.

--------------------------------------------------------------------

Disability Living Allowance (DLA) is paid at different rates depending on how your disability affects you.

Care component

Higher rate
£81.30 a week

Middle rate
£54.45 a week

Lower rate
£21.55 a week

Mobility component

Higher rate
£56.75 a week

Middle rate
N/A

Lower rate
£21.55 a week

DLA has 2 parts called ‘components’:

care component - if you need supervision or help looking after yourself
mobility component - if you can’t or find it very hard to walk
You could get a combination of both, or just one of the components.

New claims
You can only make a new claim for Disability Living Allowance (DLA) if you’re claiming for a child under 16 - this is known as DLA for children. You may be able to reclaim DLA.

Anyone over 16 must apply for Personal Independence Payment (PIP) instead of DLA.

Existing claims
PIP is gradually replacing DLA for people aged 16 to 64, even for those with an indefinite or lifetime DLA award. If you were 65 or over on 8 April 2013 you can continue to get DLA if you’re eligible.

Your DLA probably won’t be affected until 2015 or later but there are exceptions.

Use the PIP checker to find out if and when you’re affected by PIP

Eligibility
You can get Disability Living Allowance (DLA) for adults if your disability or health condition means one or both of the following are true:

you need help looking after yourself
you have walking difficulties
You must tell DWP if your circumstances change, eg your condition improves or you need more help.

Care component

You might get this part of DLA if you:

need help with things like washing, dressing, eating, using the toilet or communicating your needs
need supervision to avoid putting yourself or others in danger
need someone with you when you’re on dialysis
can’t prepare a cooked main meal
You can get this care part if no-one is actually giving you the care you need, or you live alone.

Mobility component

You might get this part of DLA if, when using your normal aid, you:

can’t walk
can only walk a short distance without severe discomfort
could become very ill if you try to walk

You might also get it if you:

have no feet or legs

are assessed as 100% blind and at least 80% deaf and you need someone with you when outdoors

are severely mentally impaired with severe behavioural problems and get the highest rate of care for DLA

need supervision most of the time when walking outdoors

are certified as severely sight impaired and you were aged between 3 and 64 on 11 April 2011

Assessments
You might get a letter saying you need to attend an assessment to check the level of help you need. The letter explains why and where you must go. Your benefit may be stopped if you don’t go.

At the assessment, you’ll be asked for identification. You can use a passport or any 3 of the following:

birth certificate
a full driving licence
life assurance policy
bank statements

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2014 18:44 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 7
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Aslan
Biz büyük oğlumuz için alıyoruz bu yardımı

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2016 22:10 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 9
Aldığı teşekkür: 7
Vize Türü: Visit
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Başak
Matthewsean Ankara antlaşması ile verdiyseniz, böyle yardımlar almanıza sıkıntı yok mu yani?

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap: