Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 24 May 2017 17:42

Tüm zamanlar UTC

TÜRKİYE CANIM FEDA
TÜRKİYE CANIM FEDA

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 02:40 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 145
Aldığı teşekkür: 226
Vize Durumu: Var
Vize Türü: Settlement Visa
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Heyecanlı
Burcu: Aslan
2008-2010 senesinde ogrencilik icin geldigim bu ulkeye 5 yil sonra evlenip gelecegimi hic dusunmemistim. Planim kariyerime Turkiye de devam etmekti. Ama planlarin asil sahibinin benim icin plani baskaymis...

2008 yilinda basladigim vize seruvenimde nerede ise her turlu vizeye basvurmus bulunmaktayim. Ilk olarak au-pair vizesi ile Leeds`e geldim lakin aile ile pek uyum saglayamadigimiz icin taaa en guneye kralicenin yazlik sehiri Brighton`a tasindim. Inanilmaz guzel bir sehirde cok guzel zamanlar gecirdim. O esnada calisma izinimin olmasi icin Tr ye gittim ve uzun donem ogrenci vizesi aldim...

Ingilizceyi cok zevkle ogrendim. 1 yilin sonunda elementry ile basladigim okulda artik advance sinifinda idim... Bu arada housekeeper olarak calistigim otelde de supervisior olmustum... 1 yil daha calismaya devam ettim. Ama artik donmek vakti gelmisti. Yagmurlar ulkesine veda edip, guzel memleketimize dondum.

5 yil boyunca bir universite de uzman olarak calistim. O arada Ingilizce MBA programina basladim. Hatta evlendim bile.... 15 ay suren evliligimde aradigimi bulamayinca bekar hayatima geri dondum. Ama megersem sultanlik donemim cok uzun surmeyecekmis... :D

2014 yilinin subat ayinda esim ile tanistik. Bir arkadasim araciligi ile online olarak basladi iliskimiz. Esim bir yaz tatilinde otelde calisirken yasadigi kacamak sonucu 21 yasinda baba olmus ve herseyini birakip Ingiltereye goc etmis, 11 yil boyunca da ailesine sahip cikmis bir aile reisi. Hikayesi beni cok etkiledi. Her soruna ragmen oglu icin mucadele etmis, aile degerleri yuksek, inanilmaz guzel bir baba... Kim yok diyebilir ki... Bende demedim ve Ocak 2015 te evlendik... :)

Esim serbest meslek (driving instructor) erbabi ve bu yuzden vize seruvenimiz uzun surdu. Dunya kadar evrak hazirladik. Basvuru ile ilgili teknik detaylari o zamanlar baslik acarak yazmistim... viewtopic.php?f=3&t=1788

Evlenmeden once Tier 5 vizeye basvurdum (Erasmus Staj programi) ama red aldim. Bu bizi cok gerdi. Hayatimda red aldigim ilk vizeydi... Ama yine de yikilmadan devam ettik.

Nisan ayinda gelir beyan ettikten sonra 27 Mayis ta vize basvurusuna gittik. Cogul konusuyorum cunku basvururken icimde atan minicik ikinci bir kalp vardi. Evet hamileydim. Yavrum annesine supriz yapip plansiz bir sekilde dusmustu rahmime ve ben babamiza kavusmak icin vize beklerken oda buyuyordu.

Oglumun varligi bizim icin hem muhtesem hem de tedirgin edici bir durumdu. a&d ve ndogruel bilirler nasil stresli gecti bekleme suresi benim icin... Vizemin sonuclanmasi cok uzun surdu. 27 Mayista basvurdugum vizemi 21 Agustosta aldim ve bir kac gun sonra kocaman gobegim ile ucaga bindim...

Yolculugum ve vize kontrolum oglum sayesinde gayet kolay gecti. Her yerde sira beklemeden one alindim... Hic bir puruz yasamadan babamiza kavustuk... ;)

Tabii hali ile yerlesmem kolay olmadi. Hamileligin getirdigi duygusallik ile alismakta zorlandim. Ailemi tahmin ettigimden daha cok ozledim...

Tam artik hersey yolunda giderken... Evimi yerlestirmis, bebegime hazirlik yaparken canim annemin yogun bakimda oldugu haberini aldik. Bir kac gun sonrada doktorlar son gunleri vedalasin dediler. 38 haftalik hamile ben, son bir kez annecigimi gorup vedalasmak icin havalimaninda ucaga alin beni diye yalvardim. Ama olmadi. Ucaga binemedim ve esim benim tabiri caiz ise kolumdan surukleyerek eve geri getirdi. Ayni gun, bir kac saat sonra tek kizinin gelemeyecegini anlayan annemde bu dunyadan vazgecip ebedi mekana ulasti. Ilk torununu goremeden aramizdan ayrildi.

2 hafta sonra oglum Omer Muaz dunyaya gozunu acti... Cok zor bir dogum oldu. 15 gun hastanede kaldim...

Ne diyebilirim ki 6 aydir yasadigim gurbet 60 yil gibi icime oturdu.

Herseye ragmen guzel ailem ile beraber, guzel gunler umud ediyoruz... Omer Muaz buyuyor ve ben de hayatima oglumun dogum sertifikasinda yazdigi gibi `Full time mother` olarak devam ediyorum...

Basvuran ve basvurmak icin hazirlanan herkese bol sanslar dilerim... Rabbim yar ve yardimciniz olsun...

Huddersfield` tan sevgilerle...

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 08:26 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 8
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Boğa
sedusha... oncelikle basin sagolsun... malesef gurbette yasarken turkiyeye her gittigimizde biseyler kacirdigimizi cok net goruyoruz.. ozellikle yillairni verenler icin.. neyse.. insallah gonlunce yasarsin.. aradigini bulursun..

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 13:01 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

leben30 tesekkur ederim... Esimde ayni seyleri soyluyor. En buyuk korkum birilerinin son nefesine yetisememekti ama sen benden once yasadin hamile halinle diye cok uzuldu. Ama kismetten otesi yok. Bazen kapi komsunda olsa yetisemeyebilir insan. Lakin cenazeye gidememek cok yipratti bizi. Cunku gercekten acilar paylasarak azaliyormus. Bu aciyi gurbette tek basimiza iken kaldirma cok zor oldu.

hayat devam ediyor. Aradigim guzel bir aileydi, ben en guzelini bulduguma itimat ediyorum. Rabbim utandirmasin...

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 13:26 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

Duygusala bagladigim posttan sonra gelelim fasulyenin faydalarina...

Ilk olarak her yerde bahsettigim gibi yine burada bahsetmek isterim ki biz basvurumuzu Fatma Cayir hanim ile tamamladik...

Dedigim gibi "Serbest Meslek basvurulari" ile ilgili bilgileri bu linkten paylasmistim ( viewtopic.php?f=3&t=1788 ) ama basvururken tecrube ettigim bir kac noktayi da eklemek isterim. Biraz spesifik konular ama kimbilir belki birilerinin isine yarar.

1 - Basvururken bizi en cok kaygilandiran nokta esim farkinda olmadan working tax credit almisti. Agustosta fark ettik ve Eylul ayinda kestirttik. Evet farkinda olmadan diyorum cunku bir onceki yila ait bir odeme aldigini dusunuyordu. Megersem bir onceki yildan ongorerek diger yilda da odeme yapmaya devam etmisler. Tabii bu en onemli sartlardan birinin ihlali idi. Devlet yardimi almis bulunduk. Hemen kesilmesini talep ettik ve geri odemek istedik ama icinde bulundugumuz yilin geliri beyan edilmeden odeme alamayacaklarini soylediler. Nisan ayinda odeme yapmak icin aramaya basladik ama ilginc bir ulke adamlara geri para yatirmak icin saatlerce telefonda bekledik, her seferinde farkli bilgi aldik ama sonunda odedik ve odedigimize dair e-mail aldik. Bu durumuda mektubumuzda belirttik lakin Fatma Hanim icinde ilk defa olacak bir tecrube idi, umutlu olsakta dosyamizdan emin olamiyorduk... Cok sukur geri odeme ve aciklama yeterli oldu ki vizemizi aldik.

2- Esimin bussiness hesabi ve personal bank hesabi ayri degildi. Buda biraz kafamizda soru isaret idi ama bunuda mektupta belirttik. Esimin isinden oturu 2 ayri hesabi yonetmeye gerek olmadigini. Yillardir kullandigi personal bank hesabi ile isine devam ettigini izah ettik.

3 - Esimin yillik gideri cok artmamasina ragmen geliri artis gosterdi. Muhasebecinin gozunden kacan bu noktayi Fatma Hanim yakaladi ve gerekli aciklamayi yine mektuba ekledik. Esimin isinden dolayi gerekcemiz soyleydi. Artik tecrube kazandikca (esim driving instructor) ayni saat ders yapti ama daha yuksek ucret ile calisti.

Tum bu yazdiklarimdan aslinda soyle bir sonuc cikarabiliriz. Basvururken kesinlikle durust olmakta fayda var. Zayif oldugunuz, soru isareti iceren noktalar ise yazilan mektupta dikkatle aciklanmali. Boylece karsi tarafin yorum yapmasina mahal kalmiyor.

Son olarak forumda yakin zamanda sorulan bir soruydu cevap verdim ama yinelemek isterim. Hamile olmam vize icin olumlu bir gelisme idi. Esim ingiliz vatandasi oldugu icin cocuk nerede dogar ise dogsun ingiliz vatandasi olacakti ve artik bir gelir gostermek gerekmiyordu. Bu durumda hemen doktordan rapor aldim ve vize dosyama ekledim. Rapor dedigimde ingilizce olarak bir kac satir ile kac haftalik hamile oldugumu belirten bir yaziyi cikti aldim ve doktoruma imzalattim...

Esim vatandas olmasaydi benim ki gibi erken bir hamileligi (basvuruken sadece 3.5 aylik hamileydim) belirtmeye gerek varmi orasini bilemiyorum. Bu durumu arastirmakta fayda var...

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 20:43 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 44
Aldığı teşekkür: 7
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Burcu: -
Bütün yazılarını okudum senin için baya zorlu bir süreç olmuş annen için başın sağolsun bende senin gibi şuan hamileyim ve 5 aylık ben senden farkım eşimin ingiliz vatandaşı olmaması oyuzden bebeğimizi turkiye doğum olsa bile vatandaş olamıycak bizde yaklaşık 3 sendir evliyiz evlendikten sonra hemen başvuru yapmak istedik olmadı sebebi eşimin o zamanki sahip olduğu oturumuyla başvuru yapamıycağımızı öğrendik 1 sene boyunda eşimin diğer alacağı oturumu için bekledik ve aldı artık başvuru yapabilirdik bu seferde bu 18.600 gelir konusunu bir türlü denk getiremedi işçi olarak çalışarak çaliştiği girmalar yapmadı parası ben cebimden vereceğim demesine rağmen en son çareyi serbet meslek olarak kendi çalişiyor gösterdi eşim inşaat işi yapıyor yani tadilat boya gibi şeyler dükkanı yok böyle çalişiyor bunun içinde 1 senedir bekliyoruz artık az kaldı başvurmamıza derken bizimde bebeğimiz oldu şimdi 5 aylık oldu başvuru yapana kadar dahada buyuycek konsolosluk inşallah sorun öıkarmadan verir vizemizi. bizim evraklarımızı muhasebecimiz ayarlıycak hem biyandan avukatmış nedense birtürlü güvenemiyorum içimde hep korku ya başvurumuz olumlu sonuçlanmazsa dıye bende bu siteyi kaç senedit takip ediyorum fatma hanım gerçekten başarılı bi avukat onunla başvurmayı çok isterdim ama yerleşim vizesi çok masraflı olduğu için eşim muhasebesiyle avukatlık ücretiyle anlaşmış inşallah bizde sorun çıkmadan alırız vizemizi

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 23:17 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

Jessica ilk olarak bebegin hayirli olsun. Yolu yarilamissin. Tabii bu onemli bir ayrinti senin bebisin TR de dogarsa gelir sarti 22.400 olacak. Insallah gerek kalmadan vizeni alir ve esinin yaninda yaparsin dogumunu.

Vizeye basvurdunuz mu, hala hazirlik asamasinda misiniz?

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2016 14:13 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 44
Aldığı teşekkür: 7
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Burcu: -
Daha başvurmadık eşim nisan ayında cıkacak olan vergılerı bekliyor ödeyip başvuracağız bide p60 belgesini alıp ona gore başvurucaz nasipse buda nerden baksan 4 ayın sonları yada 5 ayın başında başvurabileceğiz oda evraklarda sorun yaşamazsak inşallah bu sefer başvurucaz.bide muhasebecimizde bi tuaf daha nekadar gelirimiz olduğunu bile bilmiyoruz onu tam soylemiyor sorun yok merak etmeyin ve nisan ayını bekleyin diyip duruyor bakalım ne olucak

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap: