Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 21 Şub 2017 18:52

Tüm zamanlar UTC

TÜRKİYE CANIM FEDA
TÜRKİYE CANIM FEDA

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2015 15:49 
Kaptan
Kaptan
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 624
Aldığı teşekkür: 379
Vize Durumu: Var
Vize Türü: Yerleşim Vizesi
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Mutlu
Burcu: -
Sözlerime hayatta tesadüflere inanmadığımı söylerek başlamak istiyorum. “Aaa ne tesadüf?” cümlesini o nedenle hiç sevmem. Çünkü hayatın beni getirdiği noktadan arkaya baktığımda bu dünyanın tesadüflerle dönmediğine kalıbımı basarım. Benim hayat anlayışımda herşeyin bir nedeni var ve bazen beklemek, sabredip, tevekkül etmek en akıllıcası.Birazdan yazacaklarımla ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızı umuyorum.

İngiltere hayatımda uzun bir süre kara bulutlarla kaplı, kasvetli havası ve yığınla asık suratlı insanın üzerinde yaşadığı 4 tarafı denizle kaplı bir kara parçasından öteye gitmedi benim anlayışımda..Taa ki 2012 Temmuz ayına kadar :)

Dil eğitimi için o zamanlar hayatta olan babamın resmen dayatmasıyla kendimi burada buldum. Truva Eğitim Danışmanlığı’ndaki hanımla bana önceden gösterdiği Oxford’daki bir okul için anlaşmak üzereyken, “Sen denizi seviyorsun bir de burası var.” demişti.
Gösterdiği yer, İngiltere’nin bahçesi Kent bölgesinde, ufak bir kıyı kasabası olan,Ramsgate’de çok şirin bir okuldu. Gördüğüm anda içim ısınmış ve evet burası olsun deyivermiştim. Ama içimde çok büyük bir heyecanla gelmemiştim. Nasıl olsa 3 ay kalıp sonrasında ülkeme, arkadaşlarıma ve düzenime geri dönecektim. Bu süre de gözümde büyümüyor da değildi. Nasıl geçecekti o güzelim yaz günleri sisle,yağmurla! Poff! O sene Haziran’da Marmara Üniversitesi’nde doktoraya da kabul edilmiştim ve çok sevinmiştim. Ne yalan söyleyeyim kaderimin yavaş yavaş değiştiğini sanki İngiltere’ye uçarken hissetmiştim. Bu kadar değişiklik, tesadüf olamaz diye düşünmüştüm. Hani birşeyleri kontrol edemediğiniz durumlar vardır ya hayatta, işte ben aynen öyle dönemlerden birindeydim.

O sırada binlerce kilometre ötede İspanya’da, Madrid’de birileri de kendi anavatanı ,İngiltere’ye temelli dönme planları yapıyordu ve her sene olduğu gibi yazı Ramsgate’deki o şirin okulda çalışarak geçirmeye hazırlanıyordu. Tek fark bu sene Madrid’de geri dönmeyecekti çünkü artık kendi dilini rahatça konuşabildiği ve rahatça anlaşılabildiği kendi ülkesinde yaşamak istiyordu.
Eşim David, dil eğitimine gittiğim okulda İngilizce öğretmeniydi. İkinci hafta da hocamız değişti ve bilin bakalım kim oldu? Evet David bizden bir önceki grubu ülkelerine uğurlamıştı ve şimdi 7 hafta bizim sınıfla olacaktı. Şöyle söylemeliyim ki ilk gördüğüm anda kendisinden çok etkilendim ve içimden evleneceksem böyle bir insanla evlenmeliyim diye geçirmiştim. İyi ki de geçirmişim, duamın kabul olacağı saatmiş, o nedenle ne dilediğinize dikkat edin, benim için dilediğim tam da buydu ;) 7 hafta sonra artık bizim hocamız değildi. Sonra onun doğumgünü ve beni ülkeme döneceğim için çıkardığı yemek sonrasında ilişkimiz başladı. Demek ki hislerim karşılıksız değilmiş :)
Ben ülkeme döndüm ama kafam bir dünya…Aşk bir yandan,okul bir yandan, doktora yaparken salim bir kafaya ihtiyacınız var ki o dönem bende olmayan tek şeydi o :( Tabii biz bu arada birbirimize gidip geliyor, ziyaret ediyorduk…David ailemle tanıştı ve kaynaştılar vee nişanlandık!..
Ben arada iki sefer genel ziyaretçi vizesine başvurdum. Sorunsuz aldım hamd olsun….Sonra dedik ki artık evlenelim bu böyle olmayacak. Hem okul derslerim vs. de bitiyordu, tam zamanıydı. Baya koşturmacalı bir evliliğe hazırlık aşaması geçirdik. Yanlış anlamayın koşturmaca nikah,düğün vs. telaşesi değil ki gelinliğini 15 dakika da seçen bir insanım :) Ama kağıt işleri oldukça bizi meşgul etti. Allah insanın karşısına güzel insanlar çıkarsın cidden işlerimiz rast gitti hamd olsun, maşallah hallettik zamanında herşeyi…Vee evlendik! Vee asıl herşey ondan sonra başladı.
Zaten bu forumla sürekli iletişim halindeydim birçok şeyi sorup öğrenebiliyordum ama bazı satır araları olabilirdi bizim işimize yarayan ve onları ancak okuyarak öğrenecektim. Ben de, eşim de hummalı bir okuma aşamasında geçtik.Okuduk,yazdık, çizdik, anlayamadığımızı sorduk, öğrendik. Önce evdeki hesap çarşıya uymadı, eşimin yıllık geliri şaka gibi £30 eksik çıktı. :) Aslında bankada bu eksiği dengeleyecek yeterli birikimi vardı ama evlilik,balayı vs. harcamalardan banka hesabı oldukça hareketlenmişti ve bize yarayacak kadar para 6 aydır banka hesabında sabit değildi. Bunda da vardır bir hayır dedik. 20 Aralıkta evlenmiştik ama eşim 2 Ocak’ta çalışmak için İngiltere’ye döndü. Sonrasında Şubat,Mart,Nisan,Mayıs’ta vakit buldukça geldi, beni ziyaret etti. Ama yazın çok yoğundu ve bu yazı ben yeterlilik sınavına hazırlanarak o da canını dişine takarcasına çalışarak geçirdi. En sonunda bankadaki para 6 aylık zamanını 27 Ağustos’ta doldurdu ve biz hemen 4 Eylül’de başvurumuzu yaptık. Tam 42 işgünü sonrasında vizemize kavuştuk. Eşim vize sonucu heyecanında yanımdaydı, beni ziyarete geldi, bu heyecanı birlikte yaşadık. Hamd olsun sonu güzel oldu başvurumuzun!
Konsolosluğa neler mi gönderdik;

Öncelikle ilişkimizi kanıtlayacak evraklarla başlamak istiyorum;
• İlişkimizin başından beri çekildiğimiz ve benim Facebook’a eklediğim fotoğraflar; şöyle ki tab ettirmeden önce print screen aldım ve ekranda bu resimleri hangi tarihte eklediğimi görebilecekti vize memuru. (ilişki geçmişi için güzel bir kanıt)
• Eşimin ve benim birbirimize yazdığımız, yolladığımız kartlar.
• Arkadaşlarımızın bize evlendiğimizde verdikleri/yolladıkları kartlar.
• Ev sahibimiz aynı zamanda eşimin ve benim arkadaşlarımız, onlardan aldığımız bizi çift olarak tanıdıklarına dair mektup.
• Buna ek olarak eşimin British olan (buna özellikle dikkat ettim) arkadaşlarından aldığımız ve bizi çift olarak tanıdıklarına dair mektuplar. Hatta onlarla hangi nedenlerle bir araya geldiğimizi de belirtmişlerdi. (criket, ev partisi vs.)
• Nikah ve kokteyl salonu için ödemelerimizin anlaşma senetleri (önyazı ekledim)
• Nikah için ayrıca yaptığımız ödemenin makbuzu
• Davetiye bastırdığımız yerden aldığım makbuz (önyazı ekledim)
• Evlendiğimizde kokteyle gelenlere verdiğimiz ufak hediyeliğimiz için yaptığımız ödemenin makbuzu (önyazı ekledim)
• Nikah sonrasında bize verilen Formül B belgesi (orjinali, tercümesine gerek yok)
• Eşimin aslında boşuna aldığı artık geçerliliği olmayan Certificate of Non-impediment belgesi
• Evlilik cüzdanı (sadece orjinali, tercümesine gerek yok)
• Facebook konuşmalarımızı içeren 800 küsür sayfalık ( evet abarttım ama bana ne t&a :) ) konuşma kaydımız (print screen yaptım)
• Az miktarda olan Skype görüşme kayıtlarımız (print screen yaptım)
• Ziyaretlerimiz boyunca biriktirdiğimiz uçak biletlerimiz
• Gittiğimiz tatillerin otel faturaları ve alabildiysek orada kaldığımıza dair mektuplar (İngilizce olarak, Türkçe ise valla tam hatırlamıyorum ama öyle verdim)

Finansal evraklarımız
• Eşimin hem birikim hesabı hem de maaşının/emekli maaşının yattığı hesap dökümleri
• Eşimin maaş payslipleri (yazıcıdan çıkarttım nasıl olsa hesap dökümleriyle karşılaştırırlar diye ayrıca damgalatmadık)
• Eşimin işveren kontratı
• Eşimin işvereninden aldığı ve orada gelecekte de çalışacağına dair mektup
• P60 belgesi
• Eşim P60 belgesine benzer ama çalıştığı okulun finans departmanından ne kadar maaş alıyor,vergisi aldısı vs. sağlama yapmaları için ek bir belge aldı.
• Emeklilik maaşının miktarını bildiren, NHS Pension Department’tan mektup
• Eşimin ilk emekliliğini aldığında göndermiş oldukları mektup

Dil Belgelerim &Diploma & Öğrenci Belgeleri ve benimle ilgili diğer evraklar
• UK Naric’ten aldığım Statement of Comparability (Honours olarak lisansımı denk tutmuşlardı İngiltere’deki lisans eğitimiyle)
• UK Naric’ten aldığım English Language Assessment (bunu almamın nedeni benim okulum 100% İngilizce eğitim veren bir okuldu ve İngilizce seviyesi olarak C1 olan bir belge verdiler bana UK Naric’ten ama asıl almam gereken Statement of Comparabilitymiş)
aslında bu belgelerle dil yeterlilik sınavından muaf idim ama paranoyak içgüdülerim beni IELTS Life Skills A1 sınavına girmemi zorladı bu nedenle evet;
• IELTS Life Skills A1 sınavı belgesi
• İngitere’de dil okulundan aldığım dil sertifikam
• Lisans, yüksek lisans diplomalarım, doktora öğrenci belgem (orjinal olarak verdim diplomaları üzerinde İngilizce de yazıyordu, öğrenci belgesini de İngilizce istedim enstitüden)
• Transkriptlerim
• Boşanma belgem (hem Türkçesi hem de çevirisi; avukatım İngilizce’ye çevirmişti ama ben bir de tercüman ofisine çevirttim daha doğrusu damgalattım)
• Sabıka kaydım (hem Türkçesi hem de çevirisi; tercüman ofisine çevirttim)
• Vukuatli nüfus kayıt örneğim ( hem Türkçesi hem de çevirisi; tercüman ofisine çevirttim)

İkamet ile ilgili evraklar
• Kira kontratımız ( eşimin adına)
• Ev sahibimiz tarafından yazılan; eşimin orada ne zamandan beri kiracı olduğuna, daha uzun bir süre burada kalacağımıza ve benim de evde kalmamın mümkün olduğuna dair mektup.
• Eşimin adına olan ve üzerinde ikamet adresi olan faturalar (su,elektrik,gaz)
• Council Tax Bill

Ek olarak tabii ki;
Financial bilgilerin olduğu form, online olarak doldurduğumuz form bir de Sponsorship Takeover formu vardı. (İsmi böylemiydi o formun ondan da emin değilim :) )

NOT: Başvuru formunda seyehat tarihi olarak 30 Kasım tarihini yazmıştım. Bu nedenle vizemi 30 Kasım’da başlatmışlar. Ama forumda Dyilmaz arkadaşımın vizesini belirttiği tarihten önce başlatmışlardı ve baya bir telaşe yaşadı. O nedenle bunun bir garantisi yok arkadaşlar. Ama yakın bir tarihe veriyorlar genelde aklınızda bulunsun.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2015 18:05 
Forumvisa4UK - Multi Süper Üye (+5000 Mesaj)
Forumvisa4UK - Multi Süper Üye (+5000 Mesaj)
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4543
Aldığı teşekkür: 3040
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
arkadasim gercekten hem hikaye super hemde yazim seklin harika ellerine saglik. herkesten boyle guzel seyler bekliyorum iste ama insanlar vize heyecaniyla yazmiyorlar bile :)

Bence bunun ciktisinida al ileriki yillarda dahada degerleniyor bu yazdiklarin cidden okudukca o gunlere donuyorsun :))

Tekrar tebrikler ve insallah londra da bulusuruz diger arkadaslarimizla hep birlikte... :)

Email : admin@ingiltereforumu.com

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2015 18:10 
Kaptan
Kaptan
Kullanıcı avatarı

t&a yazdı:
arkadasim gercekten hem hikaye super hemde yazim seklin harika ellerine saglik. herkesten boyle guzel seyler bekliyorum iste ama insanlar vize heyecaniyla yazmiyorlar bile :)

Bence bunun ciktisinida al ileriki yillarda dahada degerleniyor bu yazdiklarin cidden okudukca o gunlere donuyorsun :))

Tekrar tebrikler ve insallah londra da bulusuruz diger arkadaslarimizla hep birlikte... :)

Çok teşekkürler arkadaşım. Evet sizlerle tanışmayı gönülden istiyorum. En kısa zamanda inşallah! Öncelikle sana ve sonrasında desteğini esirgemeyen tüm arkadaşlarımla teşekkür ediyorum, Allah razı olsun hepinizden inşallah. Âmin.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2015 01:54 
Uzman Yazar
Uzman Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 198
Aldığı teşekkür: 142
Vize Türü: Settlement
Ruh Hali: Heyecanlı
Burcu: İkizler
Hayırlı uğurlu olsun a&d valla kitap çıkarsan hatta seri yapsan hiç sıkılmadan alır okurum :) ellerine sağlık. Allah yeni hayatınızda mutlu Mesut etsin inşallah. Daha nice güzel haberleri buradan paylaşmayı nasip etsin :)
Âmin

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2015 07:26 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 97
Aldığı teşekkür: 135
Vize Türü: ILR
Ruh Hali: Dost
Burcu: Terazi
Hayırlı olsun canım. Yeni yaşantında mutluluklar seninle olsun. Hayatta tesadüf diye birşey yoktur canım. Her şey Yaradan'in istediği doğrultuda ilerliyor ve biz buna kader diyoruz. Kaderiniz güzel olsun inşâAllah .

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2015 20:35 
Kaptan
Kaptan
Kullanıcı avatarı

ndogruel bak yazarım okumak zorunda kalırsın ona göre ;) Çok teşekkürler. Çok mutlu oldum cesaretlendirici sözlerine. Hepimiz güzel haberler paylaşalım inşallah arkadaşım. Amin.

@nil aynen ben de asla tesadüfe inanmam. Ve dediğin gibi Allah ne derse, nasıl dilerse o olur ve güzel de olur ;) Hamd olsun. Ve güzel dileklerin için de ayrıyeten çok teşekkürler arkadaşım. İnşallah herkesin kaderi en hayırlı ve en güzel şekilde tecelli etsin. Amin.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2015 21:13 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 64
Aldığı teşekkür: 76
Vize Türü: Settlement
Ruh Hali: Heyecanlı
Burcu: İkizler
Arkadaşlara katılıyorum çok akıcı yazmışsın :)Ellerine sağlık.Bundan sonrası içinde Mutlu huzurlu yılların olsun inşallah..

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2015 00:50 
Kaptan
Kaptan
Kullanıcı avatarı

yasamnur Amin cümlemizin tatlım. İltifatın için de çok mersi.Sevgiler.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2015 21:04 
Forumvisa4UK - 8 Yıldızlı Özel Üye
Forumvisa4UK - 8 Yıldızlı Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1228
Aldığı teşekkür: 1008
Vize Türü:
Ruh Hali: Melek
Burcu: Kova
a&d arkadaşım, gerçekten öyle içten bir yazı yazmışsın ki... Paylaşımın için teşekkürler. Vizeni almana çok sevindim. Hayırlı olsun. Umarım İngiltere'de çok mutlu bir yaşam sürersiniz...

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015 10:30 
Yazar
Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 97
Aldığı teşekkür: 23
Vize Türü: ILR
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Aslan
Yazınızı okudum a&d .Tebrik ederim sizleri hayırlı uğurlu olsun.Bende burada hikayemi yazıcam ILR aldıktan sonra

22 ARALIK BIOMETRIC

Herkesin işi gücü rast gelsin

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz