Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 27 May 2017 13:46

Tüm zamanlar UTC

TÜRKİYE CANIM FEDA
TÜRKİYE CANIM FEDA

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yillik Izin
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016 22:04 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 33
Aldığı teşekkür: 32
Vize Durumu: Var
Vize Türü: Eea 4 icin kaldi 5 yil :)
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Bilgin
Burcu: Başak
Merhaba,
1 yili askin suredir Ingiltere de Londra da yasiyorum. Yakin zamana kadar kontratli bir is bulamadigim icin 10-11 aydir bir catering ajansiyla calisiyorum. Bilgim olmadigi icin gecen yil bunlar benim yillik iznimin uzerine coreklendiler gecen aylarda bu durumu ogrendim. Beni en son gonderdikleri yer bana kontrat teklif etti kabul ettim, islemler hala surmekte lakin ben en azindan ajansin bu sene de yillik iznimin uzerine cokmesini engellemek icin gidipte ajansa ben 2 hafta calismiyorum kardesim deyip oteki is yerinde ise baslayabilir miyim?
(Boylece ajanstan yillik izin ucretimi alirken oteki tarafta maasimi odeyecek.)
Yoksa,
- yillik izne ciktigim andan itibaren baska hic bir yerde calisma hakkim var mi?
- eger yasak ise bir sekilde yakalayabilirler mi?
- ve diyelim ki yasak ve baska yerde calistim bi cezasi yaptirimi var mi?

Son olarak gecen yillarda kullanilmayan izinler ve ucretleri sonraki yillarda kullanilabiliyor mu?

Saygilar sevgiler

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: Yillik Izin
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016 08:10 
Lider
Lider
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 77
Aldığı teşekkür: 451
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
yambaxx yazdı:
Merhaba,
1 yili askin suredir Ingiltere de Londra da yasiyorum. Yakin zamana kadar kontratli bir is bulamadigim icin 10-11 aydir bir catering ajansiyla calisiyorum. Bilgim olmadigi icin gecen yil bunlar benim yillik iznimin uzerine coreklendiler gecen aylarda bu durumu ogrendim. Beni en son gonderdikleri yer bana kontrat teklif etti kabul ettim, islemler hala surmekte lakin ben en azindan ajansin bu sene de yillik iznimin uzerine cokmesini engellemek icin gidipte ajansa ben 2 hafta calismiyorum kardesim deyip oteki is yerinde ise baslayabilir miyim?
(Boylece ajanstan yillik izin ucretimi alirken oteki tarafta maasimi odeyecek.)
Yoksa,
- yillik izne ciktigim andan itibaren baska hic bir yerde calisma hakkim var mi?
- eger yasak ise bir sekilde yakalayabilirler mi?
- ve diyelim ki yasak ve baska yerde calistim bi cezasi yaptirimi var mi?

Son olarak gecen yillarda kullanilmayan izinler ve ucretleri sonraki yillarda kullanilabiliyor mu?

Saygilar sevgiler

Halen calistiginizi yer ile olan sozlesmenizde aksi belirtilmiyorsa, bahsettiginiz sekilde yillik izin alip, baska yerde calismaya baslayabilirsiniz. ayrica firmaya isi birakacaginizi kac gun onceden soylemeniz gerektigine de bakin(notice period).

bu durumda iki iste calisiyor olacaginiz icin tax code sorunu ortaya cikacaktir. Yeni ise basladiginiz firmaya diger isinizden bahsetmelisiniz, onlar da size uygun olan tax code ile dogru vergiyi odemenizi saglarlar. Bu olmasi gereken yol.

Ya da yeni ise basladiginiz firmaya hicbirsey soylemeyin, nisan ayina gelince geriye dogru 12 aylik kazanciniza bakarak esksik veya fazla vergi odeyip odemediginzi hesaplayin, zaten HMRC de hesaplayacaktir buna gore fazla odediyseniz refund alirsiniz, eksik odediyseniz de maasinizdan kesinti olur. Bu anlattigim "personal tax free allowance" ile alakali bir konu.

Ayrica yine kontratiniza bakarak gecmis yillardaki izinlerinizi kullanip kullanamayacaginizi ogrenebilirsiniz. Benim tavsiyem, su an calistiginiz firmanin ileride size referans olacagini hatirlayarak bu sorunlari cozmeye calisin.

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: Yillik Izin
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016 23:24 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 33
Aldığı teşekkür: 32
Vize Türü: Eea 4 icin kaldi 5 yil :)
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Bilgin
Burcu: Başak
Merhaba cevap icin tesekkur ederim,
ilk firmadaki isi de birakmiyorum esasen zira diger firma catering ajansi bir firma is oldugu zaman beni arayip is var ister misin diyorlar reddetme ve ya kabul hakkina sahibim hatta yeni is yerine ise bu ajans vasitasyila basladim yani birbirlerini biliyorlar. Hatta ve hatta yeni yerdeki supervisor hafta sonu calisir misin dedi yok hafta sonu ajans islerine gidiyorum dedim. Hal boyleyken ajansi birakmadan yeni firmayla calismaya baslayacagim. Tax code olayini bilmiyorum lakin ilk is yeni firmaya durumu bildiririm. Yillik izin hesabi nasil yapiliyor ajans icin calisirken bazen 1 hafta hic is alamadigim bazen 3 ay basimi isten kaldiramadigim oluyor bir formulu varsa ona gore paysliplerimden hesaplayabilirim.
Tesekkur ederim tekrar.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz