Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 21 Oca 2017 23:46

Tüm zamanlar UTC

TÜRKİYE CANIM FEDA
TÜRKİYE CANIM FEDA

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: IR35 Dışında Kalmak
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2016 13:26 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Merhaba Arkadaşlar,

Birkaç hafta içinde işe UK'de işe başlayacağım. Şu anda Türkiye'de çalışıyorum ve UK de çalışma konusunda kısıtlı bilgiye sahibim. İki seceneğim var; ilki umbrella company altında full time çalışıyor göstermek, ikincisi de limited company kurmak. Limited company kurmak daha mantıklı. Bu süreçte bir danışmanlık firması ile çalışacağım ve onlar bana seçenekleri sundu. Bunlardan birini seç diyor.

Limited compnay kurup, IR35 dışında kalmak çok mantıklı. Eğer IR35 ödersem baya bir vergi gidiyor.

IR35'in mantığı ( yanılıyorsam lütfen düzeltin ) limited company altında contractor çalışıp sadece bir yere permanent iş yapıyorsan, permanent çalışanların kaçmadığı vergileri ödemek.

Benim sorum burada devreye giriyor. Danışmanlık firması ile de ileşim halindeyim ama aranızda tecrübeli kişiler vardır diye düşünüyorum. Outside IR35 olmak için neler yapılması lazım?

Teşekkürler.

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: IR35 Dışında Kalmak
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2016 15:34 
Lider
Lider
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 74
Aldığı teşekkür: 436
Vize Türü: Visa spouse
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Burcu: Terazi
sunriseee yazdı:
Merhaba Arkadaşlar,

Birkaç hafta içinde işe UK'de işe başlayacağım. Şu anda Türkiye'de çalışıyorum ve UK de çalışma konusunda kısıtlı bilgiye sahibim. İki seceneğim var; ilki umbrella company altında full time çalışıyor göstermek, ikincisi de limited company kurmak. Limited company kurmak daha mantıklı. Bu süreçte bir danışmanlık firması ile çalışacağım ve onlar bana seçenekleri sundu. Bunlardan birini seç diyor.

Limited compnay kurup, IR35 dışında kalmak çok mantıklı. Eğer IR35 ödersem baya bir vergi gidiyor.

IR35'in mantığı ( yanılıyorsam lütfen düzeltin ) limited company altında contractor çalışıp sadece bir yere permanent iş yapıyorsan, permanent çalışanların kaçmadığı vergileri ödemek.

Benim sorum burada devreye giriyor. Danışmanlık firması ile de ileşim halindeyim ama aranızda tecrübeli kişiler vardır diye düşünüyorum. Outside IR35 olmak için neler yapılması lazım?

Teşekkürler.

Merhaba,

Size tavsiye edilen limited company'i kurunca siz bu sirketin yoneticisi oluyorsunuz. Gercekte calistiginiz yer sizin firmaniza contractor'i olarak odeme yapiyor. Siz bu paradan kendinize asgari ucret uzerinden Maas aliyorsunuz boylece NI'dan buyuk oranda kurtuluyorsunuz. Sirketinizin hesabinda sizin asil maasinizdan kalan fazlayi cekebilmek icin ise ya dividend olarak gostereceksiniz ya da expenses olarak sisteme fatura yukleyip cekeceksiniz (butun harcamalari kapsamiyor). Dividend cekerseniz bunun vergisi var. ayrica sirketiniz de sene sonunda karindan corporation tax odeyecek. Buna sirket acma parasi, muhasebeci parasi, sirket kapatma parasini eklerseniz cok cilgin bir kazanciniz olmuyor. Bu yontem yillik maasiniz £100k civarlarinda ise cok karli olarak tavsiye ediliyor. Bununla beraber her sene self-assessment yapmaniz gerekecek ve bunun sonucuna gore ilave vergi odeme durumunuza bakilacak.
Kesinlikle duz maasli calisan olmaktan daha kazancli, ancak evrak isleri vs daha cok. Dedigim gibi yillik maasiniz yuksekse daha kazancli.

Yeni isiniz hayirli olacaktir insallah.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2016 16:14 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Bilgilendirme için teşekkürler. Yukarıda belirttiğim gibi bir danışmanlık şirketiyle yapıyorum bunu. Limited company'de iki secenek var. Biri outside IR35 ve inside IR35. Outside IR35'in dışında kalırsam getirisi yüksek. Aslında bunun için ne yapmam gerektiğini sormuştum.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2016 16:22 
Lider
Lider
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 74
Aldığı teşekkür: 436
Vize Türü: Visa spouse
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Burcu: Terazi
https://www.freelancerfinancials.uk.com ... hat-ir-35/

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2016 17:36 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Benim de anlağım gibi eğer kurtulmak istiyorsan ek iş (hizmet) şart gibi ve bunu da faturalandırman gerek. bir işde permanent olmamanı göstermen lazım.

Peki siz nasıl ir35ten sıyrılıyorsunuz?

teşekkürler.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2016 08:39 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 9
Aldığı teşekkür: 26
Vize Türü:
Burcu: Yay
Eger kuracaginiz limited companyde tek calisan olacaksaniz IR35 kapsamina girmezsiniz bu daha cok cok fazla calisani olan sirketleri etkiliyor..Bu konuda danisman firmalarla ugrasmayin bunun yerine kurumsal bir muhasebe firmasiyla anlasin, onlar sizin max efficiencyde take home pay after tax dedikleri miktarin yani size kalan net paranin en yuksek miktarda olmasi icin gerekli tavsiyeleri verip butun dokuman islerinizi sizin adiniza yapacaklardir.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap: