Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 29 Nis 2017 15:34

Tüm zamanlar UTC

TÜRKİYE CANIM FEDA
TÜRKİYE CANIM FEDA

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 132 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2013 21:27 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 163
Aldığı teşekkür: 91
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Mutlu
Burcu: Boğa
Arkadaşlar bu başlık altında yabancı uyruklu kişiler ile Türkiye'de evlilik hakkında yapılması gerekenleri ve kendi deneyimlerimi yazacağım.

Ben evliliğimi Ankara-Çankaya Belediyesi'nde gerçekleştirdim. Tüm belediyeler genelde aynı prosedürü uyguluyorlar. Siz hangi belediye bağlıysanız, web sitelerinden araştırabilirsiniz gerekli belgeleri ya da belediyenin evlendirme birimini arayarak bilgi alabilirsiniz.

YABANCI UYRUKLULULARIN EVLENME İŞLEMLERİ:

- Bağlı bulunduğu Konsolosluktan alınacak Türkçe Bekarlık Belgesi (Apostille ve çok dilli belgeler hariç) Türk Dışişleri Bakanlığına onaylatılacaktır.

- Pasaportlar, Türkçe tercümesi ile birlikte Notere tasdik ettirilecektir.

- Çiftler Türkçe bilmiyorlarsa, Evlenme Beyannamesi 3 adet doldurulduktan sonra çiftlerin diline tercüme ettirilerek Noterden onaylatılacaktır. Müracaatta ve nikahta tercüman bulunduracaklardır.

Bekarlık Belgelerinde; Ad, soyad, doğum tarihi ve yeri, anne baba isimleri, uyruğu, pasaport veya kimlik numarası, medeni hali (Bekar, boşanmış veya dul şeklinde uygun olan) yazılacaktır. (Kadın dul ise eşinin ölüm tarihi, boşanmış ise boşanma tarihi yazılacaktır.) Boşanmış veya dul olan kadın, kızlık soyadını belirtir Doğum Belgesi getirecektir. Bekarlık Belgelerinde evlenmesinde sakınca yoktur ibaresi bulunacaktır.

Tüm evrakların kanuni geçerlilik süresi 6 aydır. (180 Gün)

*Çankaya Belediyesi'nin web sitesinden alıntıdır!!!!

Evet arkadaşlar bunlar gerekli belgeler. Şimdi sizlerle kendi deneyimlerimi paylaşacağım.

Öncelikle eşinizin Türkiye'ye gelmeden önce kendi ülkesinden certificate of non-impediment belgesini alması gerek. Bu belge 21 için 21 gün beklemek gerek. Hemen çıkmıyor. Tabi bu belge Türkiye'de ki konsolosluklardan da alınabilir. Gene aynı şekilde Türkiye'den de alırsanız bu işlem 21 gün sürüyor.
Eşinizin pasaportunu ve doğum belgesini Türkçe'ye çevirtmeniz lazım. Belediye bunların hepsini noter onaylı tercümandan istiyor. Eşiniz gelmeden önce siz bunları notere giderek çevirtebilirsiniz, o gelmeden de zaman kazanmış olursunuz. Şayet biz böyle yaptık.

Neyse eşim geldikten sonra ilk işimiz sabahtan kendi bağlı bulunduğum sağlık ocağına gitmek oldu. Akdeniz anemisi için kan uyuşmazlığı testi yaptırtık. Tabi yabancılar için birde aids testi gerekiyor, bizide bunun için hastaneye yönlendirdiler, orda da aids testi için kan verdik ve sonuçlar öğleden sonra çıkacağı için bizde bu arada diğer işlemleri halletmek için yola koyulduk.
Hastaneden sonra konsolosluğa gittik, çünkü konsolosuk certificate of non-impediment belgesini türkçeye çevirip onaylaması gerek. Konsoloslukta işlem sadece 20 dakika sürdü, oradan dışişleri bakalığına gittik ve eşimin bekarlık belgesini onaylattırdık.( Bakanlıktaki işlemimiz sadece 15 dakika sürdü ayrıca belediye bakanlık ya da kaymakam onayı istiyor bu belge için). Bu belgelerden sonra hastaneye gittik sonuçlarımızı aldık ve sonra belediye'nin evlendirme birimine gittik, orada da evlendirme beyannamelerini doldurduktan sonra, memur belgelerimizin tam olup olmadığını kontrol etti ve hemen ertesi güne tarih aldık. Unutmayınız ki eşiniz eğer türkçe bilmiyorsa, nikahta tercüman bulunması zorunlu ama tercümanın illa yeminli tercüman olmasına gerek yok. Bende İngilizcesi iyi olan bir arkadaşımdan rica ettim ve tercüman işini o yaptı. Sizde çevrenizde varsa böyle arkadaşlarınız onlardan rica edin, sakın terümana 10 dakika için bir dolu para vermeryin! Nikah'ta sadece 15 dakika sürdü...

Bunların hepsi uzun ve sıkıcı görüksede arkadaşlar bu kağıt işlemlerini halletmek sadece 1 günümüzü aldı, gözünüzde sakın büyütmeyin ama bizim sınırlı vaktimiz vardı ve eşim gelmeden önce her şeyi planlamıştık. Sizde her şeyi planlı programlı yaparsanız, her şey 2 güne hallolur.
Hepsi bu kadar, eğer bu konuda sorusu olan arkadaşlar varsa, her zaman yardımcı olurum.

A crown it is that seldom kings enjoy.''

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2013 23:10 
Kaptan
Kaptan
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 71
Aldığı teşekkür: 103
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
purplelili öncelikle böyle bir konu açtığın için çok teşekkürler.. gözümde büyüttüğüm bir çok konuyu kafamda yerleştirdim. benim nişanlım aynı zamanda türk vatandaşı bu durumda da bu belgeleri getirmesi gerekir mi bilmiyorum. şu an mahkeme sürecinde olduğumuz için nikah düşünmüyoruz ama eğer sorun teşkil etmezse burada nikah kıyabiliriz o nedenle bu bilgiler çok önemli benim için. biz karşıyaka belediyesi için baktık onlar da sağlık raporu istiyorlar. 1 günde alınıyorsa sorun yok o zaman :) çok teşekkürler tekrar

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2013 23:11 
Kaptan
Kaptan
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 63
Aldığı teşekkür: 136
Vize Türü:
Burcu: Balık
Geçmiş olsun :) çok gıcık işler bunlar ya. Ama senin durumun benımkinden bir hayli farklı.

Eşim kendi ülkesinden aldığı bekarlık belgesi, doğum belgesi ve pasaportunu bana gönderdi. Bende o ülkenin konsolosluguna gidip bu üç belgeyi tercüme ettirip, imzaladılar. Adını unuttum şimdi damga-pul gibi birşey yapıştırdılar. her belge için 50 tl ödedim. sonra valiliğe gidip onaylattım. valilik işi on dk sürüyor.

eşimle birlikte sağlık ocagında kan tahlili yaptırdık.

bu evrakları bağlı oldugum ilçenin evlendirme dairesine teslim edip imzalarımızı attık ve nikah gününü aldık.

(tabi dengesiz konsolosluk görevliler evrakların birine eşimin soyadı yerine babasının adını yazınnca olanlar oldu. bizde nikah esnasında yanlıslıgı farkettik. vize basvurusunda bulunacaktık. bir telaşla aynı işlemleri -3 evrağın tercümesi, valilik onayı - evlendırme dairesine basvurma - tekrarladım ama az küfretmedim konsolosluk memurlarına. )

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2013 23:39 
Forumvisa4UK - Multi Süper Üye (+5000 Mesaj)
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4546
Aldığı teşekkür: 3050
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
pioggia senin eşin Türk vatandaşı olduğu için çok kolay olacaktır. Türk kimliği ve pasaportuyla evliliği gerçekleştirirsiniz ama . Nişanlılık vizesine itirazda bulunuyorsunuz ve eğer alırsanız orada gidince evlenmeniz ardından da 2.5 yıllık flr-m vizesine başvurmanız gerekiyor...
eğer Türkiye'de evlenirseniz gitmeden nişanlılık vizeniz geçersiz sayılabilir mi acaba ? bunu öğrenmek lazım. Avukatınıza bir sorun bence...

Email : admin@ingiltereforumu.com

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2013 23:41 
Kaptan
Kaptan
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
t&a sorduk ama biliyorsun benim emin olmam için bir kaç kişiye daha sormam lazım yoksa içim rahat etmez. avukat bu konuda bir sorun olmaz diyor ama bridgevisa fatma hanımın da görüşü önemli diğer arkadaşlarımın da aynı şekilde. lena sorun yaratabileceğini söylemişti o nedenle çok emin olamıyorum

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 19 Oca 2013 23:46 
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4546
Aldığı teşekkür: 3050
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
mantıken bana da tuhaf geliyor ama bilmiyorum tabi. Fatma hanıma sorarız bu soruyu...

Email : admin@ingiltereforumu.com

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2013 01:06 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 163
Aldığı teşekkür: 91
Vize Türü:
Burcu: Boğa
pioggia, cok sıkıcı gibi gorunsede cok kolay canım. Senin eşin türk olduğu için cok kolay, sağlık raporunu hemen verirler. Yabancılar için aids testi falan, türklere yapmıyorlar. Ayrica senin eşinin belge getirmesi yok. Burdan nüfus kayıt örneği alınca bütün bilgileri çıkıyor ve ons göre işlem yapıyor memurlar. Gercekten cok kolay, sadece 1 gün alıyor. Onemli olan doğru kişiyi bulup evet demek :)

A crown it is that seldom kings enjoy.''

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 20 Oca 2013 01:08 
Kaptan
Kaptan
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
purplelili :) çok doğru söylüyorsun esas mesela o zaten doğru kişiyi bulabilmek :)

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013 09:58 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 15
Aldığı teşekkür: 246
Vize Türü:
Merhaba Arkadaslar,

Umarim guzel bir hafta sonu gecirmisinizdir..

@pioggia, evlilik icin gerekli belgeleri arkadaslar siralamislar, zaten esiniz Turk oldugu icin daha kolay olur. Lakin sunu belirtmek isterim, siz nisanliniz ile Ingiltere'de evlenebilmek icin nisanlilik vizesine basvuru yapiyorsunuz fakat mahkeme surecinde bu evliligi gerceklestirmeyi dusunuyorsunuz, eger evliliginizi gerceklestirirseniz, nisanlilik vizesinin bir geregi kalmayacak, bu sebepten dolayi hakim evliliginizi gerceklestirmisiniz, artik nisanlilik vizesine ihtiyaciniz yok o yuzden evlilik vizesi basvurunuzu yapabilirsiniz diyebilir.

Sonucda her vize turunun belli basli gereksinimi ve amaci var, nisanlilik vizesi ise kisa donem verilen 6 aylik bir vize turu ve amaci nisanliniz ile Ingiltere'de evlenebilmek. Madem evliligi Turkiye'de gerceklestirebiliyorsunuz neden nisanlilik vizesi basvurusu yaptinizki diye bir soru ile karsilasip sorun yasayabilirsiniz.

Saygilarimla,

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013 10:56 
Kaptan
Kaptan
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
bridgevisa yanıtınız için çok teşekkürler fatma hanım

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 132 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap: