Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 11 Ara 2018 16:10

Tüm zamanlar UTC

.

Forum kuralları

Forum kurallarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 127 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Nişanlılık Vizesi
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013 15:58 
Forumvisa4UK - 9 Yıldızlı Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1264
Aldığı teşekkür: 1034
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Melek
Burcu: Kova
Northampton Registry Office'e telefon ettim. Uluslararasi evlilik icin gereken evraklar ile ilgili bilgi almak icin. Malesef Londra Konsoloslugu bu konuda bilgi veremeyecegini soyledi. Adindan bir appointment yapmamiz halinde belgeler hakkinda bilgilendirilecegimiz soylediler. Bulundugumuz kasabanin belediye nikah dairesine gidebilecegimiz soylediler. Yanimiza adresimizi kanitlayan evrak, pasaport almamizi ve ucreti hazir etmemizi soylediler. Hatta dokumanlar icin bilgi alacagiz derken, benden nikah tarihini, saatini ve yerini belirlemeden bilgi vermeyeceklerini ilettiler. Registry Office'e gittik. Bizi ayri ayri mulakata aldilar. Nikah gunu de ayni sorular ile karsilasacaksiniz dediler. Cikista odememizi yaptik. Nikah gunu bekliyoruz dediler.. Surec bu sekilde gelisti..

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013 16:05 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Statutory marriage ceremony confirmation belgesi. Sanirim £100 odedik.
The date of your ceremony is:
Fee for the ceremony is:
Time:
At:
Ve altinda sorulacak sorular hakkinda bilgilendirme var.iki tane evlilik sertifikasi istedik onun da ucretini odedik.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013 16:15 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
...
The notice of your intended marriage has been received by the Northamptonshire Registration Service. I can confirm the arragements for your ceremony.

Cumlesinin ardindan yukarida yazmis oldugum nikah tarihi, yeri ve saati yazilmis durumda. Hemen sayfanin altinda nikah sirasinda sorulacak sorular mevcut. Aka sayfada nikahta uc secenek olan a)traditional b)modern c)simplified seklinde nikah memuruna vecegimiz cevaplar vs yazili.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013 16:17 
Forumvisa4UK - Multi Süper Üye (+5000 Mesaj)
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4657
Aldığı teşekkür: 3203
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
Engel yazdı:
Northampton Registry Office'e telefon ettim. Uluslararasi evlilik icin gereken evraklar ile ilgili bilgi almak icin. Malesef Londra Konsoloslugu bu konuda bilgi veremeyecegini soyledi. Adindan bir appointment yapmamiz halinde belgeler hakkinda bilgilendirilecegimiz soylediler. Bulundugumuz kasabanin belediye nikah dairesine gidebilecegimiz soylediler. Yanimiza adresimizi kanitlayan evrak, pasaport almamizi ve ucreti hazir etmemizi soylediler. Hatta dokumanlar icin bilgi alacagiz derken, benden nikah tarihini, saatini ve yerini belirlemeden bilgi vermeyeceklerini ilettiler. Registry Office'e gittik. Bizi ayri ayri mulakata aldilar. Nikah gunu de ayni sorular ile karsilasacaksiniz dediler. Cikista odememizi yaptik. Nikah gunu bekliyoruz dediler.. Surec bu sekilde gelisti..

tamam doğru o zaman bu aşamaları geçmişsiniz. Size aslında bir tavsiyem var. Nişanlılık vizesi yerine normal evlilik vizesine başvurmanız. Bu şekilde işiniz hem daha kolay olacak hemde yaklaşık £ 1000 cebinizde kalacak.

Çünkü şuan sizin başvurduğunuz vize türü nişanlılık vizesi ve 6 ay içinde yeniden başvuracaksınız bu sefer £ 900 daha ödeyeceksiniz ingiltere'de onunda ayrı bir stresi var. Randevu almak ayrı bir dert. Daha 2 gün önce bir arkadaşa bu 2. vize de ret vermişler nicki Baris arkadas neye uğradığını şaşırdı ama orada büyük hata yaptılar şimdi düzeltmeye uğraşıyorlar. Size tavsiyem hem boşuna fazla ödemeyin hemde riske atmayın 2. başvurunuzu...

Yerleşim vizesine başvurun ama öncelikle evliliğinizi yapın uk de... O zaman dediğim gibi herşey daha kolay olacak ve zaman + en az £ 900 cebinizde kalacak....

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013 16:25 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Bunu dusunduk aslinda ama nisanlimin asker olmasi nedeniyle her adimi legsl sekilde atmak istiyor. Sonrasinda devletle arasinda sorun yasamamak adina. Bu yolun cok stresli ve masrafli oldugunu biliyorum. Ve daha uzun surecek. Ancak zaten benim vizem nisan ayinda sona eriyor. Dolayisiyla buraya tekrardan gelebilmek icin yine ayri bir vize almam gerekecek. Ne dediysem nisanlimi ikna edemedim. Nisanlilik vizesi, flr-m, ilr seklinde adim adim surec tamamlanacak sanirim.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013 16:30 
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4657
Aldığı teşekkür: 3203
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Ruh Hali: Yorgun
Engel yazdı:
Bunu dusunduk aslinda ama nisanlimin asker olmasi nedeniyle her adimi legsl sekilde atmak istiyor. Sonrasinda devletle arasinda sorun yasamamak adina. Bu yolun cok stresli ve masrafli oldugunu biliyorum. Ve daha uzun surecek. Ancak zaten benim vizem nisan ayinda sona eriyor. Dolayisiyla buraya tekrardan gelebilmek icin yine ayri bir vize almam gerekecek. Ne dediysem nisanlimi ikna edemedim. Nisanlilik vizesi, flr-m, ilr seklinde adim adim surec tamamlanacak sanirim.

aynen malesef... Aslında hiç bir şey olmazdı büyük oranda para cebinizde kalırdı hemde zaman kaybı olmazdı...

Sizin durumumunuzda işlemler şöyle işliyor...

Nişanlılık vizesi (6 ay)
FLR-M (2.5 Yıl)
Yine FLR-M (2.5 Yıl)
ILR-M (Süresiz)
Vatandaşık (ILR-M den tam 1 yıl geçtikten sonra başvurabilirsiniz)

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013 16:44 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 4
Vize Türü:
Ruh Hali: Belirtilmedi
Slm engel arkadasim az once ki msj da T&A nin bahsettigi Baris Benim dedigi gibi hic bulasmayin su fiancé visa ya Ben hic Birsey yok ken bana red verdiler muhtemelen onlarin hatasi AMA cok ugrasiyorsunuz T&A nin dedigi gibi hem paraniz cebinizde kalsin hem sitrese girmeyin inkaniniz varsa hic bulasmayin

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013 20:14 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Daha evvel de dedigim gibi benim de istedigim gerek maddiyat gerekse daha az bekleme acisindan avantajlari oldugunu dusundugum evlilik vizesiydi. Ancak nisanlim her seyin yasal prosedur icerisinde ilerlemesinden yana. Asker olmasi vesilesiyle devlet ile sorun yasamak istemiyor. Insallah belgeleri vakitlice tamamlayip basvurumu en kisa zamanda yapabilirim. Sizin durumunuzda olan sebepsiz yere vize reddi alan arkadaslarin bir an evvel vize almalarini diliyorum. Malesef haksizliklar soz konusu olabiliyor. Daha evvel ogrenci vizemi alirken yardimci olan acentadaki bey sansina iyi niyetli bir memur duser umarim demisti. Kimi memurlar yok yere vize reddi verebiliyorlarmis. Bundan evvelki vizelerimi sorunsuz olarak ilk basvuru sonucunda almistim. Umarim bu zorlu vizeyi de ayni sekilde gecerim. Bilgilendirme icin tesekkur ederim.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013 23:16 
Uzman Yazar
Uzman Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 39
Aldığı teşekkür: 56
Vize Türü:
Ruh Hali: Mutlu
Burcu: -
Değerli arkadaşlar merhabalar,
Aslında sürecimin tamamlanmasını bekleyip, herşeyi bütünüyle paylaşacaktım fakat görüyorum ki aşağıda yazdıklarıma bir an önce ihtiyacı olan arkadaşlarımız var.
Sizlere nişanlılık vizesi yada fiancé visa yada en doğru haliyle visa marriage/civilpartnership hikayemi ve sonrasında yaptıklarımızı yaşadıklarımızı anlatmaya/paylaşmaya çalışacağım.

İlk olarak vize hazırlık süreci;

Verdiğimiz evraklar;

Eşimin ( o tarihte nişanlım) evrakları,
Önemli bir nokta eşim SELF EMPLOYED

- son iki yıllık banka dökümleri
- son finansal yılın gelir gider hesapları ( muhasebeciden )
- vergi dekontları ( form SA300)
- evimizin mortgage evrakları
- evimizin ikimizin yaşayabileceğine uygun olduğunu gösterir belgeler ( evi aldığımız acentadan temin ettik )
- sponsorluk formu
- üniversite diploması ve sertifikalar
- pasaport ve ehliyet fotokopisi
- kendisi ve aile bireylerinin yazmış oldukları ilişkimizi anlatan mektuplar
- nişan fotoğraflarımız ( yaklaşık 150 adet)
- nişan tebrik kartlarımız
- Facebook, skype, SMS yazılmalarımızın ekran çıktıları ( screen shoot)(çok fazla sayıda olduğu için hergün için bir çıktı)
- son bir yıllık detaylı telefon dökümleri

Benim evraklarım,
- son bir yıllık banka dökümlerim
- SGK dökümlerim
- benim ve aile bireylerimin ilişkimizi anlatan mektuplarımız
- üniversite diplomam
- ehliyet fotokopim
- ilişkimiz boyunca yollamış olduğum hediyelerin faturaları
- nişan alışverişimize ait faturalar
- daha önce Londra da gittiğim dil Okulu'ndan aldığım sertifika
- sabıka kaydım, askerlik durum belgem, nüfus kayıt örneğim
- son 6 aylık detaylı telefon dökümlerim
- city & guild dil sertifikam
Hatırlayanildiklerim bu kadar.

Başvurumuzu yaptığımızda biraz çekiniyorduk çünkü eşimle henüz sevgili iken ben kısa dönem öğrenci vizesi ile UK ya gitmiştim ve başvururken bundan bahsetmemiştik (danışmanlık şirketinin yanlış yönlendirmesi sonucu).
Vize sürem bitmeden gelip tekrar aynı vize türüne başvurdum fakat bu seferde red almıştım. Tüm bunların nişanlılık vizemizin sonucuna etki edebileceğini düşünüyorduk.

26 Kasım 2012 tarihinde istanbuldan başvurumuzu yaptık. Yanılmıyorsam Şubat ayı başlarında konsolosluktan arandım ve eşimin vergi formlarıni (SA300) istediler ( aslında evraklar arasında vardı yine de onları ve başvurudan sonra geleni hem faksladık hem de kargoyla yolladık) yaklaşık bir hafta sonra da güzel haber geldi 6 aylık vizemi almıştım.

Güzel haberden yaklaşık 15 gün sonra Londra'ya uçtum.
Pasaport kontrolünde nişanlımın havaalanında olup olmadığını, nişanlımın ne iş yaptığını, benim mesleğimin ne olduğunu, ne zaman evleneceğimizi sordular. FLR(M) vizesi ile ilgili küçük bilgiler paylaştılar ve teşekkür ettiler. Artık sıra gelmişti nikah işlemlerine.

Notice vermek için UK ya girdikten itibaren 9 gün bekledik. Bu sürenin sonunda notice için telefonla registry office arayarak randevu aldık, bize yaklaşık 1 ay sonrasına gün verdiler. Notice den sonra da 15 gün bekleme süresi var, FLR(M) vizesi randevusu bizim için geç olabilirdi. Bu arada ben de 19 Nisan'a FLR(M) için randevu almıştım.
Eşim registry office durumu anlatan bir mail yolladı ve daha erken bir tarihte notice randevusu alabilirmiyiz diye sordu. Şansımız varmış ki ertesi gün mail geldi, birileri randevusunu iptal etmiş ve bize üç gün sonrasına randevu verdiler.
Randevu saatinden 15 dk önce oradaydık. Gerekli evraklar nişanlımın ve benim pasaportum ve adres kanıtlarımız. Benim adres kanıtım council tax, nişanlımın da driver licance dı.
Eğer İngilizceniz pek iyi değilse Size tercümanlık yapması için herhangi birini getirebilirsiniz (nişanlınız hariç) yada onlar sizin için bulabilirler. Eğer onların bulmasını istiyorsanız önceden belirtmeniz gerekecek. Aslında orta derece İngilizceniz varsa rahatlıkla anlaşabilirsiniz görevliyle.
Sorulara geçecek olursak;
Adın, soyadın, göbek adın var mı, daha önce isim değişikliğin olduğu mu, doğum tarihin, hangi ülke vatandaşısın, baba adın ne, babanın mesleği ne, hala çalışıyormu, baban hayattamı, daha önce evlendin mi, nikahınız ne zaman nerede olacak, UK adresin ne, ne kadar zamandır bu adrestesin, telefon numaran ne, nişanlınla akrabalığın varmı, nişanlının adı, soyadı, göbek adı var mı, doğum tarihi, hangi ülke vatandaşı, daha önce evlendi mi, adresi ne, ne kadar zamandır bu adreste, telefon numarası ne.
Bu soruları nişanlım dışarıda beklerken bana sordular. Sonra da ben dışarı çıktım ona sordular. Zaten sorular sistemde kayıtlı olan sabit sorular.
Soru bölümünden sonra 15 gün sonra kimse itiraz etmez ise gelip evlilik için gereken evrakları alabileceğimizi söylediler. Bu arada notice vermeden önce nikahınızı yapacağınız yeri ve günü ayarlamanız gerekiyor. Nikahı herhangi bir registry office de yapabilirsiniz ama British olmadığınız için sadece belli officelerde notice verebiliyoruz.

Başka önemli bilgiler;

İlk olarak adres kanıtı için gösterebileceğiniz belgelerin başında en kolay alınabileni council tax statement, sadece eşinizin/nişanlınızın belediyeyi arayarak isminizi ekletmesi yeterli.
Elektrik, su, gaz faturalarına gelince ise eşim ismimi ekletmek için aradığında benimle konuşmak istemişler. Londra ya geldiğimde tekrar aradık ve sordukları sadece adım soyadım ve ismimi ekletmek isteyip istemediğimdi. Tek sorun bu faturalar bizim bölgemizde her ay gelmiyor. 3 aylık dönemlerde geliyor. Neyse ki council tax statement her ay geliyor.
Sonra bankada hesap açmaya geldi sıra biz sadece HSBC ye gittik vizem 6 aylık olduğu için kişisel hesap açmadılar ya FLR(M) vizemi alınca gidip açacaktım hesabı ya da eşimle birlikte bir joint hesap açacaktık ki zaten öyle de yaptık. Yine adres kanıtı olarak council tax verdik. Zaten eşim yaklaşık 10 yıldır o bankayla çalışıyordu. Joint hesabı yani ortak hesabımızı açtırdık. Eşime ve bana birer debit kart yani bankamatik yolladılar.

Değerli arkadaşlarım şimdilik bu kadar vize bekleme süreci bildiğiniz gibi uzun ve yorucu. Eşiniz/nişanlınızla birbirinize sıkı sıkı sarılın sinirler gerilebilir, sakin olmaya çalışın çokça dua edin.

FLR(M) başvurumdan sonra o süreci de sizlerle paylaşmak üzere...
Allah yardımcımız olsun.

Ya incittiğin, kırdığın gönlü Allah seviyorsa, Resulullah seviyorsa... Hatta Arz-u Sema dahi seviyorsa.. Nereden bileceksin? Bilmiyorsun.

Bilseydin ödün kopardı dokunmaktan...

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2013 09:40 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Cok tesekkur ederim. Hangi belgelerinin orjinallerinin alinmasi gerektigine , hangilerinin fotokopi olmasi gerektigine dair bir bilginiz var mi acaba?

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 127 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: