Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 08 Ara 2019 01:11

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 16:03 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 5
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Terazi
Arkadaslar selam, bi arkadasima FLRM basvurumu adim adim anlattim. Hepsi sanirim dogru olacak ki, onayim basvurumdan 3 saat sonra mail olarak geldi ve vizemi hemmencecik aldim. (Super priority'e basvurmustum)

Copy Paste yapiyorum;

İlk olarak online başvuru yapmak gerekiyor gov.uk sitesinden. Site seni yönlendiriyor zaten tüm sorular için vs. Çok büyük hata olmadıkça (pasaport numarasını yanlış girmek gibi) her soruya çok kafa yormaya gerek olmadığını düşünüyorum. FLRM’ye ilk başvurunuz mu yoksa extension mu gibi bi soru var, tam olarak ne dediği açık değil. Günlerce cevap baktım, bulamayınca en mantıklı geleni seçtim. Büyük problem olursa zaten dönüyorlar geriye.

Vize bitiş tarihin diyelim ki 01.01.2022.. Bu online formu 2 ay öncesinden de doldurmaya başlayabilirsin ama submit işlemini kesinlikle ama kesinilke 01.01.2022 tarihinden 28 gün geriye saymadan yapma. Yani en erken, 3-4.12.2021 gibi submit işlemini yapmalısın. Sistem daha önce de yapsan kabul edecek, uyarı vermiyor. Ama bu tarihten daha önce yaparsan, 5 yıl sonundaki vizeni alırken, açık bir süre kalacak ve süresiz vizeye değil, yeniden bi 2.5 yıllık uzatma vizesine başvurmak zorunda kalırsın o 3-5 gün için. Bu konu önemli.

Online formu doldurdun, 28 gün geriye sayılan vaktin içine de girdin, artık ödeme yapabilirsin. (Submit ederken 3-4 defa kontrol et.. hatta daha fazla.. ben submit ettikten sonra banka hesap numarasını yanlış yazdığımı farkettim mesela.)

Ödeme için önce 1000 gbp IHS (sosyal sigorta) alıyor sistem, sonra sana bi kod veriyor. Bu kodu dikkatlica kopyala. Sistem seni geri yönlendiriyor online forma, oraya yapıştırman gerekecek. Dikkatli ol, çünkü internette okudum, nasıl olduysa bi çok insan hata yapıyor bu aşamada.

En nihayetinden 2019 yılı itibariyle 1052 gbp (normal hız) ya da 1852 gbp (süper hızlı 24 saat) seçeneği veriyor sana gov.uk sitesi. Sözüm ona bir de 5 iş günlük normal prioriyty varmış ama bana bu seçeneği sunmadı sistem ve 1852 gbp ödemeyi seçtim..

Ödemeyi yaptıktan sonra sistem sana 5-6 belge hazırlıyor otomatik, aynı dakikada bilgisayarına kaydetmen yararına olur. Asağıda göreceğin decleration’ bu aşamada geliyor karşına. Not: başvuru formunu print etmene gerek yok. (ben banka hesap nosunu yanlış yazdığım için print ettim, numaraları düzelttim ve başvuruya götürdüm. Sadece düzeltilen sayfaları aldılar. Ama onun dışındakilere gerek yok dediler)

En nihayetinde, gov.uk ile işin bitiyor, seni aracı firmalarına yönlendiriyor sistem. Sophia saphira mı ne ismi.. bu sofyanın sitesine girdiğinde onlar da sana 3 seçenek sunuyor. core, enhanced ve Premium seçenekleri (core bedava, enhance 60 gbp mi ne, Premium 125 gbp)

Core için en erken tarih önümüzdeki aydı. Enhance larda full doluydu önümüzdeki ay boyunca. Beeklemek istemediğim için Premium ilerledim ben. Premium için fiyatlar 200 gbp ye kadar çıkabiliyor ama şöyle bi durum var, bir sonraki gün premiumda açık varsa fiyatı düşürüyorlar. Atıyorum, 2 gün sonrası için Premium fiyatları 200 civarı. Yarın içinse 125 gbp.

Birde enhance ve Premium seçersen, onlar senin için belgeyi scan ediyorlar. Onca belgeyi önceden telefonla falan taratmana gerek yok, bu ikisinden birini seçersen. Sophia Safiraya gittiinde scannerları çok hızlı. Telefonunla uğraşmanı cidden tavsiye etmem.

Şimdi gelelim belgelere;

Belgeler:

1. Senin pasaportun
2. BRP
3. Esinin Pasaportu
4. Evlilik belgen
5. Council Taxler için adresine gönderilen belge
6. Finansal Dökümanlar
7. Declarationlar
8. Adınıza ait olan yazışmalar
9. İngilizce A2 seviyesindeki sınav sertifikan
10. Kira sözleşmesi veya ev sahibinden yazı(Land Registration öneriyorum)
11. Birlikte olduğunuza dair kanıtlar(soru işaretli)
12. Senin cover letter’ın
13. Randevu konfirmasyon belgenin çıktısı

Pasaportlar ve BRP

Randevu günü tüm kullanılmış sayfaların fotokopisini alıyorlar.. BRP ni de taratıp anında geri veriyorlar. Kocanın da pasaportunun yanında olması lazım ancak bizzat kendisinin gelmesine gerek yok.

Evlilik Cüzdanı

Fotokopisiyle bilmem neyiyle uğraşma, orda direk tarıyorlar.. yanında olsun muhakkak.

Evidence of Council Tax

Bu belge bi kaç ay önce benim eve geldi belediyeden. Zaten 2.5 yıldır adlarımıza gelen ve önemli olabilecek tüm mektupları ayrı bir kutuda biriktirdiğim için rahatça buldum ben. Ama kaybolsaydı ya da ne biliyim, gelmeseydi napardım bilemiyorum. Belediyeye yazmak gerekirdi muhtemelen.. Önemli bir belge, geldiğinde gözün gibi bak, kolla, koru ve geceleri gizlice sev..

Finansal Dökümanlar

Bu konu çok çetrefilli. Şöyle söyleyeyim yeteri kadar birikimin varsa gerçekten şanslı sayabilirsin kendini. Yıl itibari ile yeterli meblayı gösteren bi kağıt istiyorlar. Belgeler bankanın antetli kağıdına basılmış olmalı. Cash saving göstereceksen,gösterdiğin kişi ayrı bi açıklama yazmalı İngilizce, parayı nasıl elde ettiğine dair vs. Bir diğer önemli nokta, diyelim sen şimdi gov.uk sitesinde belgelerini 5.12.2022 de submit ettin ya; 28 gün geriye say bu submit gününden. İşte tüüm yazışmaların bu 28 günden daha eskiye ait olmamalı. Submit ettiğin gün, bu açıdan ayrıca önemli. Yok eğer maaş bordlarını vs göstereceksen de, bu konu detaylı. 18.600 limit ancak yine de bu rakamdan biraz daha yüksek kazanmanı istiyorlar bazı kesintilerden dolayı mı ne. O konuya 2.5 yıl sonra bakarız. Belgelerin antetli kapıda basılı olması önemli. Olmuyosa da certified ve stamped olması lazım. (Bazı bankalar bi çıktıya hesap hareketlerini yazıp veriyorlarmış mı ne. O zaman şubeye gidip kaşe vurduruyosun ve ayrı bi kaşeyle çalışan bi de certify işlemi yapıyor.

Declaration’lar

Gov.Uk submit işleminden sonra 4 sayflalık bi decleration kısmı iniyor bilgisayarına. Senin ve eşinin imzalaması gereken 4 sayfa.. Çıktısını alıp yanında götürmen gerekiyor başvuru sırasında.

Adınıza ait olan yazışmalar

Son 2 yıla ait adınıza olan yazışmaları istiyorlar. Ortak adınıza olanlar varsa şanslısınız. Bizim 4-5 tane vardı adımıza ortak ( Joint Bank Account, Elektrik ve Su faturası, Coucil den gelen mektuplar, araba sigortası) iki kişinin adına olabiliyor. Bunlara ismini ne kadar erken eklersen o kadar iyi. Şimdi senden 4 tane, ikinizin adına olan mektup istiyor. Sonra da 2şer tane senin adına ayrı, 2şer tane eşinin adına ayrı, toplamda 8 tane olmalı.

Ama sen 4 tane ortak değil de 2 tane ortak sunabiliyorsan (ya da 1 tane ya da hiç) eksilen her bir ortak mektup için, sen ve eşin, 2şer tane daha kendi adına özel olan yazışmalardan koymalı. Atıyorum 1 tane joint mektup koydun. Demektir ki 6 tane sen kendi adına, 6 tane de eşin kendi adına ekstradan mektup koymalı. 8 sen, 8 eşin ve 1 joint mektup toplamda. Bu konuda çok güvenmiyorum kendime doğru anladığımdan ama bu şekilde bi hesap yaparsan, bu kriteri kesin sağlamış olacaksın diyebilirim.

İngilzce sertifikan

İlk vizen için A1 istediler senden. Şimdiki başvurunda en az A2 olmalısın. İlk başvurunda a2 aldıysan ancak, sanırım aynı belgeyi kullandırtıyorlar, süresi geçmiş olsa bile. O konuda çok kafadan ses çıktığı için ben yine riske atmadım. Tekrar girdim sınava..

Kira Sözleşmesi veya yanında kaldığınız kişiden belge

Kira sözleşmende adının yazması önemli bu konuda. Eğer birinin yanında yaşıyorsanda, o kişinin işte bu yanımda kalıyor, istediği kadar kalabilirler minvalinde bi yazı yazması lazım. Ben kaynanama yazdırdım ne olur ne olmaz diye. Ayrıyetten, ev ona ait olduğu için, benimki tapu kadastroya mı ne gidip land registration belgesi aldı kaynanamın adına. (senin için de gerekli olabilir bu durum) hiç biyerde yazmıyor bu land registration açıkçası. Benim hüsnü kuruntum olabilir ama yine de eklemek istedim ben. İstenilen belgeler, sadece ev sahibinin bi mektup yazması. (bunun için mektup örneğini istersen sonradan gönderebilirim.

Birlikte olduğunuza dair kanıtlar

Sanırım artık fotoğraf veya başka bi kanıt istemiyorlar. Fotoğrafların hiçbirini almadılar. Bunlar sadece aracı firma olduğu için ben yine de ısrarla verdim fotoğrafları, eklemek istiyorum dedim. Ama sanırım gereksiz yere ekledim..

Senin Cover Letter’ın

Kısaca, bi mektup yaz.. De ki, İşte bu ben buu bu, eşimle evlendiğimizden beri birlikte yaşıyoruz, ilişkimiz böyle sevgi saygıyla devam ediyor. Kiramızı vergilerimizi şu belediyeye ödüyoruz, evimizde şu kadar kişi kayıtlı, kriterleri şöyle karşılıyoruz. Finansal durumumuz şöyle yeterli, kanıtı şu. Dil şartını şöyle karşılıyorum Vs..doğum tarihini, passport numaranı vs bu mektupta belirt.

Bunlar 2019 senesinin kriterleri tabi bu arada unutma, sen başvurduğunda bişeyler değişmişş olabilir ama yine bakarız beraber..

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 20:03 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 18
Aldığı teşekkür: 1
Vize Türü: Yerleşim vizesi
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Mutlu
Burcu: Aslan
yenigocmen tesekkurler aciklayici olmus gercekten
Bnm vizem 05.01.2020 de bitiyor 04.12.2019 da submit etmeyi dusunuyorum (cumartesiler dahil )
Cumartesiler dahil diye okumustum bu forumda ona gore formu gondermek istiyorum sizce dogrumu 28 gun oncesinden
Aciklamanizda belirtmistiniz nekadar onemli oldugunu bu bir iki gunun 5 sene sonunda bana gelip demesinler 2.5 yil daha uzatma oldu su bir iki gun onceden basvurmussun diye
Tesekkurler simdiden

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 22:41 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Dahil mi degil mi inan bilmiyorum. Acelen yoksa, atiyorum bi tatil planlamadiysan, dahilmiscesine islem yap. Vize bitis tarihine ne kadar yakin submit edersen o kadar iyi. Cunku submit ettikten sora belgelerini, kararin cikmasi gec kalsa bile senin icin sorun olmaz. Zaten vizen bitmeden basvurunu yapmis kabul edilirsin, hic bir sorun olmaz.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2019 20:24 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Anladim cumartesileri dahil ettigimde daha iyi ozaman
Ins bir skinti cikmaz
Bir sorum olcakti ben IHS odemesini yaptim £1000 bana referans numarasi verdi e mail de geldi fakat beni evraklarimi yukleyecegim wep sitesine yonlendirmedi sopia nin sitesine acaba kendim acipta uye mi oluyorum evraklari oylemi yukluuorum bilemedim fotosunu paylasiyorum bu bolumde kaldim bu vize ucretini soruyor suan mi odemem lazim bunu yoksa araligin 4 du benim submit yapacagim gun o gun mu odemem lazim ? Yardimlarinizi bekliyorum tesekkurler simdiden

Eklentiler:
5BB702DF-49CE-407F-B08D-0153E3F66234.jpeg
5BB702DF-49CE-407F-B08D-0153E3F66234.jpeg [ 3.86 MiB | 394 kere görüntülendi ]
Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2019 20:35 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Gordugum kadari ile submit etmemissin henuz. 28 gun geriye saydiginda 4 aralik oluyosa dedigin gibi, 1052 pound du da o zaman ode. Simdi odersen submit etmis olacaksin, aman ha.

Ayrica anlamadigim, 1000 pound ihs si odemek icin niye bu kadar acele ettin ki. Ikisini ayni zaman odesen daha mantikli degil miydi

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2019 20:56 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Bu evraklari sopia sitesine yukleyip hazir etmek icin
Nasil evraklari sopia nin sitesine yuklediniz ?
IHS i odedikten sonra sopianin sitesine yonlendirecek bende evraklari yuklerim submit gunune kadar diye yapmistim

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2019 21:01 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Yoksa IHS ile vizeyi submit gunu ayni andami oduyorsunuz sonrami evraklari yukluyorsunuz randevu gunune kadar ?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2019 21:05 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Sophia sitesinin asamasina gelmen icin gov.uk uzerinde ihs ve 1052 gbplik basvuru parasini odemen gerekiyor. Bu da belgelerini submit etmen demek ve sen daha 28 gunun icinde degilsin henuz. O yuzden sakin odeyeyim deme suan 1052 gbp yi

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2019 21:31 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Tamam suan acikca anladim ama ben ihs yi odedim bu vizeyide submit edecrgim zaman oderim bir skinti cikmaz insallah aciklayici bir sekilde gormemistim yorumlarda o yuzden bilemedim ihs yi odedikten sonrami yukluyoruz belgeleri diye... tesekkurler yardimin icin
submit ettigimizde randevu gunune kadar belgeleri siteye yukluyebiliyoruz deyilmi

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2019 22:02 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü: