Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 09 Ara 2019 12:33

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2019 18:44 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Yay
Merhaba Arkadaslar,

Umbrella sirketleri ile calisan arkadaslar var mi? Bu sirketlerle calisinca vizenin uzatiminda veya suresiz oturumu basvuru surecinde problem yasanabiliniyor mu? Bu sirketlerle calisma deneyimi olan arkadaslar deneyimlerini paylasirlarsa sevinirim. Gelecek yil yeni vergi yasasi yururluge gireceginden bu yasaya uyumluluk acisindan bazi onlemler almak gerekebilecek.

Tesekkurler ve iyi calismalar,
Ali Kasay Enunlu

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 08:44 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 4
Vize Türü:
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Bilgin
Burcu: Başak
Konuya cok hakim olmamakla beraber,
Olaya mantiken bakarsak, sirket sirkettir. Ana yuklenici yahut alt yuklenici olmasi birsey degistirmeyecektir. Neticede ise girdiginiz andan itibaren sizin maasinizdan yaptigi kesintiyle vergi ve de NI oduyor size de kanit olarak bordronuzu sagliyorsa yasaldir.
Hangi vize ile buradasiniz ya da gelmeye calisiyorsunuz bilmem. Ben eea ile geldim. İlk basta bi catering ajansinda calistim. Son gonderdikleri yer calismami begendi ve beni altyuklenicilerinde ise baslatti. 11 ay sonra da ana şirkete transfer ettiler. Alt ve ana yuklenici arasindaki farklar. Alt da 0 saat kontrati vermislerdi bir de london wage yoktu. Simdi hem tam zamanli hemde de london wage ile calisiyorum. 4 yil bitmek uzere. eu pre-settlement e basvurdum sorun olmadi.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 11:15 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Benim de anlamak istedigim buydu Ankara anlasmasi ile gelmis olan kisilet Umbrella sirketleri araciligi ile tek bir isverene calisabilirler mi ekstra vergi odeyerek ve bunun vize sure uzatimina veya suresiz oturum almaya negatif bir etkisi olabiliyor mu?Bu konuda bilginiz var mi?Tesekkurler ve iyi calismalar.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 12:07 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 5
Vize Türü:
Burcu: -
Ankara anlasmasi is insani(ECAA Turkish Businessperson) araciligi ile UK'de bulunuyorsaniz, Umbrella veya herhangi bir sirket adina calisamazsiniz. Sadece kendi kurdugunuz veya devraldiginiz sahibi oldugunuz sirket uzerinden veya serbest meslek erbabi(Sole Trader) olarak calisabilirsiniz.

Bunun sebebi ise Umbrella Company calisma modeli su sekilde. Umbrella sizin isvereniniz oluyor ve sizde onlarin calisani konumunda oluyorsunuz. Siz cesitli musterilerinize is yaparken aldiginiz ucret umbrella sirkete gidiyor ve onlar sizin adiniza cesitli(NI,PAYE) vergilerini odeyip size net kazancinizi gonderiyor.

Bu sekilde bir calisma yaparsaniz AA Is-insani(businessperson) vizesi kuralarini delmis olursunuz.
Eger ECAA Turkish worker(AA isci) vizesi veya Avrupa birligi vatandasi olan esiniz uzerinden vizeniz varsa Umbrella ile calismanizda bir sikinti olmayacaktir normal sartlar altinda.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 12:32 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Tesekkurler bilgilendirmeniz icin. Umbrella sirketinin calisma prensibini biliyorum ve anliyorum. Anlamak istedigim bu kadar kesin cizgileri ile calisip calisamayacagimiz ve bunun ornekleri var mi.Zira calisamayacagimiz demek kolay ama tatbikatta Umbrella sirketleri kendiliginden gelecek yilin nisaninda yururluge girecek yeni vergi yasasina uyumlu ve calisan kisi zaten daha yuksek vergi vererek calismak zorunda kaliyor ve hersey kurallara uygun oluyor.Ayrica, kamu sektorunde contractor olarak calismak istiyorsaniz umbrella sirketi olmadan calisamiyorsunuz. Ozel sektore de bunu getireceklerinden birdenbire tek bir sirkete calisan bizim durumumuzda olanlar hic calisma olanagi bulamaycak ki bu bana mantiksiz geliyor.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 13:09 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Bu bir kural/yasa ECAA Guidence'da belirtiliyor. Uyup uymamak sizin elinizde. Sonucta sihirli bir degnek sizin umbrella ile is yapmanizi engellemiyor.

Umbrella sirketin calisma mantigi IR35'dan bagimsiz. Sonucta siz onlarin calisani oluyorsunuz ve Client brut olarak odemeleri Umbrellaya yapiyor. Burada siz bastan zaten bir calisan oldugunuzu kabul edip zaten normal bir calisan kadar vergi vermeyi kabul etmis oluyorsunuz. Inside IR35 zaten ayni seyi soyluyor normal calisan kadar vergi verilmesini.

Bazi kamu kuruluslarinda da tek tek private limited company'ler ile ugrasmamak yerine bir kac tane umbrella secip onlar uzerinden sozlesmeleri hazirlamayi secmeleri normal ama bu bir kural degil sadece bir tercih.

Sonuc olarak bir Umbrella sirketin calisani olmak ile inside IR35 sozlesme almak ayni sey. Bu kurala uymak istemiyorsaniz sizin tercihiniz. Sahsen ben kendimi boyle bir riske atmam.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 13:22 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Tesekkurler. Bu kural nerede yaziyor, tercumeyi degil de ingilizce linkini paylasabilirmisiniz?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 14:13 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Tabi. Sayfa 51'den itibaren bakabilirsiniz.
https://assets.publishing.service.gov.u ... e-v8.0.pdf

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 15:24 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Sagolun da bunlarin hepsi internetten ingilizce sitelerden okudugumuz seyler,donup dolasip ayni yere geliyoruz,ayni seyleri konusuyoruz.Zira bunlarin hepsi Ingiliz contractorlarin da uymasi gereken kurallar,ama onlar Umbrella sirketlerle calisabilirken bizim neden calisamayacagimizi soylemiyor veya burada Umbrella ile de calisamazsiniz da yazmiyor. Bizim statumuzdekilerin neden calisamayacagini da anlayamiyorum zira biz de contractoriz.Umbrella sirketlerle calismis arkadaslarin tecrubeleri varsa bilgilendirebilirlerse cok iyi olacak.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 16:59 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Dostum sanirim anlamak istemiyorsun olayi.
Umbrella company falan hikaye.
Sen eger ECAA Businessperson vizesi ile buradaysan legal olarak baskasinin calisani olamazsin. Bu cok net bunu herkes biliyor. Neden bu bilgiyi reddediyorsun anlamiyorum.

Bizim statumuzdekilerin neden calisamayacagini anlamiyorum demissin.
BRP'nin onyuzune bak bakalim ne yaziyor "RESTRICTED WORK" bu ifadenin acilimida linkini paylastigim vize kararini verirken baz aldiklari kural kitapciginda aciklaniyor. Sadece kendi isini yapabilecegi ve baskasinin elemani olamayacagini.

Eger baskasinin bodrolu calisani olabilecegimizi gosteren elinde legal bir dokuman varsa paylasirsan sevinirim.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot], Google Adsense [Bot] ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak: