Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 09 Ara 2019 04:30

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 88 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2019 09:13 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Yengeç
zenga yazdı:
Merhaba arkadaşlar. Hangi soruma yanıt verirseniz verin, istifade etmiş olacağım, yardımınız için teşekkür ederim. IRL ile ve üstte yazılanlarla ilgili sorularım şu şekilde:

1) Sınırsız oturum başvurusunda da aynen uzatma başvurusunda olduğu gibi; faturalar, iş belgeleri, tüm faturalar vs ile mi başvuru yapacağız ?

2) Uzatma başvurusunda belgeleri posta ile ya da online yükleyip yollayabiliyorduk. Fakat okudugum kadarıyla, oturum başvurusunda (ILR), sadece online olarak yükleniyor. Bunun doğruluğu varmıdır? Posta ile de gönderebiliyor muyuz belgeleri?

3) Pasaport ve brp asıllarını da başvuruya eklemeli miyiz?

4) Üstteki "qurestie" arkadaşımızın belirttiği, ve vizecilerin talep ettiği "the full financial accounts for year ending 2018/2019" ifadesi genel bir ifade mi? Yani burada istenen "o yılın gelir giderini bana söyle" şeklinde mi, yoksa böyle bir döküman mı var (varsa nasıl temin edebilirim) ?

5) Neden ikinci uzatma başvurusunu "bir yil uzatma basvurusu yapmistim" şeklinde ifade ediyorsunuz ? İkinci uzatma başvurusu da 3 senelik verilmiyor mu? 3 senelik verildi diyelim... Bu durumda ILR için 3 senenin de dolmasını mı bekleyeceğiz, yoksa 1 sene sonra (toplam 5 i tamamlayınca) başvurabiliyor muyuz ? 1 veya 3 sene uzatma verilmesi ILR başvuru zamanını etkiliyor mu?

Teşekkürler

Merhaba, bildigim kadari ile yazayim ekleyenler/duzeltenler olur,

1- Aynen isle ilgili tum belgeleri veriyorsun, banka hesabi ve faturalar konusunda sadece son senemi yoksa bastan beri mi onu bilemiyorum, ozellikle faturalar baya zaman alir oyleyse...

2- Ben gov.uk sayfasindan sadece online ve randevuda da hepsini yaninda goturuyorsun bazilarini kontrol edebiliyorlar galibe

3- tariyorsun onlari da, pasaport da kapagi da (Ay yildiz olan) taramayi unutma, bi arkadas sorun yasadi...

4- basvurdugun tarihe en yakin ara bilanco diye anliyorum.. bu bilanco kisa bir zamani kapsiyorsa bi onceki yilinkini istiyorlar diye anladim

5- ikinci basvuruda bana da 1 yil verdiler.. sonucta 5 yili tamamlayinca evet ILR basvuru var, vizen bitmesede..

bildiklerimi yazdim, umarim faydasi olur, sevgiler..

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2019 09:15 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 5
Vize Türü:
Burcu: -
Merhaba zenga,

Baya soru biriktirmissin :)

1)Evet sinirsiz oturum basvurusunda son 5 yili kapsayan dokumanlarini sunman lazim.

2)Butun basvurular yeni sisteme gecirildi. Artik eski sistem kalmadi. Dosya gonderme devri bitti. Bunu gov.uk den okuyup dogrulayabilirsin. Yinede belgelerini posta ile yollarsan muhtemelen bakmadan geri iade ederler.

3)Pasaport ve BRP'ler randuvu alip gittigin islem merkezinde taratiliyor ve online sisteme yukleniyor tekrar.

4)Muhasebecinden bunu isteyebilirsin son 1 yilin muhasebe raporunu istiyorlar. Zaten bu raporda her sey yer alir. Ornergin, profit and loss, balance sheet. vs gibi.

5)Ikinci uzatma basvurusu icin 1 yil uzatma basvurusu yaptim ifadesi yanlis. Boyle bir basvuru turu yok. Uzatmalar 3 yillik veriliyor. Eger kendini ve sana bagli kisileri gecindirmeye gelirin zar zor yetiyorsa veya sirketinin durumu iyi gitmiyor gibiyse 1 yillik uzatma verebiliyorlar.
Insanlarin bu sekilde ifade etmesinin sebebi 5. yil tamamladiklarinda zaten ILR basvurusu yapacaklari icin sanki 1 yillikmis gibi nitelendiriyorlar. Halbuki 4. yilin sonunda bir 3 yillik oturum izni daha veriliyor.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2019 13:35 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Vize Türü:
zeugma yazdı:
Merhaba zenga,

Baya soru biriktirmissin :)

1)Evet sinirsiz oturum basvurusunda son 5 yili kapsayan dokumanlarini sunman lazim.

2)Butun basvurular yeni sisteme gecirildi. Artik eski sistem kalmadi. Dosya gonderme devri bitti. Bunu gov.uk den okuyup dogrulayabilirsin. Yinede belgelerini posta ile yollarsan muhtemelen bakmadan geri iade ederler.

3)Pasaport ve BRP'ler randuvu alip gittigin islem merkezinde taratiliyor ve online sisteme yukleniyor tekrar.

4)Muhasebecinden bunu isteyebilirsin son 1 yilin muhasebe raporunu istiyorlar. Zaten bu raporda her sey yer alir. Ornergin, profit and loss, balance sheet. vs gibi.

5)Ikinci uzatma basvurusu icin 1 yil uzatma basvurusu yaptim ifadesi yanlis. Boyle bir basvuru turu yok. Uzatmalar 3 yillik veriliyor. Eger kendini ve sana bagli kisileri gecindirmeye gelirin zar zor yetiyorsa veya sirketinin durumu iyi gitmiyor gibiyse 1 yillik uzatma verebiliyorlar.
Insanlarin bu sekilde ifade etmesinin sebebi 5. yil tamamladiklarinda zaten ILR basvurusu yapacaklari icin sanki 1 yillikmis gibi nitelendiriyorlar. Halbuki 4. yilin sonunda bir 3 yillik oturum izni daha veriliyor.

@hakanuk ve zeugma ikinize de cevaplarınız için teşekkür ederim.

zeugma cevaplarınız yol gösterici olsa da, bahsettiğiniz bir nokta biraz kafamı karıştırdı açıkçası :) Bu da, 2. ve 3.soru ile ilgili:

2-3) "Başvurularda yeni sisteme geçildi, dosya yollama devri bitti" diyorsunuz, fakat yine araştırdığım kadarıyla, mesela vize uzatmak için (ikinci 3 senelik uzatma başvurusu) bize "ister taratıp yollayın ister eski yöntemle kargolayın dosyaları" deniyor diye biliyorum. Vize uzatmada uygulanmakta olan başvuru yöntemi, neden ILR başvurusunda kaldırılsın ? (.gov sitelerinde de bilgi bulamadım) Benim toplam, mesela 500 dosyam var, ve bunu o asık suratları olmadan kimse (hiçbir postoffice yetkilisi) taramaz :D

"Eski sisteme göre" başvuru yaparsam da, pasaport orjinalini kargolamam gerekiyor... Böyle bir çıkmazdayım işte :)

Gerçekten güncel olarak başvuru yapan birinin bana "bak kardeşim, dosyalarını kargolayabiliyorsun, bu durumda post office'teki biometrik randevusunda da sorun etmezler, sana gelen mektuptaki kod ile başvuru yapabilirsin" demesi gerek sanırım.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2019 15:14 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
zenga "ister taratıp yollayın ister eski yöntemle kargolayın dosyaları" bu ifadeyi nereden duydun veya kim soyluyor bunu?

https://www.gov.uk/turkish-business-per ... -your-visa burda acikca belirtilmis
How to extend your visa
You must apply online to extend your visa.

Online basvurmak zorundasiniz yaziyor. Ben acikcasi kulaktan dolma bilgilerle haraket etmektense gov.uk uzerinde resmi kurallara gore haraket etmeyi tercih ediyorum. Son 1 yildir uzatmaya veya ILR basvuran butun tanidiklarim online sistem uzerinden basvurdu.

Ek olarak dosyalari postoffice de degil kendin taratip online sisteme yukluyorsun. Randevuna gittiginda parmak izi ve pasaport kontrolleri yapiliyor. Yukleyemedigin dosyalar varsa yanindaysa orada da tarayip yukleyebiliyorlar.

"Vize uzatmada uygulanmakta olan başvuru yöntemi, neden ILR başvurusunda kaldırılsın ? " Birde burada neyi kastetigini anlayamadim.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2019 19:38 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
zeugma Merhaba, tekrar teşekkürler yanıtlarınız için. Kendimi yanlış ifade ettiğim yeri hemen düzeltiyorum:

.gov sitesinde "You must apply online to extend your visa." yazıyor, bu kısımda hemfikiriz. Fakat başvuru yapan kişilerin ifadesi şöyle: "artık tüm başvurular online yapılıyor, AMA online form'da şu şekilde soruluyor: dosyaları kargo ile mi yollamak istersiniz, yoksa tarayıp online olarak yüklemek mi istersiniz?"

Vize uzatma başvuruları da aynı şekilde online yapılıyor artık, sizin de dediğiniz gibi. Fakat, yine başvuru yapanlar, internetteki formu doldururken, formda kendilerine dosyaları tarama veya posta ile yollama olarak iki farklı seçenek sunulduğunu ifade ediyorlar.

Benim sorduğum soru da, bu alanda. Yani, gerek vize uzatma başvurusunda (ör: 2. kez 3 yıllık brp almak için yapılan başvuruda), gerek ILR başvurusunda, online başvuru için tıklayıp üye olunca gerçekten "dosyaları kargo ile mi yollamak istersiniz" şeklinde seçme hakkımız var mı? Ve kargo ile dosya göndererek başvuru yapanlardan, pasaport ve brp orjinalini kargo ile yollamaları isteniyor mu ? İsteniyorsa, bu kişilere bir şekilde postoffice'teki biometrik başvurusunda bu kişilere pasaport ve brp aslı sormamalılar sonuçta.

> Bu arada vize uzatma ve ILR sorularını hem doğaları gereği, hem ihtiyaçtan dolayı birleştiriyorum, çünkü başka yerde hiçbir cevap bulamadım.

**Ayrıca, "Ek olarak dosyalari postoffice de degil kendin taratip online sisteme yukluyorsun. Randevuna gittiginda parmak izi ve pasaport kontrolleri yapiliyor. Yukleyemedigin dosyalar varsa yanindaysa orada da tarayip yukleyebiliyorlar." ifadenizden öğrendiğim kadarı ile, her dosyanın illa post office'te taranması gerekmiyor. Oysaki forumlardan araştırdığıma göre, dosyalarımızın postoffice'te illaki kontrol edilmesi (bir şekilde aslı gibi olup olmadığına bakılması) ve yetkili tarafından taranması gerekiyordu... Bu sadece kirli bilgi diyebiliriz değil mi ? Dosyaları sadece bir kere kendimiz tarıyoruz, sonrasında postoffice'in (bizim isteğimiz dışında) dosyaları taramakla işi yok... Sadece brp ve pasaport taranıyor...

Teşekkür ederim

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2019 10:45 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Selam zenga,

Soyledigin sekilde bir ifade soz konusu degil. Gercekten merak ediyorum bunu sana kimin soyledigini.
Dosyalari posta ile yollamak gibi bir secenek yok.
Butun basvurular yeni https://www.ukvcas.co.uk sistemi uzerinden yapiliyor.

Dostum https://visas-immigration.service.gov.uk/next buradan girip basvurabilirsin. Veya basvuru olusturup yarim birakip istenilen seyleri gorebilirsin. Kargo ile yollama gibi bir secenek yok.

Butun vize sistemlerini sopra steria(ukvcas) sirketi uzerinden hallediyorlar artik.
Bunun disinda postoffice ile hic bir isin yok vize islemlerinde.

Parmak izi vermek icin veya geri kalan dosyalari goturmek icin yine ukvcas randevusu sirasinda yapiyorsun.
Sadece pasaport, brp vs nin orjinallerini goturmen gerekiyor(zaten sana belirtiliyor nelerin orjinalini goturmen gerektigi).

Dosyalar postoffice de kontrol edilmiyor nerden okudun bunu bilmiyorum. Gercekten cok kirli bilgi var demekki internet uzerinde paylasilan.

Sonuc olarak surec su sekilde:
1- https://visas-immigration.service.gov.uk/next Buradan basvuru formu dolduruyorsun.
2- Seni https://www.ukvcas.co.uk yonlendiriyor. Dosyalarini yuklemen ve randevu tarihi alman icin.
3- Bu ukvcas'in cesitli yerlerde merkezleri var bazilarindan randevu almak ucretli.
4- Randevu sirasinda senin parmak izini aliyorlar ve pasaportu tariyorlar vs.
5- Butun dosyalarini yukledin mi basvurunuzu bu sekilde gonderelim mi diyorlar. Sende onay verirsen o an basvurun artik resmi olarak yapilmis oluyor.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2019 13:46 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
zeugma Gerçekten teşekkürler.

Anlattıklarınızın özeti şu şekilde o zaman:

1) vize uzatma başvurusunda, başvuru evrakları, pasaport vs artık hiçbir şekilde kargolanmıyor. Her biri tek tek taranıp, online başvuru esnasında siteye yükleniyor. Evraklar online gönderildikten sonra, unuttuğumuz vs 1-2 belge varsa mesela, post office'teki biometrik randevusunda taratabiliriz o kadar...

2) ILR başvurusunda da, aynı şekilde başvuru yapılıyor. Ve belge olarak birebir vize uzatma başvurusu belgeleri ekleniyor.

Birde toplam 180 günü, aşmayacak dışarda bulunma süresi, dil sınavı ve lifeinuk testi var, o kadar.

Buna eklemek istediğiniz birşey olur mu :)

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2019 10:32 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Selam zenga,

Eklemek degilde duzeltmek adina
*Post office'de degil UKVCAS randevu ofisinde parmak izi aliyorlar. Ayni sey degiller o yuzden yazma geregi duydum.

UK disarisinda gecirelecek gun konusunda ise hedeflerine gore degisiklik gosteriyor.

Ornegin ILR almak icin kural son 5 yil boyunca herhangi bir 12 ay suresinde toplam 180 gun UK disinda gecirmememiz. Ve 30 gunu asan araliksiz UK disinda oldugunuz donemler icin mazaret sunmaniz.

Ote yandan UK vatandasligi dusunuyorsaniz onun kurallarina gore hareket etmeniz daha mantikli.
-Son 5 yilda toplam UK disinda gecirilen sure 450 gunu asmamali
-Son 12 ayda toplam UK disinda gecirilen sure 90 gunu asmamali

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2019 12:21 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 1
Vize Türü: Ankara Anlasmasi
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Neşeli
Burcu: Yay
zeugma yazdı:
Selam zenga,

Eklemek degilde duzeltmek adina
*Post office'de degil UKVCAS randevu ofisinde parmak izi aliyorlar. Ayni sey degiller o yuzden yazma geregi duydum.

UK disarisinda gecirelecek gun konusunda ise hedeflerine gore degisiklik gosteriyor.

Ornegin ILR almak icin kural son 5 yil boyunca herhangi bir 12 ay suresinde toplam 180 gun UK disinda gecirmememiz. Ve 30 gunu asan araliksiz UK disinda oldugunuz donemler icin mazaret sunmaniz.

Ote yandan UK vatandasligi dusunuyorsaniz onun kurallarina gore hareket etmeniz daha mantikli.
-Son 5 yilda toplam UK disinda gecirilen sure 450 gunu asmamali
-Son 12 ayda toplam UK disinda gecirilen sure 90 gunu asmamali

Merhaba ben bir şey sormak isyorum. Bütün başvurularımı avukat ile yapmıştım ve hepsinde de vizelerimi aldım. Doğal olarak ben başvurduğumda ankara antlaşması 4 yıllkk idi. Ve avukatım bana her yıl en fazla 90 gün ülke dışında bulunmam gerektiğini veya toplamda 400 küsürat olan günü ingiltere dışında geçirmemem gerektiğini söylemişti.

E şimdi yasa değişti 5 sene oldu bitti felan. Ben toplamda her sene başına en az 50 gün civarı Türkiye'de bulundum.

E şimdi sizin yazdığınıza göre ben seneye ILR başvurumu yaptığımda sorun mu yaşıyacağım? Çünkü sadece 2018 yazında düğünümden ötürü 55 gün civarı Türkiye'de bulundum.

Beni bi aydınlatırsanız çok sevinirim. İyi günler dilerim.

3 yıllık başvuru tarihi ; 13 Şubat 2017,
3 yıllık başvuru bio ; geliş 3 Mart / Gönderme 9 Mart 2017,
3 yıllık oturum onayı ; 17 Temmuz 2017

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2019 14:23 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Selam isadasuk,

Sanirim hesaplamayi yanlis anladin. Yurt disinda gecirilen sureyle ilgili diyor ki; herhangi bir 12 aylik surecte 180 gunu asmayacak(Toplam degil yani). Yani 2018 Ocak - 2019 Ocak arasi 180 gun, 2017 Ocak - 2018 Ocak 180 gun, gibi. Tabi onemli olan farkli bir zaman dilimini hesaba kattiginda o zaman diliminde yine 180 gunu asmamak. Ornegin 2017 Mart - 2018 Mart arasina baktiklarinda yine 180 gunden fazlasini disarda gecirmemis olman gibi.

Fakat senin anlatigina gore her yil 50 gun disarda olman ILR veya Vatandaslik basvurusu icin bir engel degil.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 88 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Majestic-12 [Bot] ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: