Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 27 Haz 2019 09:09

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2019 12:41 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4
Aldığı teşekkür: 8
Vize Durumu: Var
Vize Türü: Pre Settlement
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Oğlak
Merhaba arkadaslar,

Bu baslik altinda sizlerle Ingiltere’ye giris yaptigim andan bugune kadar yasamis oldugum seyleri paylasacagim,umarim sizlere yol gösterne acisindan ucundan da olsa bir faydasi dokunur.Biraz uzun bir yazi olacak kusura bakmayin :)

EEA vizemiz ile 27 Mart tarihinde Ingiltere’ye indik ve sorunsuz bir sekilde pasaport kontrolden gectik.Benim almis oldugum EEA vizesinde esimin evlenmeden onceki kizlik soyismi yaziyor fakat esimin pasaport suresi doldugundan pasaportunu degistirdi ve yeni pasaportunda benim soyismim yaziyordu.Bende bu farkliliktan dolayi pasaport kontrolde yasanabilecek bir sorunu onlemek icin esimin eski pasaportunun fotokopisini cekip yanima aldim ama hic bunlarla ugrasmayalim diye esimi AB vatandaslarinin giris yaptigi makinelere gonderdim ki o pasaportunu makineye okutup beni disarda beklesin ki pasaportlardaki soyisim farkliligini gormesinler istedim.Malesef planin tutmadi ve pasaport memuru esimi gormek istedi ve bende esimi arayip yanima cagirdim,memur 5-10 sn belgelere baktiktab sonra soyisim degisikligine takilmadan vizeme muhuru vurdu ve resmen Ingiltere’ye girmis olduk.(ben olabilecek butun problemleri goz onune alarak evlilik cuzdanimiz,bulgaristan evlilik belgemiz,esimin isim denklik belgesi ve onceki pasaportunun fotokopisini yanima almistim )

Havalimanindan cikip yasayacagimiz sehre gidebilmek icin birkac ulasim araci degistirip aksam uzeri otelimize yerlestik.Ertesi sabah ilk is gidip kendimize sim kart aldik ve emlakci ile randevumua gittik ve kontratimizi imzalayip evimizin anahtarlarini teslim aldik.Ben gelmeden once internet uzerinden bir emlak ofisi ile ev surecini hallettim ve geldigimizde sadece kontratlari imzalayip 6 aylik kiramizi ve depozitimizi verip evimizin anahtarlarini teslim aldik.Eger gelmeden once ev isini halledemeseydik muhtemelen 15-20 gun otelde kalip ev aramak zorunda kalacaktik.15-20 gun otelde kalmak ve disarda yemek yemekte yaklasik 1000-1200£ gibi bir masraf cikartacakti bize.+1200£ ile baslamak kisitli bir butceniz oldugunu dusunursek cok iyi birsey :) Kiraci olarak sorumluluklarinizi vs yazmak istemiyorum zira burada ev kiralamak ve bir kiraci olarak sorumluluklariniz Turkiye’den cok ama cok farkli.

Evimize yerlestikten sonra yapmamiz gereken birkac islemimiz daha vardi ve bunlarida sirasi ile ;
Job Centre Plus’i arayip Nino randevumuzu aldik.3 gun sonra randevumuza gittik ve Turkce tercuman ile konferans yaparak basvurularimizi tamamladik ve basvuru yaptigimiza dair belgelerimizi aldik.(Gorusme yapacaginiz menura Turkce Cevirnen istiyorum dediginizde size hemen 1-2 dk icinde tercuman ayarliyorlar)Ortalam 6-8 hafta icerisinde sonuclanacagi soylendi ve bekliyoruz insallah en kisa zaman da cikar.
Bagli bulundugum Council’in web sayfasina girip Council Tax kaydimizi yaptirdim.Daha sonra Elektirik&Gas ayni sirket tarafindan saglaniyordu,kendilerine mail attim ve tasindigim tarihten itibaren gecerli olacak sekilde bu 2 faturayi uzerime almak istedimizi yazdim.Daha sonra kendileri telefon ile aradilar ve Ingilizcem yetersiz oldugundan kendileri 5 dk sonra bir Turkce tercuman ile konferans yapip bana tariflerini ve diger bilgileri anlattiktan sonra tarifemizi secip,faturalarimizi uzerimize aldik.Buranin en guzel yanlarindan birisi de faturalari 3 ayda bir odeyebiliyorsunuz.Yeni gelen insanlar icin cok guzel birsey gercekten,o surede is bulup para kazanabileceginizden hazirdaki paranizdan harcamak zorunda kalmiyorsunuz :) Zira o parayi harcayacaginiz bircok yer oluyor ve hazira dag dayanmiyor :)
Ayni sekilde su faturamizida esimin ve benim adima duzenlettik ama bu sefer sadece mail ve posta yoluyla hallettik telefon gorusmesi yapmadik.

Bulundugumuz sehirdeki Acentaya gidip kaydimizi yaptirdik,onlar profilinize uygun is oldugunda sizi o ise gonderiyorlar.Nino’larimiz gelmediginden benim kaydimi yapmadilar ama esim AB vatandasi oldugundan onun kaydini aldilar ve 1 hafta sonra kendisine is ayarladilar.Isler genelde Fabrika isi oluyor ve Acenta maasinizdab cuzi bir miktar kesinti yapiyor.Bende Nino’m ciktiktan sonra kaydimi yaptiracagim.Bu arada Nino olmadan da kayit yaptirabileceginiz Acenta’lar olabilir,benim kaydimi almamalari Acenta’nin kendi proseduruymus,orada calisan kadin bu sekilde soyledi.Zira Job Centre’da ki memur size Nino’yu ne icin istediginizi soruyor,ben calisabilmek icin istiyorum dedim kendisi de calisabilmen icin Nino’ya gerek yok,bu sana verdigim kagit ile de calisabilirsin.Is verenine basvuru yaptigini ve numaranin gelmesini bekledigini soylenen yeterli dedi.

Internet uzerinden Monese Bank’tab hesabimi actim ve kartim 3-4 gun sonra eve geldi.
NatWest’e de basvuru yaptim,sonuclanmasini bekliyorum :)

GP’te gidip kayit islemimizi yaptik.Kayit formlarini doldurduktan sonra bize 3-4 gun sonrasina randevu verdiler ve randevuya gelirken bize verdikleri idrar tahlil ornegi kutularini da numuneler ile birlikte randevuya getirmemizi istediler.Randevu gunu icin Turkce tercuman notu aldilar,muhtemelen doktro ile randevumuz da tercuman ile olacak.Randevumuz yarin oldugundan henuz o kismi tecrube edemedim :)

Council Tax’e kayit olduktan sonra ( eger yoksa ) cop kovalarinizi istemeyi unutmayin.Benim kovalarim arka sokakta garajin onunda duruyormus bende hic oraya gidip bakmamistim ve cop kovasi sipari etmistim.Daha sonra gidip garajin icine bir bakayim dedigimde cop kovalarimiz oldugunu gordum ve hemen mail atip iptal ettirdim diger cop kovalarini.Burda cop olayi biraz mesakkatli :)

Ozetlemek gerekirse 2 hafta icerisinde evimizi tutup yerlestik,council tax’e kaydimizi yaptirdik,faturalarimizi uzerimize aldik,GP kaydimizi yaptirdik,Nino basvurularimizi yaptik,birimiz is bulduk.Burada insanlar gercekten(Ingilizler ve Islem Yaptiginiz Yerde Calisanlar)yardimsever ve sicak kanlilar.

Tecrube ettiklerim bu sekilde,umarim birilerine bir faydasi dokunur :)

Sevgiler,

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2019 21:24 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 3
Vize Türü:
Ruh Hali: Bilgin
Burcu: Başak
Konsoluluga adres kaydinizi bildirmeyi unutmayin. İlk 20 gun icinde yapilmasi gerekiyor yanlisim yoksa.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2019 21:45 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 12
Aldığı teşekkür: 21
Vize Türü: Settlement
Ruh Hali: Cesaretli
Burcu: Akrep
yambaxx Ben adres kaydı yapmadım ama settlement ile gelenler de yaptırmalı mı acaba. Council taxta ve diğer tüm faturalarda ismim yazıyor ve banka hesabım da var

En son ekimdevrimi tarafından 14 Nis 2019 22:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2019 21:53 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

yambaxx yazdı:
Konsoluluga adres kaydinizi bildirmeyi unutmayin. İlk 20 gun icinde yapilmasi gerekiyor yanlisim yoksa.

Merhaba,

Onu yazmayi unutmusum :) Adres beyan formunu doldurup Post Office’den guvenli gonderi ile gonderdim persembe gunu.Cuma gunu Londra konsoloslugundan teslim alinmis fakat bundan sonraki sureci bilmiyorum.Konsolosluk eve posta ile bir belge mi yollayacak yoksa adresimi e devletten guncellediklerini mi gorebilecegim sadece onu bilmiyorum.

Tesekkurler

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2019 22:39 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 2
Vize Türü: EU
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Neşeli
Burcu: Akrep
Merhaba konsolosluga gitmeden adres guncellemesini nasil yapiyoruz tesekkurler?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2019 05:44 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Burcu: Kova
Hayırlı olsun :)

Tercümana neden gerek oldu Türkçe belgeler için mi?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2019 06:57 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

coni077 yazdı:
Merhaba konsolosluga gitmeden adres guncellemesini nasil yapiyoruz tesekkurler?

Merhaba,

https://www.konsolosluk.gov.tr/Procedur ... ailId=5056 Linkteki formu indirip doldurduktan sonra kimlik fotokopiniz ile beraber Londra Konsolosluguna( RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS
SW7 1BW LONDON ) postaliyorsunuz.Yapmaniz gereken sadece bu,iyi gunler.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2019 06:59 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Mehmet77 yazdı:
Hayırlı olsun :)

Tercümana neden gerek oldu Türkçe belgeler için mi?

Teaekkurler :)

Tercumana ihtiyacimizin olmasinin nedeni esimin ve benim ingilizce seviyemizin yetersiz olmasiydi.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2019 14:49 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 0
Vize Türü:
Burcu: Boğa
Merhaba,
Yeni hayatınızda başarılar dilerim.
EEA vizesi alırken sorun yaşadınız mı?
Birde siz Bulgaristan'dan oturum aldınız mı?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2019 19:18 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

aysefaber yazdı:
Merhaba,
Yeni hayatınızda başarılar dilerim.
EEA vizesi alırken sorun yaşadınız mı?
Birde siz Bulgaristan'dan oturum aldınız mı?

Merhaba,

Guzel dileginiz icin tesekkurler:)

EEA vizesi alirken hicbir sorun yasamadim.Evraklariniz eksiksiz ve dogru oldugu surece bu vizeyi almamaniz veya zorlanmaniz icin hicbir neden yok.

Ben Bulgaristan’dan oturum almadim,sadece Turkiye’de yapmis oldugum evliligi Bulgaristan’da onaylatip ordan da evlilik cuzdanimizi aldim.Evlilik cuzdani derken bizdeki gibi birsey degil,A5 kagidi boyutunda bir belge veriyorlar o kadar.

Bu belgeyi Ingilizce verseler cok guzel olurdu fakat belge sadece Bulgarca.Ben evraklarimi teslim ederken bu belgeyi Ingilizce tercume ettirmeden gonderdim,bir problem yasamadim bilginize.

Sevgiler

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: