Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 08 Ara 2019 15:32

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 145 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2019 18:26 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 4
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Bilgin
Burcu: Başak
Cevat yazdı:
Arkadaşlar, bir ekleme yapmak isterim.

EUSS sonucu gelen BRP kartında WORK PERMITTED ve LEAVE TO REMAIN ifadeleri mevcut.

Bu kartla eu ulkelerine vizesiz giriş mumkun mu? Cunku ingiltere eudan ayrilinca verdigi vize sadece ukyi kapsayabilir. Esinizin memleketine giderken yari yolda cevirmesinler sonra.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2019 21:46 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 2
Aldığı teşekkür: 6
Vize Türü:
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Balık
EEA2 yoluyla alinan oturum kartlarinin aksine EUSS ile alınan kartla EU ülkelerine vizesiz gidilebileceğini düşünmüyorum. Çünkü bu kartta diğerleri gibi "EU RESIDENCE" - "FAMILY MEMBER" - "EU RIGHT RESIDE" ifadelerinin hiç biri yok.

Diğer yandan EEA2 yoluyla alınan kartlar da, BREXIT sonrası (anlaşmasız olursa 31.12.2020 - anlaşmalı olursa 30.06.2021) serbest dolaşım için geçersiz hale gelecek. Bu tarihler geldiğinde mevcut kartlarınızı kullanın mı derler yoksa yeni kart mı gönderirler bilemiyorum, ama BREXIT gerçekleştikten sonra gideceğiniz EU ülkelerinde kartınızda ne yazarsa yazsın sizi vizesiz kabul edeceklerini sanmıyorum.

Daha önce de belirttiğim gibi, EEA2 yoluyla alınan oturum EU kanunlarına göre sahip olunan haklar çerçevesinde veriliyor ve BREXIT gerçekleşene kadar bu hakları kullanmak isteyenler bu yolu tercih edebilirler.

Burada vurgulamakta fayda olabilecek diğer bir önemli konuyu hatırlatmak isterim. Özellikle buraya yeni gelen ve henüz oturum için başvurmamış genç arkadaşlar, önümüzdeki bir buçuk ya da iki yıl içinde çocuk sahibi olmayı planlıyorlarsa başvurularını EEA routunda devam ettirip EUSS ye başvurmak için son ana kadar beklemeleri daha mantıklı olabilir.

Bunu iyice araştırıp teyit etmenizi öneririm ama benim anlayabildiğim kadarıyla EU kanunları kapsamındayken burada dünyaya gelen çocuğunuz direkt olarak UK vatandaşı oluyor. Eğer EUSS ye başvurursanız statünüzü aldıktan sonra dünyaya gelen çocuklar anne-babalarının statüsünde (Settled ya da PreSettled) oluyorlar ve vatandaş olabilmeleri anne-babalarının vatandaş olabilmesine bağlı oluyor.

Dediğim gibi benim başvuru öncesi araştırma yaparken okuduklarımdan çıkardığım yorum bu ve emin olmak isteyen arkadaşlar bu konuda kendi araştırmalarını yapsınlar, gerekirse hukuki destek alsınlar.

Sonuç olarak, FP vizeniz bittikten sonra oturuma başvurmak için 2 ayrı seçenek mevcut ve ilgili arkadaşlar kendi durumlarına ve gelecek planlarına göre hangi sistemden başvurmak istiyorsa ordan başvursunlar.
Önünde sonunda bir buçuk ya da iki yıl sonra (BREXIT ile ilgili bir değişiklik olmazsa) tüm EU vatandaşları ve aile üyeleri EUSS ye başvurmak zorunda kalacaklar. Bu bir buçuk ya da iki yıl içinde diğer EU ülkelerine eşiyle seyahat etmek isteyenler ya da çocuk sahibi olmak isteyenler EUSS başvurularını son ana bekletmeyi tercih edebilirler.
Yok ben seyahat etmeyi düşünmüyorum, çocuk düşüncem de yok ama hiç bir ücret ödemeden, pasaport falan da göndermeden hatta eşime iş bulmak zorunda kalmadan kolayca oturumumu alayım diyenler de EUSS ye başvurmayı düşünebilirler.

Şahsi yorumlarımdır, ilgililer lütfen kendi araştırmalarını yapsınlar.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2019 09:53 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Burcu: Kova
Cevat yazdı:
EEA2 yoluyla alinan oturum kartlarinin aksine EUSS ile alınan kartla EU ülkelerine vizesiz gidilebileceğini düşünmüyorum. Çünkü bu kartta diğerleri gibi "EU RESIDENCE" - "FAMILY MEMBER" - "EU RIGHT RESIDE" ifadelerinin hiç biri yok.

Diğer yandan EEA2 yoluyla alınan kartlar da, BREXIT sonrası (anlaşmasız olursa 31.12.2020 - anlaşmalı olursa 30.06.2021) serbest dolaşım için geçersiz hale gelecek. Bu tarihler geldiğinde mevcut kartlarınızı kullanın mı derler yoksa yeni kart mı gönderirler bilemiyorum, ama BREXIT gerçekleştikten sonra gideceğiniz EU ülkelerinde kartınızda ne yazarsa yazsın sizi vizesiz kabul edeceklerini sanmıyorum.

Daha önce de belirttiğim gibi, EEA2 yoluyla alınan oturum EU kanunlarına göre sahip olunan haklar çerçevesinde veriliyor ve BREXIT gerçekleşene kadar bu hakları kullanmak isteyenler bu yolu tercih edebilirler.

Burada vurgulamakta fayda olabilecek diğer bir önemli konuyu hatırlatmak isterim. Özellikle buraya yeni gelen ve henüz oturum için başvurmamış genç arkadaşlar, önümüzdeki bir buçuk ya da iki yıl içinde çocuk sahibi olmayı planlıyorlarsa başvurularını EEA routunda devam ettirip EUSS ye başvurmak için son ana kadar beklemeleri daha mantıklı olabilir.

Bunu iyice araştırıp teyit etmenizi öneririm ama benim anlayabildiğim kadarıyla EU kanunları kapsamındayken burada dünyaya gelen çocuğunuz direkt olarak UK vatandaşı oluyor. Eğer EUSS ye başvurursanız statünüzü aldıktan sonra dünyaya gelen çocuklar anne-babalarının statüsünde (Settled ya da PreSettled) oluyorlar ve vatandaş olabilmeleri anne-babalarının vatandaş olabilmesine bağlı oluyor.

Dediğim gibi benim başvuru öncesi araştırma yaparken okuduklarımdan çıkardığım yorum bu ve emin olmak isteyen arkadaşlar bu konuda kendi araştırmalarını yapsınlar, gerekirse hukuki destek alsınlar.

Sonuç olarak, FP vizeniz bittikten sonra oturuma başvurmak için 2 ayrı seçenek mevcut ve ilgili arkadaşlar kendi durumlarına ve gelecek planlarına göre hangi sistemden başvurmak istiyorsa ordan başvursunlar.
Önünde sonunda bir buçuk ya da iki yıl sonra (BREXIT ile ilgili bir değişiklik olmazsa) tüm EU vatandaşları ve aile üyeleri EUSS ye başvurmak zorunda kalacaklar. Bu bir buçuk ya da iki yıl içinde diğer EU ülkelerine eşiyle seyahat etmek isteyenler ya da çocuk sahibi olmak isteyenler EUSS başvurularını son ana bekletmeyi tercih edebilirler.
Yok ben seyahat etmeyi düşünmüyorum, çocuk düşüncem de yok ama hiç bir ücret ödemeden, pasaport falan da göndermeden hatta eşime iş bulmak zorunda kalmadan kolayca oturumumu alayım diyenler de EUSS ye başvurmayı düşünebilirler.

Şahsi yorumlarımdır, ilgililer lütfen kendi araştırmalarını yapsınlar.

20 Mayıs’a kadar 2. Referandum ve Ekim sonuna kadar da düşük de olsa brexit iptal olma ihtimali var. Euss ile aldığınız oturum İngiltere kanunlarına göre olacak. Brexit iptal olursa bu oturumu destekleyen karar da iptal olmuş oluyor. Bu durumdaki haklarınızı araştırdınız mı? Ben bunu araştırıyorum da bu ara daha sonuç bulamadım. Araf da kalmış gibi olacağız bu ihtimal de

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2019 11:00 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 2
Aldığı teşekkür: 6
Vize Türü:
Burcu: Balık
Bu ihtimaller için bugünden bir bilgi bulabilir miyiz bilemiyorum. EUSS genel başvuruya açılana kadar arafta kalan pek çok konuyu son anda netleştirdiler. Bahsettiğiniz seçenek gerçekleşirse kuralların netleşmesini bekleyip ona göre aksiyon alacağız.

Ben vizem bittiğinde eşime hala bir iş bulamadığımız için mecburen EUSS üzerinden ilerledim.

Hep söylediğim gibi, başvuracak arkadaşlar kendi şartlarına göre hangi yoldan ilerleyeceklerine karar versinler. İki sistemin de birbirilerine göre artıları ve eksileri mevcut.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 08 May 2019 16:49 
Kullanıcı avatarı
Peki siz euss şemasına başvurup elşnize bir kart geldimi acaba pnu merak ettim benim eşimiz iş sözleşmesi var fakat kira kontaratımız yok bu durumda hangisi ıygun bende karar veremiyorum yardımcı olursanız yasadıklarınız ile ilgili sevinirim

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 09 May 2019 11:04 
Kullanıcı avatarı
Selam arkadaslar Ben are 5 vizem nerdeyse bitmek uzereydi ve gecen hafta bi office yonlerdiler ve parmak izi ve resimi aldilar! Ve bir hafta civarinda size cevap gelir dediler cevap olumlu gelirse evrak felan bisey istiyolarmi yoksa? Bi bilgisi olan varsa sevinirim? Tesekkurederim

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 10 May 2019 18:22 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 1
Vize Türü:
Burcu: -
Uygulama üzerinden başvuruyu yaptım EU vatandaşı olarak. En son onayı verdiğimde "Now you need to send your identity document" uyarısı aldım. EU settlement Scheme PO Box 2075 Liverpool adresine identitiy document göndermemi istiyor. Uygulama üzerinden başvurup bu tarz uyarı oldu mu?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 10 May 2019 19:02 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 6
Aldığı teşekkür: 8
Vize Türü: Pre Settlement
Burcu: Oğlak
yucelsenturk yazdı:
Uygulama üzerinden başvuruyu yaptım EU vatandaşı olarak. En son onayı verdiğimde "Now you need to send your identity document" uyarısı aldım. EU settlement Scheme PO Box 2075 Liverpool adresine identitiy document göndermemi istiyor. Uygulama üzerinden başvurup bu tarz uyarı oldu mu?

Merhaba,

Bizde esim icin basvuru yaptigimizda bu uyariyi aldik ve belirtilen adrese esimin pasaportunu “ recorded delivery “ olarak gonderdik.Royal mail’den kontrol ettim,dun teslim alinmis evrak fakat henuz bize ilgili birimden herhangi bir mail vs gelmedi.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 10 May 2019 20:52 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 1
Vize Türü:
Burcu: -
Teşekkürler bilgi verdiğiniz için. Yeni bir şey olursa yazarsanız çok memnun olurum.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 10 May 2019 21:09 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 6
Aldığı teşekkür: 8
Vize Türü: Pre Settlement
Burcu: Oğlak
yucelsenturk yazdı:
Teşekkürler bilgi verdiğiniz için. Yeni bir şey olursa yazarsanız çok memnun olurum.

Rica ederim,bir gelisme olursa buradan sizler ile paylasirim tekrar.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 145 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: