Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 22 Oca 2020 20:36

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 157 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 May 2019 12:47 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 4
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Bilgin
Burcu: Başak
Ben bu gun basvurdum, oldukca kolaydi. yalniz 2 tel bi tablet e apk yi yukleyenedik uyumsuzmus. Haliyle siteden basvurdum kendi fotomu cekip gonderdim birde vizenin fotosunu. (5 yil dolmadigindan pre settlement verecekler sanirim.) Su anda uk disindayim tatil icin donunce evraklari yollayacagim. Bi terslik cikmaz da 2-3 hafta da onlar geri gelse iyi olur zira temmuzda Tr'ye gidiyoruz.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2019 11:46 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 5
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Koç
yambaxx yazdı:
Ben bu gun basvurdum, oldukca kolaydi. yalniz 2 tel bi tablet e apk yi yukleyenedik uyumsuzmus. Haliyle siteden basvurdum kendi fotomu cekip gonderdim birde vizenin fotosunu. (5 yil dolmadigindan pre settlement verecekler sanirim.) Su anda uk disindayim tatil icin donunce evraklari yollayacagim. Bi terslik cikmaz da 2-3 hafta da onlar geri gelse iyi olur zira temmuzda Tr'ye gidiyoruz.

merhabalar evet android uygulaması icin son model telefonlara yuklenebiliyor bendede 1-2 telefona olmamıstı. ne gibi evrak göndericeksiniz zira evrakları scen edilip yukleniyor ?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2019 15:54 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 2
Aldığı teşekkür: 6
Vize Türü:
Burcu: Balık
micrope yazdı:
Cok tesekkur ediyorum ilginize.
Henuz bir kac aydir burada oldugumuz icin sanirim EEA esimin onayinin cikmasini bekleyecegiz cocuk icin o zaman.
Bir soru daha:
EEA2 basvurumuzu yeni yapacagimiz icin benim BRP'm henuz yok.
Zamani bitmis EEA1 Family Permit vizemle app basvurumu yapayim mi yoksa Residence Card ve BRP gelince mi appa basvurumu yapayim?
Nasil tavsiye edersiniz?
Tesekkurler.

micrope merhaba,

EUSS başvurunuzu yapabilirsiniz. Elinizde BRP niz olmadığı için Androig uygulamasını zaten kullanamıyorsunuz. EUSS Web sayfaları üzerinden online form doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Burada size önerim önce EU vatandaşı eşinizin sizden önce başvurması ve bir başvuru numarasının oluşması. Siz başvururken eşinizin başvurusunu referans olarak veriyorsunuz ve başvurunuz birlikte değerlendiriliyor.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2019 16:16 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 12
Vize Türü: EU Pre-Settled
Burcu: -
MetinBuca yazdı:
yambaxx yazdı:

merhabalar evet android uygulaması icin son model telefonlara yuklenebiliyor bendede 1-2 telefona olmamıstı. ne gibi evrak göndericeksiniz zira evrakları scen edilip yukleniyor ?

Aslinda eski yeni bir cok telefon isi goruyor. Cogunuz biliyordur buna NFC (Near field communication) deniliyor ve alisveris sirasinda kredi kartsiz telefonu makineye okuttugunuz teknoloji de ayni sey, ek olarak Ayarlar menusu + Baglantilar icerisinde aktif edilmesi gerekebiliyor. Ama telefonda bu ozellik hic yok ise Home office application direkt telefon uyumsuz diyor zaten.

Android telefon ile yapilan basvuru esnasinda destekleyici evraklarin illa ki scan edilmesi herkese gerekmiyor. Basvuruyu submit ettiginizde sistem girdiginiz NINO numarasi uzerinden check yapiyor ve ulasabildigi bilgilere gore oturum surenizi belirliyor. Eger yeteri kadar bilgiye ulasamaz ise (ornegin birkac aydir UK da iseniz) sizden 1 adet destekleyici belge scan etmenizi istiyor, ki bu belge genelde Council tax tir (belli bir period u kapsadigi icin). Tabiki birden fazla belge de scan edip ekleyebiliyorsunuz.

Bu arada EEA_QP / EEA_FM (EEA_2) ile Settlement Scheme arasinda belirgin bir fark var. Settlement scheme AB vatandasi yada aile bireylerinin Qualified person olup olmadigina gore karar vermiyor, residency suresine bakiyor ve ona gore Settled yada Pre settled statusu veriyor.

Ayrica 30 Mart 2019 itibariyla herkese acilan Settlement Scheme basvurusu Residence Card sahibi olmayan aile bireyleri icinde mumkun. Bunun icin oncelikle AB vatandasi kisinin basvurusunu android telefon ile tamamladiktan sonra, onun basvuru numarasini kullanarak AB vatandasi olmayan kisinin (EEA_1 Family Permit i olan) basvurusunu direkt gov. uk dan yapmak mantikli. Tabiki burada NINO sahibi olmak isleri hem kolaylastirir hemde hizlandirir. Basvuru Residence Card olmadan yapildigindan sizden biometric randevusu ile parmak izi ve resim cektirmenizi isteyecektir (yani bizim RC almadan once yaptigimiz sey). Devaminda yonergeleri takip ederek basvuruyu tamamlayabilirsiniz.

Neyse costuk yine 8-) forumda onlarca AB vatandasi ve/veya esi olmali. Lutfen Settlement Scheme ile ilgili tecrubelerinizi paylasin, konuyu tam anlayamamis hatta hic farkinda olmayan arkadaslar var.

En son imbik tarafından 03 May 2019 16:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2019 16:23 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Burcu: Boğa
imbik yazdı:
MetinBuca yazdı:
yambaxx yazdı:

Aslinda eski yeni bir cok telefon isi goruyor. Cogunuz biliyordur buna NFC (Near field communication) deniliyor ve alisveris sirasinda kredi kartsiz telefonu makineye okuttugunuz teknoloji de ayni sey, ek olarak Ayarlar menusu + Baglantilar icerisinde aktif edilmesi gerekebiliyor. Ama telefonda bu ozellik hic yok ise Home office application direkt telefon uyumsuz diyor zaten.

Android telefon ile yapilan basvuru esnasinda destekleyici evraklarin illa ki scan edilmesi herkese gerekmiyor. Basvuruyu submit ettiginizde sistem girdiginiz NINO numarasi uzerinden check yapiyor ve ulasabildigi bilgilere gore oturum surenizi belirliyor. Eger yeteri kadar bilgiye ulasamaz ise (ornegin birkac aydir UK da iseniz) sizden 1 adet destekleyici belge scan etmenizi istiyor, ki bu belge genelde Council tax tir (belli bir period u kapsadigi icin). Tabiki birden fazla belge de scan edip ekleyebiliyorsunuz.

Bu arada EEA_QP / EEA_FM (EEA_2) ile Settlement Scheme arasinda belirgin bir fark var. Settlement scheme AB vatandasi yada aile bireylerinin Qualified person olup olmadigina gore karar vermiyor, residency suresine bakiyor ve ona gore Settled yada Pre settled statusu veriyor.

Ayrica 30 Mart 2019 itibariyla herkese acilan Settlement Scheme basvurusu Residence Card sahibi olmayan aile bireyleri icinde mumkun. Bunun icin oncelikle AB vatandasi kisinin basvurusunu android telefon ile tamamladiktan sonra, onun basvuru numarasini kullnarak AB vatandasi olmayan kisinin (EEA_1 Family Permit i olan) basvurusunu direkt gov. uk dan yapmak mantikli. Tabiki burada NINO sahibi olmak isleri hem kolaylastirir hemde hizlandirir. Basvuru Residence Card olmadan yapildigindan sizden biometric randevusu ile parmak izi ve resim cektirmenizi isteyecektir (yani bizim RC almadan once yaptigimiz sey).

Neyse costuk yine 8-) forumda onlarca AB vatandasi ve/veya esi olmali. Lutfen Settlement Scheme ile ilgili tecrubelerinizi paylasin, konuyu tam anlayamamis hatta hic farkinda olmayan kisiler var.

cok faydali bilgiler...
tesekkur ederim imbik...

sevgiler...

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2019 17:36 
Kullanıcı avatarı
imbik yazdı:
MetinBuca yazdı:
yambaxx yazdı:

Ayrica 30 Mart 2019 itibariyla herkese acilan Settlement Scheme basvurusu Residence Card sahibi olmayan aile bireyleri icinde mumkun. Bunun icin oncelikle AB vatandasi kisinin basvurusunu android telefon ile tamamladiktan sonra, onun basvuru numarasini kullanarak AB vatandasi olmayan kisinin (EEA_1 Family Permit i olan) basvurusunu direkt gov. uk dan yapmak mantikli. Tabiki burada NINO sahibi olmak isleri hem kolaylastirir hemde hizlandirir. Basvuru Residence Card olmadan yapildigindan sizden biometric randevusu ile parmak izi ve resim cektirmenizi isteyecektir (yani bizim RC almadan once yaptigimiz sey). Devaminda yonergeleri takip ederek basvuruyu tamamlayabilirsiniz.

Neyse costuk yine 8-) forumda onlarca AB vatandasi ve/veya esi olmali. Lutfen Settlement Scheme ile ilgili tecrubelerinizi paylasin, konuyu tam anlayamamis hatta hic farkinda olmayan arkadaslar var.

Merhaba,

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler gercekten cok faydali bir paylasim olmus.

Size bir sorum olacak ;

Family Permit’den sonra EU Settlement yerine ilk once EEA QP+FM’ye basvuru yapacagiz.Daha sonra da EU Settlement’e basvuracagiz.Merak ettigim sey ise ; EEA QP+FM’e basvurdugumuzda Non-EU vatandasa olumlu olmasi halinde 5 yillik Residence Card gonderiliyor.EU Settlement sonucunda boyle bir kart soz konusu oluyor mu yoksa basvuru sonucunu gosteren bir mektup mu gonderiliyor sadece.

Konu ile ilgili bilginiz varsa vereceginiz cevap gercekten cok faydali olacaktir benim ve diger arkadaslar icin.

Tesekkurler.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2019 17:39 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Arkadaşlar merhaba,

EU Settlement Scheme (EUSS) başvurusunu henüz sonuçlandırmış biri olarak kısaca tecrübemi aktarmak isterim.

Bildiğiniz gibi EUSS programı 30 Mart tarihinde genel başvuruya açıldı. O tarihte EEA-FP vizem bitmek üzereydi ve eşime hala bir iş bulamadığımız için EEA2 (QP+FM) başvurusu da yapamıyorduk. Dolayısıyla elimde hala bir BRP belgem de yoktu.

EUSS nin tam o sıralarda genel başvuruya açılması bizim için bir anlamda büyük şans oldu, çünkü başvuru şartlarını incelediğimizde eski sistemde EU vatandaşı eşin sağlaması gereken "exercising treaty rights" kriteri (çalışıyor olmak, kendi işini yapmak, öğrenci olmak, yeterli birikimi olmak vs.) burada yerini sadece "residency" ye bırakmıştı. Dolayısıyla eşim için hemen başvuru yapmamızın bütün şartları oluşmuştu ve eşim adına EUSS başvurunu yaptık.

EU vatandaşın başvurusunda, geçerli bir pasaport veya EU kimlik kartı ve residency kanıtı olarak herhangi bir belge (council tax document, rental agreement, bank statement v.s.- gereken belgeler gov.uk de mevcut) yeterli. Biz sadece council tax document ekledik. Nihayetinde eşimin başvurusunu bitirip "Submit" butonuna tıkladıktan kısa bir süre sonra eşimin email adresine başvuru numarası da bulunan bir email geldi.

Bu aşamada ben de hemen kendi adıma başvuru yapabilirdim ama bir şeyleri yanlış anlamadığımdan emin olmak için gov.uk sitesini detaylı incelemeye ve araştırmalar yapmaya devam ettim. Çünkü vizem neredeyse bitmişti ve elimde bir BRP dökümanı yoktu. BU arada sevgili imbik ile de epey fikir teatisinde bulunduk ve bir şeyleri yanlış anlamadığımı, başvuru yapabileceğimi de teyit etmiş olduk. Sevgili imbik e yardımları için tekrar çok teşekkür ediyorum.

Ben de iyice emin olduktan sonra (eşimden bir kaç gün sonra) kendi başvurumu başlattım. Bizim gibi elinde bir EU pasaportu / kimliği veya bir UK BRP belgesi olmayan adaylar Android uygulamasından faydalanamıyor, başvuruyu direk olarak gov.uk üzerinden EUSS sayfalarının sonunda "Apply Now" butonuna tıklayarak başlıyorsunuz.

Sırasıyla kimlik bilgilerinizi, başvuru türünü, residency kanıtlarınızı, suça karışıp karışmadığınıza dair beyanınızı ve dijital fotoğrafınızı formu takip ederek sisteme giriyorsunuz. (Başvuru türünde "EU vatandaşı eşi" seçince eşimin başvuru yapmadığını sordu, Evet seçince onun başvuru numarasını sordu ve böylece benim başvurum eşimin başvurusuna linklenmiş oldu.)

Ben bu bilgileri tamamlayıp "Submit" butonuna tıkladıktan sonra yeni bir sayfa açıldı ve Biometric bilgilerim sistemde bulunmadığı için biometrik verilerimi vermek üzere randevu almam gerektiğini söyleyen bir açıklama ve link belirdi.

Linke tıkladığımda UK nin vize işlerini yürüten özel bir firmanın sitesine yönlendirildim ve bu sitede kendime bir hesap açarak biyometrik verilerimi vermek üzere bir randevu ayarladım. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var, bu firma sonuçta özel bir firma olduğu için randevular ücretli (benim gördüklerim hep 100 GBP idi, biraz ileri tarihleri inceleyince başvurumdan 16 gün sonraki bir tarihte sadece bir tane FREE randevu olduğunu gördüm ve hemen o randevuyu kapattım. Neye göre ücretli, neye göre FREE randevu veriyorlar bilemiyorum, araştırmadım). Randevunuzu kesinleştirdikten sonra bu özel firmadan randevu bilgilerimi içeren ve üzerinde kocaman bir karekod olan bir PDF dökümanı içeren bir e-mail aldım.

16 gün sonra bu özel firmanın temsilciğine giderek (bana gönderilen PDF in çıktısını götürdüm) biyometrik bilgilerimi (parmak izi, fotoğraf) verdim. İlk kaydınızı o karekodu okutarak onlar yapıyor, daha sonra perde ile kapalı bir kiosk kabinine alıyorlar ve bütün işlemi kiosk ekranındaki yönlendirmeleri takip ederek siz yapıyorsunuz.
"Start" butonuyla başlayınca önce pasaportunuzun kimlik sayfasını ekranın alt tarafındaki bir cam üzerine koymanızı istiyor, daha sonra ekranın ortasında bir ray üzerinde otomatik bir kamera aşağı yukarı hareket ederek sizi odaklıyor ve fotoğrafınızı çekiyor, ondan sonra da sırayla parmak izlerinizi yine bir cam üzerinden taratıyorunuz. İşlem bu kadar.

Biometrik bilgilerimi verdikten yaklaşık 8 gün sonra e-mail ile COA mektubu ve ondan 5 gün sonra sonuç mektubu geldi. Aynı eşim gibi bana da 5 yıllık Pre-Settled statüsü verilmişti. Ertesi gün de özel bir kargo firması ile sarı zarf içinde BRP kartım geldi.

Kartın üzerinde EEA2 oturum kartlarından farklı olarak EU SCHEME - PRESETTLEMENT yazıyor. "EU RESIDENCE" ya da "Family Member of EU Citizen" gibi bir ifade bulunmuyor. Çünkü bu izin EEA2 gibi Avrupa Birliği kanunlarına göre değil, İngiltere kanunlarına göre verilmiş bir oturum izni.

Sonuç olarak toplam 34 gün gibi bir sürede,
bitmiş bir vize ile ve BRP belgem yokken,
hiç bir ücret ödemeden,
fiziksel posta ile hiç bir belge göndermeden (özellikle pasaport)
5 yıllık PreSettled status ve BRP kartımı almış oldum.

Anlatırken kolay geliyor ama oldukça stresli ve yıpratıcı bir süreçti, çünkü ilk defa tecrübe edilen bir prosedürdü ve hiç akla gelmeyen bir aksama olmasını bekliyordum açıkçası. NINO için uçaktan indikten 2 saat sonra çağrı merkezini arayıp randevu almama rağmen, NINO yu alabilmemiz tam 96 gün sürmüştü, o yüzden bu sürecin çok daha sancılı geçeceğini sanmıştım. Çok şükür öyle olmadı...

Tecrübelerim bu kadar arkadaşlar, inşallah başvuracak arkadaşlara faydalı olabilmişimdir.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2019 08:35 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 12
Vize Türü: EU Pre-Settled
Burcu: -
Sevgili Cevat gerek bu forum gerekse facebook kanalindan EEA route sebebiyle tanistigim onlarca kisi arasinda sohbetinden ve konuya yaklasimindan en cok zevk aldigim birkac kisiden birisin. Bende ailem adina sana cok tesekkur ederim.

Paylastiklarinla ilgili de soyle bir yorum yapmak dogru olur herhalde;

Artik bunu okuyupta, vay ben hala anlamadim, vay soyle oldu boyle oldu diyen varsa kafasina terligi yer yani 8-)

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2019 08:56 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Sevgili imbik, duygularımız karşılıklı... Bu süreçte senin yol gösterici bilgi paylaşımların, ayrıca moral desteğin çok değerliydi. Tekrar şükranlarımı sunuyorum.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2019 16:24 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Arkadaşlar, bir ekleme yapmak isterim.

EUSS sonucu gelen BRP kartında WORK PERMITTED ve LEAVE TO REMAIN ifadeleri mevcut.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 157 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: