Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 18 Oca 2020 06:21

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2019 17:26 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 2152
Aldığı teşekkür: 1364
Vize Durumu: Var
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
Merhaba arkadaşlar

Ben dün theory test i geçtim ve bir kaç ay sonra direksiyon dersleri almayi planliyorum. Sizce eğitmen seçiminde Türk biriyle mi çalışmalıyım yoksa ingilizce konuşan biriyle mi ?

Direksiyon konusunda şuan çok zayifim. O yüzden tahminen 15-20 saat ders almayı planlıyorum. Tavsiye ve önerilerinizi dinlemek isterim.

Herkese şimdiden teşekkürler

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2019 08:53 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 15
Vize Türü: Settlement visa
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Merhaba,

Ingilizcen iyiyse bence direksiyon ogrenirken dil farketmez.
Benim farkli bir onerim olacak. Eger araba kullanmayi yeni ogreniyorsan duz vitesle hic ugrasma, otomatik vites ile basla. Vitesmis, devirmis, debriyajmis kafani hic yorma. Rahat rahat araba kullanmaya ve cevrene konsantre ol.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2019 08:54 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 8
Aldığı teşekkür: 8
Vize Türü:
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Arkadaş Canlısı
Burcu: Başak
t&a selam t&a bence direkt ingilizce konusan biriyle yap, ben o sekilde yakasik 10-12 ders alip halletmistim, zaten egitmen sinav guzergahinda ders veriyor yani hangi bolgece gireceksen, ne soruluor ne yapman vs hepsini sen direksiyondayken anlatiyor,turkce ingilizce vs hic kafani karistirma derim ben.

simdiden bol sanslar TR den sonar burada araban kullanmak benim kafami cok karistirmisti eger TR den ehliyetin yoksa daha kolay alisirsin gibime geliyor :)

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2019 11:25 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

İkinize de cok tesekkurler. Oncelikle Turkiye de ehliyet almistim 8 yil once ingiltereye tasinmadan bir sene once ama hic kullanmadim. Araba surmede şuanda sifir gibiyim herseyi unutmusum zaten. Aldigim donemde de Turkiyede ehliyet almak cok basitti... Yolun basindayim diyebilirim. İstanbul da abimle biraz calistim gerci gecen ay. Kendisi direksiyon sinavlarina giriyor . ( Adaylarin gecip gecmemesine karar veren kişi olarak ) Onunla biraz calisma sansimiz olmustu. Park etmeyi hic calisamadik zaman olmadi. Geri geri gitme ve L şeklinde geri gitmeyi biraz calistik baya zorlanmistim.... 15-20 ders alirim gibime geliyor. İngilizcem iyi aslinda ama sinav aninda stresten hocanin dediklerini anlayamam diye korkuyorum. Youtube da bir cocuk var egitmen ne kadar guzel anlatiyor ve konuşmasi ne kadar net...

Bu arada otomatik konusunda cok haklisin bende tamamen bunu planliyordum. Zaten vites olayi cok akil karistiriyor ogrenirken. Yok vitesi ileri al geri al tekrar ileri al bir suru detay... Bende insallah gecince otomatik bir araç alacagim ama şuan alma ihtimalim bulunmuyor 1-2 yil beklemek zorunda kalabilirim onun icin. Birde otomatikten sinava girersen manual kullanamiyormuşsun....

Benim merak ettigim diger olayda sinava hangi aracla giriyoruz ? Egitimlerde kullandigimiz surucu kursunun araciyla girebiliyor muyuz ?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2019 11:49 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 6
Vize Türü:
Merhaba t&a,

Yakin zaman once ehliyet aldigim icin faydali olabilirim diye dusunuyorum.

Arac
Oncelikle Turkiye'nin aksine burada sinava gireceginiz araci kendiniz saglamaniz gerekiyor. Eger henuz arac almamissaniz ancak hocanizin arabasi ile girebilirsiniz.

Fiyat
Burada dikkat edilmesi gereken, bazi hocalar sinav gunu icin ekstra ucret talep ediyor ornegin sinav 40dk suruyor ama 3 saat parasi istiyorlar. Bunu en basindan konusun ve supriz yasamayin.

Dil
Dil konusuna gelince, pratik yaparken hocanin dediklerini anlamazsaniz tekrar sorarsiniz sorun olmaz ama aksanini anlamiyorsaniz en kolayi hoca degistirmek. Onemli olan hocanin size gerekli detayda bilgi verip veremedigi. Turkcede olsa ingilizcede olsa asil onemli olan hocanin deneyimi, tecrubesi.

Ders saati
Cok pratiginizin olmadigini varsayarak minimum 20-25 ders almadan gecmeniz zor olabilir. Tabiki imkansiz degil ama biraz riskli. Ve sinavdan kalmaniz min 3 saat ucreti+62 pound sinav ucreti neredeyse 120-150 arasi bir para kaybi oluyor. Tam hazir olmadan sinava girmeyin derim.

Vites
Eger manual ehliyet alirsaniz hem manual hem otomatik kullanabiliyorsunuz fakat otomatik ehliyet alirsaniz sadece otomatik vitesli araclar kullanabilirsiniz.

Sinav formati
Bunlarin disinda sinavin formati sabit, sinav sirasinda ne olacagini mutlaka ogrenin. Ozetlemek gerekirse:
1-Oncelikle gozleriniz iyi goruyormu diye 20m ilerde duran bir plakayi okumanizi istiyorlar.
2-Show me, tell me questions. Size sinav baslangicinda ve sinav sirasinda 1 tane show me, 1 tane tell me sorusu soruyorlar. Bu sorular hepsini sinava girmeden ogrenin bir tanesini sorucaklar. Mesela fren yaginin yeterli olup olmadigini nasil kontrol edersin? Uzun farlari nasil yakarsin? gibi.
3-Araci yol kenarina park etme ve kontrollu bir sekilde yola katilim.
4-Geri geri paralel park veya bay parking(isaretlenmis bir alana park etme, cizgilerin arasinda kalma)
5-20dk boyunca navigasyon takip ederek arac surme veya sinavi yapan kisinin komutlari dinleyerek kullanmaniz.

Onemli noktalardan biri adam saga don dedi siz duymadiniz ve yola devam ettiniz. Hic bir sorun yok, puan kirmiyorlar. Fakat aniden panik yapip illa o yola son anda donmeye calisirsaniz direk sizi birakirlar tehlikeye sebep verdiniz icin.

Sinav puanlama sistemi
Sinav sirasinca toplam 15 minor(kucuk hata) veya 1 major(buyuk hata) yapmaniz durumunda kaliyorsunuz.
Minor: Bir tehlikeye sebep olmamis hata, Ornegin sinyal vermeyi unuttunuz ve etrafta kimse yoktu. Bu sadece bir minor olur.
Major: Diger araclarin seyrini bozacak bir hata. Ornegin roundabout(donencelerde) sagdan gelen trafigi beklemeden yola girdiniz ve tehlikeye sebep oldunuz.

Sinav saati
Sinavinizi mutlaka trafigin az yogun oldugu ve is giris cikis saatleri disinda tercih edin. Cunku ozellikle sinav sirasinda aniden yolun ortasinda kosturarak karsidan karsiya gecmek isteyen birileri olsun istemezsiniz. Yine isine bisikletle gidenlerde daha cok oldugu icin cok sorun olabiliyor. Cunku bisikletlileri fark etmek daha zor ve aniden onunuze ciksin istemezsiniz.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2019 13:03 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Çok faydali bilgiler cok tesekkurler. Benim kendi aracim yok ama eşimin var . Onunla girebilmem icin kesin sigortaya adimi eklettirme şansi vardir . O yuzden mantikli olan sinava hazirlanacagim kursun kendi araciyla girmek ...

Araba surus bilgim yoka yakin o yuzden baya ders almam gerekecek. İşyerinde birisi oğlunun geçenlerde 10 ders ile ilknseferde aldigini soyledi. Yaşi 18miş araba surmeyi hic bimiyormuş daha oncesinde. Ama bazi kisiler bazi konularda dogustan yetenekli olabiliyor. Araba surmeye ve arabalara omrum boyunca hic ne ilgim oldu ne merakim. O yuzden zorlanacagimi dusunuyorum . 25-30 dersi gozden cikarmiş gibiyim.

Birde kendi aracinla sinava giriyorsunya . Orada 2. Bi fren sistemi vs yok ani bir durumda durabilmek icin. Bunlardaki de ne cesaret anlamadim...

Bilgilerin acaip detayli ve cok aciklayici olmuş her şey için cok sagol...

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2019 14:14 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Evet esinizin adina araci surebilmeniz icin sigortaya eklenmeniz gerekiyor ve bu cok daha fazla masraf cikaracaktir. En mantiklisi sinava hazirlandiginiz ders aldiginiz alistiginiz arac ile girmek.

Birde oturdugunuz bolgeye yakin sinav merkezlerinin test gecme oranina bakabilirsiniz. Bazi yerlerde ilk seferde gecme oranlari cok dusuk ornegin ben London Hendon'da girdim gecme orani %45 idi. Fakat Londra disinda bazi yerlerde bu oranlar %60-70 lere cikiyor. Sinava gireceginiz bolgede aksiyonun az olmasi isleri kolaylastirir.

Ben Turkiye'de de kullaniyordum ve 10 ders ile gectim. Fakat hic kullanmayan birinin 10 ders alip gecmesi birazcik da girdigi bolge ve sinavi yapan kisiye gore degisebilir. Ornegin bazi durumlarda isterse Minor verebilecegi yerde Major veriyor ve birakabiliyorlar. Insiyatiflerine kalmis.

Birde youtube uzerinde cok fazla guzel kanal var. Ozellikle deneme test suruslerini izlemek ve yapilan hatalari gorup, ogrenmek cok faydali oluyor.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2019 14:32 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Youtube demisken aynen. Ozellikle şu cocugun aksanıda anlatmasıda şahane

https://youtu.be/NtE4k70_FNs

Geçme oranlarini nerede gorebildigimize dair link atma şansin var mi acaba ?

Cok tesekkurler cok faydali bilgilerle donattin beni gercektende...

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2019 10:27 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
https://www.gov.uk/government/statistic ... est-centre
Bu adresten cesitli kriterlere gore indirebilirsiniz. Ornegin cinsiyete, yasa gore sinav gecme oranlari vs.
Butun dokumanlarda test merkezine gore dagilimlarda mevcut.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2019 14:17 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 4
Vize Türü:
Burcu: Terazi
Ben de kendimden soyleyeyim. West Midlands'da oturuyorum ve 60 saat falan egitim aldim heralde. Gozunu korkutmak istemem tabiki onceden birazcik asinaligin varsa araba surmeye daha kisa surecektir. Ben arabayi ve trafigi sevmiyorum ama cok ogrenmem gerekti. buradaki pass rate'ler zaten cok dusuk, baktim yuzde 38.5, 2 kere teste girmek cok normal o yuzden. 60 saati referans olarak alma sakin, 30 saatle de gecenler var.

Teoriyi halletmissin, cok iyi. Fiyatlarin cok cok degisecegini zannetmiyorum ama bulundugun bolgedeki instructor sayisina da bagli birazcik. benim oturdugum yerde cok fazla olmadigi icin biraz pahaliya patladi ama 20-30 sterlin arasi olmasi lazim saati genel olarak. buyuk sirketleri de secebilirsin AA gibi, AA ile en azindan online olarak derslerini programlayip, iptal etme sansin oluyor. ayrica arada araci oldugu icin de parani geri alman da kolay olabilir. ben ozel yaptim ama sadece ve sadece AA'de otomatik ogreten birini bulamadigim icin. baska buyuk sirketler de var AA gibi.

haftada kac saat aldigin da isine, hayat tarzina bagli, ben haftada 2 saat alabildim ancak cunku 9-5 ise gidip aksam araba surme stresi yasamak istemedim. bence 4 saatle daha kisa surede halledilebilir, ogrendigin daha taze kalir aklinda.

sinavin kendisi cok zor degil bir de acikcasi, kucuk hatalardan kaliniyor genelde, ya da gercekten hazir degilsen kaliyorsun sinavdan. sinavda yaptigin hatalari instructor ile ustune yogunlasirsan bir dahakine gecersin zaten de sen yine de ilk sefer de gecmeye bak, para tuzagi bildigin. kara delik gibi parayi yutuyor direksiyon ogrenmek :)

en basta yukarida da denildigi gibi plaka okutmayla basliyor. yeni gozluk, yeni lens gibi seylere sinav zamani girismeyin.

sonra arabada show me, tell me questionlarindan birini soruyor. bu arabanin kaputunu acip bir seyleri gostermekten, arabadaki kontrollere kadar sorulari kapsiyor ama bu sorularin hepsini internette bulabilirsin show me tell me 2019 yazarsan.

sonra test centredan cikip examiner'in sana verdigi yonleri takip ederek bi 15-20 dk suruyorsun. sonra da 20 dk da independent driving kismi oluyorki bu ya bir navigation aletiyle ya da yonleri yol isaretlerinden bularak ilerliyorsun. gozun korkmasin, yanlis bir sey yaparsan examiner sana zaten soyluyor, onemli olan serit kullanimi. yanlis seride gectigini dusunup kesinlikle ve kesinlikle bu hatani duzeltmeye calisma, yanlis yola gir gitsin. bu yuzden sinavdan kaldim ben :) yanlis yola girdiginde examiner seni zaten rotana geri dondurecektir, o yuzden bosver.

sinav suresince 4 tane manoevre dan birini yaptiracaktir sana examiner bu en basta da, en sonda da, sinav ortasinda da olabilir. ileri veya geri bay parking, parallel parking ya da sagda dur, iki araba uzunlugu geri geri git ve tekrar yola katil. bunlari instructor sana baya calistirtacaktir nasil olsa merak etme.

tavsiyelere gelirsek, bence en en onemlisi, sinava girecegin arabayi tani. instructor'a referans noktalarini sor. araba surerken en onemlisi yolun neresinde oldugunun farkinda olmak. buna staying centred while driving deniyor sanirim. ve ayrica donuslerde arabayi zamaninda yavaslat. bu benim en buyuk sorunlarimdan biriydi. instructor bana "you have a heavy foot" demisti, yani gaza cok basiyormusum ve hizli suruyormusum.

sakin bir instructor bulursan rahat edersin. hata yaptiginda sana bagiracak birine para kaptirmak zorunda degilsin ki bunun da hikayeleri cok internette, youtube'da vs. sagolsun benim instructor pek sakin bi adamdi, hos sonradan homofobikmis onu da ogrendim de degistirmekle ugrasamazdim, esimi kadin bilsin arkadasim degil nasil olsa :)

bol bol youtube videolari izleyebilirsin, kim neyi nasil yapiyor. gercek testler bile var ama sessiz. dashcam goruntuleri genelde, sessiz olmasinin nedeni de examiner's privacy.

eger dilin iyiyse, turk birini bulmakla ugrasmana da gerek yok. ingilizce ilerle daha iyi.

son olarak da postu turkce, ingilizce karisik yazdim kusura bakma, anlatmasi daha kolay oluyor boyle, turkcemin kotulugunden degil :) bir de benim esimin arabasi da otomatik ve eger esin de sen de ileride manuel araba kullanmayi dusunmuyorsaniz, tatile gittiginizde de otomatik kullanirim diyorsaniz, manuel ehliyetin pek bir cekiciligi kalmiyor. isi yollarda gecip, sirketten manuel araba alan insanlara daha mantikli.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak: