Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 24 Oca 2020 02:49

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2012 17:34 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 16
Aldığı teşekkür: 51
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Arkadaş Canlısı
Burcu: Oğlak
NHS National Health Service (Ulusal Sağlık Hizmeti)

İngiltere'nin en çok gurur duyduğu kuruluşlarından birisi kuşkusuz NHS'dir. Ya da bir zamanlar öyleydi. NHS 1948 yılında kurulmuştur. Amacı tüm vatandaşların eşit olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesidir. NHS'nin verdiği hizmetler aile doktorları(pratisyen hekimler), uzmanlar, hastaneler, diş hekimleri, eczaneler, göz doktorları, toplum sağlık kuruluşları, (bakım ve evde tedavi gibi) ambulans, doğum ve çocuk sağlığıdır. Önceleri NHS ücretsiz olarak hizmet vermekteydi. NHS halkın ödediği vergiler ve ulusal sigorta primlerinden karşılanmaktaydı.

Yaşamın gitgide pahalılaşmasıyla sağlık hizmetleri ve ilaçlar da gitgide pahalılaştı. Bu da NHS'nin hastalardan ek ücret talep etmek zorunda kalmasına yol açtı. Ancak tüm hizmetlere ücret getirilmemiş sadece bazı hizmetler ücrete tabi tutulmuştur. Hastaneler, Ambulans, Doktor muayeneleri yine ücretsizken reçeteler, diş hekimliği, göz doktoru ve gözlük için ücret ödeme koşulu getirilmiştir. Fakat bu ücretler sabit ücretlerdir. Aile doktorları hala ücretsiz ev ziyaretleri yapmakta ve hemşireler de nekahat dönemindeki hastalar , yatalak hastalar ve yeni doğmuş bebekler için ev ziyaretleri yapmaktadırlar.

NHS Bölge Sağlık Müdürlükleri, Yerel Sağlık Müdürlükleri , Pratisyenler Komitesi, Özel Sağlık Müdürlükleri tarafından idare edilmektedir. Eğer yerel sağlık müdürünüzün adını öğrenmek istiyorsanız yerel kütüphaneden veya doktorların sekreterlerinden öğrenebilmeniz mümkün. Yerel olduğu için rehberinizin yardımcı olabileceğini zannetmiyoruz. Çünkü rehberde yalnızca genel bilgilere yer verilmiştir. NHS pratisyenlerine nasıl ulaşacağınız konusunda bilgi almak istiyorsanız, doktorlar başlığı altında bu konuya da değineceğiz. NHS'nin hastalara verdiği hizmet bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Yine aynı şekilde randevu tarihleri ve hastane odaları da bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Londra'da muayene olabilmek için haftalar öncesinden randevu almanız gerekirken Glasgow'da böyle bir yoğunluk söz konusu olmayacaktır. Tıpkı SSK hastaneleri gibi hastanede yatabilmek için çok uzun zaman sıra beklemeniz gerekebilir. Ancak pratisyenlerde fazla sıra olmamaktadır.

NHS tüm İngiliz vatandaşlarına, İngiltere'de oturma hakkına sahip yabancılara ve İngiltere'de bir seneden uzun bir süredir bulunan herkese ücretsiz sağlık hizmeti sunmaktadır. Bir sene şartı aşağıdakiler kişiler için geçerli değildir. Onlar İngiltere'de bulundukları süreye bakılmaksızın NHS'nin sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.
. Avrupa birliği vatandaşları
. Mülteciler veya İngiltere'de bulunmak için olağanüstü bir sebebi olanlar
. İngiltere'de altı aydan uzun bir süredir öğrenim görmekte olan öğrenciler
. Au Pair'ler
. İngiltere'ye temelli yerleşmiş olan yabancılar
. Kaptanlar ve gemi personeli
. Yabancı ülkelerin kraliyet hizmetkarları
. Yurtdışında yaşayan İngiliz emeklileri
. İngiltere'de bulunan NATO personeli
. Mahkumlar
. İngiltere'de çalışma izni bulunanlar
. Yukarıda yazılı kişilerin İngiltere'de bulunan eş ve çocukları

İngiltere ile karşılıklı sağlık anlaşmaları olan ülkelerin vatandaşları da İngiltere'den ücretsiz veya sübvanse edilmiş sağlık hizmeti alabilme hakkına sahiptir. Bu ülkeler arasında Türkiye de vardır. Örneğin İngiltere'de bulundukları esnada ani bir rahatsızlığa yakalanmaları durumunda Türk turistler NHS'den yararlanabilir.

BUGÜN NHS

NHS yapılan reformlarla yenilenmiş ve adeta modern bir görünüme bürünmüştür. Bu reformlar arasında bağımsız hastaneler, pratisyenlerin eğitimlerine bütçe ayrılması, NHS için bir iç piyasa yaratılması vs yer almaktadır. NHS bugüne kadar hep politikacıların gündeminde olmuştur. Örneğin İktidardaki işçi partisi yapılan reformlara karşı çıkmaktadır. Son yıllarda NHS büyük bir baskı altındadır. Merkezi hükümetin maddi açıdan gerekli desteği vermemesi bu konuda oldukça eli sıkı davranması NHS'yi güç durumda bırakmaktadır. Buna karşılık insanların NHS'ye olan talepleri her geçen gün hızla artmaktadır.

NHS'nin karşı karşıya olduğu en önemli problemlerden bir tanesi personelinin istifa etmesidir. Özellikle de uzman hemşirelerin, ebelerin ve hastabakıcıların ayrılması NHS'ye büyük zarar vermektedir. Son senelerde NHS'den her yıl eksilen personel sayısı 50.000 'e ulaşmıştır. Bunun en temel nedeni elbette ki maaşların düşük olmasıdır. Her 5 hemşireden 1 tanesi geçimini sağlayabilmek için ek işler yapmaktadır. Ayrıca yetersiz çalışma koşulları, kaynakların kısıtlı olması, stres de diğer nedenlerdir. Bu hemşire ve personel açığını kapatmak için NHS her yıl bir takım aracı şirketlerden eleman talep etmektedir. Bu da NHS'ye yılda 200 milyon sterlin'e mal olmaktadır. Doktor açığı da yurtdışından doktor getirilerek kapatılmaya çalışılmaktadır. Son yıllarda yurt dışından İngiltere'ye adeta doktor akını olmuştur. 1997'de 5500 doktor gelmiştir. Bu da İngiltere'de eğitim almış doktorların üçte birinden fazladır. Bu doktorların çoğunluğu Avrupa Birliği ülkelerinden gelmiştir. İngiltere yeterli sayıda doktor yetiştirememektedir.Yetiştirdiklerinin büyük bir kısmı da yurt dışında çalışmayı tercih etmektedir. Bugün İngiltere'de hizmet veren pratisyenlerin beşte birinden fazlası yurtdışından gelmiştir. Çoğu yeterli derecede İngilizce bilmemektedir. Ve yine büyük bir çoğunluk da yeterli tecrübeye sahip değildir. Yine aynı şekilde pratisyenler gibi uzman hekimlerin de büyük çoğunluğu yabancıdır.

Devletin NHS' ye ayırdığı bütçenin yetersiz olması NHS hastanelerinin kapanmasına, hastalar arasında uzun kuyrukların oluşmasına, hastaların tedavi olabilmek için günlerce beklemelerine, hastanede güçlükle yatak bulunmasına bazen ameliyatların iptal olabilmesine, yol açabilmektedir. Her ne kadar devlet her yıl NHS' ye daha fazla bütçe ayırmaya çalışsa da nüfusla orantılı olarak artan taleplere yetecek miktarda olmadığı için yetersiz kalmaktadır. NHS'deki kaynak yetersizliği siyasileri bir takım önlemler almaya zorlamıştır. Örneğin iyileşme umudu olmayan hastalara pahalı operasyonlar yapılmamaktadır. Bu da son derece acımasız bir yöntemdir. Ayrıca acil olmayan ameliyatlar (katarakt, böbrek taşı vs) bekletilmektedir. 1999 yılında NHS'nin bekleme listelerinde toplam 1.000.000 hasta bulunmaktaydı.

Bugün iktidarda olan hükümet bütçeden ekstra fonlar ayırarak NHS'nin sorunlarını çözmeye çalışmaktadır. Ancak bu sorunlar kolay kolay çözülebilecek nitelikte değildir. Özellikle de kadro eksikliği ve uzun randevu listelerine bir an önce çözüm bulunması gerekmektedir. Ayrıca aciliyet taşıyan bir diğer konuda yaşlı ve yatalak kimselerin uzun süreli bakım hizmetinin nasıl karşılanacağıdır. Pek çok kişi sağlık sorunlarında tedaviden önce bu sorunların meydana gelmesine yol açacak faktörleri ortadan kaldırılması gerektiğini savunmaktadırlar. Örneğin bugün 40 yaşının üstündeki pek çok vatandaşın dengesiz beslenme, hareketsizlik ve stres nedeni ile damarları tıkanmaktadır. Marifet by-pass ameliyatı yapmakta değil, bu damarların tıkanmasını engellemektedir. Bu nedenle kişiler sağlık konusunda bilinçlendirilmeli ve sağlıklarını tehdit edecek faktörlerden uzak durmalıdırlar.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2012 05:27 
Uzman Yazar
Uzman Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 57
Aldığı teşekkür: 111
Vize Türü:
Ruh Hali: Mutlu
Burcu: Balık
Üzerinde 15 günden fazla zaman geçti hala mektup gelmedi. Halbukı merkezdeki bayan 4 ya da 5 gün içerisinde gelir demişti. Sanırım buda xmas engeline takıldı..

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 13:15 
Uzaklaştırıldı
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 199
Aldığı teşekkür: 411
Vize Türü:
Burcu: -
dışarı çıktığımızda eşimin aile doktoruna uğradık '' Family doctor services registration'' diye bir form verdiler ve birde ''New Patient Questionnaire '' diye bir form. benim ile ilgili sağlık ve geldiğim ülkeyle ilgili soruların olduğu bu formları doldurup geri verdiğimizde NHS ye kaydım yapılmış olacak. bu işte aradan çıktı diyebiliriz. geriye bir tek banka hesabı açmak (cumartesi günü onuda hallediyoruz) ve driving licence almak kaldı.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013 13:33 
Uzman Yazar
Uzman Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 163
Aldığı teşekkür: 91
Vize Türü:
Burcu: Boğa
Herkese merhaba, gecen hafta cuma gunu saglik hizmetine kayit olmak icin GP'e (General Practitioner) gitmistim. Bir belge verdiler onu doldurup teslim ettim ve 1 hafta sonraya yani bugune doktorla randevu verdiler. Bugun doktorla randevuma gittim bana genel sorular sordu, alerjiniz var mi, ilac falan kullanmiyo musunuz diye. Sonra bana NHS Numarami verdi, ayrica eve de postayla kisa bir surede bilgilerimin gelecegini soyledi.
Sizde eger giderseniz yaniniza mutlaka pasaportunuz ve vizenizin birer kopyasini goturmeyi unutmayiniz. Cok kolay bir surec.

A crown it is that seldom kings enjoy.''

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2013 09:01 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 2152
Aldığı teşekkür: 1364
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Ruh Hali: Yorgun
tek_27 yazdı:
Surreal pasaportunu ve kopyasini al beraberinde esin ile gitmen yeterli

Genellikle bir adres kaniti istiyorlar...

Yerden yere degisiyor tabii. En iyisi adres kaniti olan bir evrak bul hemen surreal. 1 adres kaniti her yerde lazim olacak

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2013 15:33 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

mimura yazdı:
merhaba arkadaşlar. foruma böyle bir izlenimle yazmak zorunda kalmak istemezdim ama ne yapalım hayatın ne getireceğini bilemiyoruz o yüzden buda bir deneyim oldu diyorum ve izlenimlerimi aktarmak istiyorum...

kısaca olayın özeti şu:
geçen hafta 3 gün boyunca bazı anormallikler gözlemledikten sonra doktora gittim cuma sabahı. muayenenin ardından apar topar ambulansla hastaneye kaldırıldım. dün akşama kadar yani pazartesi günü saat 19:00 sularına kadar hastanede kaldım bi ton tahlil endoskopi vs. sonunda bir tomar ilaçla eve gönderdiler. şimdi ilaçları kullanıyorum ve ilaçlar bitince kontrole gideceğim. inşallah ilaçlar bittiğinde sağlığıma kavuşmuş olurum eğer olmazsa başka bir hastane deneyimi geçireceğim... :)

cuma günü locak surgery ye durumu anlatmak ve muayene olmak için gittim. sağolsun doktorum tüm geçmişi dikkatle dinleti ve tüm anormallikleri ve hemen bir muayene etti. muayenenin ardından bana durumu anlattı ve HINCHINGBROOKE hastanesi ile irtibata geçerek durumu anlattı ve beni kabul edip edemiyeceklerini sordu. hastaneden aldığı kabul edebiliriz cevabı üzerine bana döndü ve hemen ambulansla göndereceğini eşimin işten gelip beni alıp hastaneye götürmesinin fazla zaman alacağı ve zaman kaybına ihtiacımız yok diyerek bana eve gidip yanıma bişeyeler almak için (gerekli olabilecek evraklar pasaport vs) 5 dk bile müsade etmedi. hemen ardından ambulansı aradı ve ambulans istedi. ardından eşimi aradı ve durumdan haberdar etti. eşimi aramsı tahmini 5 dk kada sürdü. ama bu sırada ambulans çoktan gelmişti ben şok oldum ambulansın 5 dk içerisinde orda olması çok ilginç geldi bana.

neyse hemen hastaneye gittim ambulansla. ben hastaneye vardığımda zaten doktorlar ve sağlık görevlileri benim gideceğimden haberdar olduklarından zaten hazırdlar. heman bir yatağa aldılar beni ve daha geniş kapsamlı bir muayene ve tahliller. bu şekilde hastaneye yatışım gerçekleşti. buraya kadar herşey normal görünebilir ama bundan sonra gördüklerim beni inanılmaz derecede hayrete sürükledi ve bir kez daha kendi gözlerimle görerek neden ingilizlerin gözbebeğinin NHS olduğunu anlama ve deneyimleme fırsatım oldu.

açıkçası hastanede kaldığım 3 gece 4 gün boyunca hastanedemi kaldım yoksa 5 yıldızlı bir otelde tatilmi yaptım hala anlayabilmiş değilim. hastanede türkiyedeki gibi bir refakatçı kalma olayı söz konusu değil bu beni biraz endişelendirmişti ama gördüm kü hiçte gerek yokmuş. 5 yataklı bölmelerden birinde kaldım. tek kişilik odada değildim. bu sayede diğer hastalarında durumunu gözlemleme fırsatım oldu. en önemli ayrıntı hemşire hstabakıcı ve doktorların tutumları. bi kaç kez gördüklerim beni ağlamaya teşvik etti. fazla ayrıntıya girmeye gerek yok aslında şunu söylemem yeterli eşinizin annenizin babanızın yada size en yakın olan insanların yapmayacağı yada yapsa bile iğrenti duyp burun kıvıracağı tüm herşeyi sağlık görevlileri yüzlerinde tebessüm biraz olsun bile kaybolmadan yapıyorlar. sizin temizliğiniz (yıkanmanız tıraş olmanız saç sakal yada tabri edildiği gibi etek altı tıraşı vs) hertürlü bakımınız yemeniz içmeniz kalkmanız oturmanız konusunda aklınıza bile gelmeyecek kadar yardımcılar. inanın osmanlı devletinde padişah olsanız o kadar bakılmanız mümkün değil. tüm bu yapılması zor görünen yada iğrenç görünen şeyleri yaparken yada normal konuşurken her cümle muhakkak ''DARLİNG'' yada ''DEAR'' kelimeleriyle bitmesi zaten başlıbaşına bir konu. hastalar ile ve benimle her dialoglarında yaş cinsiyet milliyet din her ne olursa olsun mutlaka her cümlenin sonunda ya darling yada dear kelimelerini duyuyorsunuz. bu size gösterilen ilgi alakanın en bariz ve en açık görünen örneği. ve hastalarla konuşurken o kadar yumuşak ve şefkatlilerki sanki yeni doğmuş bir bebeği seviyorlarmış hissine kapılıyorsunuz. çalışanlar bir çok etnik kökene sahipler her milliyetten her ırktan her dinden bir çalışanla karşılaşmanız mümkün. ve konuştukları ingilizce gerçekten çok keyifli o kendi dillerine özgü aksanlarıyla konuştukları ingilizce beni çok keyiflendirdi açıkçası.

bir diğeri türkiyedeki gibi her branşın hemşiresi aynı aynı saatlerde çalışmaları gibi bir durum yok. 4 gün kaldım hastanede bir kez gördüğüm bir hemşireyi bir daha görmedim. tüm hemşire ve sağlık personeli doktorlar hariç hastanenin tüm bölümlerinde çalışıyorlar. her vardiya değişiminde farklı yeni bir sağlık çalışanıyla karşılaşıyorsunuz. belki çalışanların her çalışma saatinde başka bir bölümde çalışıyor olmaları her bir hastaya sanki ilk gelişindeki gibi ilgi alaka göstermeye teşvik etmek amaçlı olabilir. ve bence de çok güzel yürüyor . türkiyede bir hastanede aynı sağlık personeli emekli olana kadar aynı branşta çalıştığını düşünürsek bir süre sonra o hastalara gösterilen ilgi alakadan çok uzak kalınıyor. ve sonrada doğal olarak hastalar yada hasta yakınları bu vurdumduymazlıktan ötürü bir hasta yakınını tartaklıyor. ve şimdi daha iyi anlıyorum ki türkiyede bunu yapan hasa yada hsta yakınları sonuna kadar haklılar ve az bile yapıyorlar. :)

genel olarak hastanenin temizliği konusu. türklerin tabiri vardır bal dök yala diye kesinlikle bu deyişi mecazdan çıkarıp gerçekte uygulanabilir hale getirecek kadar gerçek bir durum. kaldıki hastanenin heryerinde inanın tuvaletlerine kadar aynı deyimi kullanmak ve uygulamak mümkün.

hastane içindeki imkanlar:

bir otel odasında bulabileceğiniz her ne varsa hastanede de bulmamanız için bir sebep yok. tv. duş, banyo, hergün düzenli olarak değiştirilen çarşaflar yatak kılıfları, banyo yada duş için ihtiyaç duyacağınız şampuan duş jeli havlu takımları. eğer yanınızda yoksa gece giymeniz için verilen kıyafetler çorap iç çamaşırı na kadar herşey hastane içinde mevcut. ve bunlara ihtiyacınız varsa sizin söylemenize bile gerek kalmadan sağlık görevlileri size tüm herşeyi temin edip veriyorlar. hatta yıkanmanıza bile yardımcı oluyorlar. düşünsenize hastane odasındasınız ve duşunuz banyonuz var. istediğiniz zaman istediğiniz sıklıkta kullanabiliyorsunuz ve bunu yapacak enerjiye sahip değilseniz hemşireler sizin bu ihtiyacınızı gidermek için sizinle beraberler.

hastane yemekleri:

bu daha da ilginç her gün elime bir liste verildi alacarte restaurant gibi kahvaltı öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzre 3 farklı öğüne ait bir alacarte menü. menüden yemek istediklerinizi kendiniz seçiyorsunuz ve yemek saatinde size servis ediyorlar. bu arada yukarıda bir arkadaşımız ingilizlerin çorba diye bir şey bilmediklerini söylemişti bende katılmıştım buna ama çorbayı bide hastanede deneyin derim ben size. gerçekten çok leziz ve yedikçe yemek isteyeceğiniz çorba ve yemekler..

içecek konusu. gün içerisinde belli sattlerde sıcak içecek servisi mevcut. çay, kahve, bitki çayı, sıcak çikolata, süt seçenekleriniz arasında. ama servis saatlerinin dışında da hemşireye söyleyip sıcak içecek isteyebilirsiniz ve büyük bir güleryüzle size servis edeceklerdir. açıkçası kahvesini bek beğenmedim ama türkiyede o bile yok :)

eğer derseniz ki hastene yemeklerini ve içeceklerini kullanmak istemiyorum tabii buda sizin tercihiniz hoşlanmamış olailirsiniz yada damak tadınıza hitap etmiyordur. bu durumda hastane içerisinde bulunan ücretini ödeyerek temin edebileceğiniz yemek ve içecek mevcut. bulunduğum hastanede bir restaurant oldukça kapsamlı bir restaurant ve başta costa cafenin olduğu bi kaç yerde coffe shoplar mevcut. ayrıca otomatik makinalardan alabileceğiniz yiyecek ve içecekler de seçenekler arasında. ama bence sadece kahve için bu yollardan birini seçmek mantıklı. çünkü hastanenin sundukları fazlasıyla yeterli.

din inanış:
hastane personelinin her türlü dine ve inanışa saygısı sonsuz. hastane çerisinde inancı güçlü hristiyanlar için konumlandırılmış bir kilise var. isteyen kliseye gidip inancını yerine getirebiliyor. bence çok güzel bir durum. ayrıca yatağınızın yanında kullanmanız için ayrılmış dolabın içinde de bir incil mevcut. tabii sadece hristiyanları düşünmüşler ama düşünmüş olmaları bile çok güzel bence.

tüm bunların sonuna ekleyeceğim bir şey olursa eğer şunları söylemek isterim. eğer kafa dinlemek ve rahatlamak isterseniz kendinize tatil seçenekleri arasında hastaneyide koyabilirsiniz. 5 yıldızlı bir otelde bulupta hastanede bulamayacağınız ieyler ise büyük bir yüzme havuzu yada deniz, ve alkollü içecek. bunların dışında otelde bulabileceğiniz herşey hastanede mevcut. hatta gösterilen ilgi alaka ve servis bir otelden çok daha kaliteli olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. :) üstüne üstlük hiç bir kuruş harcama yapmadan tüm bunlara sahip oluyorsunuz :)

yinede siz ne hastanede yatacak kadar hasta olun nede hastaneyi kullanın . allah hepinize sağlıklı bir hayatı sürmeyi nasip etsin. ama olur da hastanede yatarsanız da sadece keyfini çıkarmaya bakın...

Mimura çok geçmiş olsun anlattıkların keyifli gibi gözüksede bir o kadar ürpertici bir olay. İlaçlarını sakın ihmal etme aman ! Tekrar geçmiş olsun dikkat et kendine xx

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2013 14:25 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 39
Aldığı teşekkür: 56
Vize Türü:
Sana en yakın gp ye git onlar formları verecek doldurup oraya teslim edeceksin ve numaran gelecek sana postayla.

Ya incittiğin, kırdığın gönlü Allah seviyorsa, Resulullah seviyorsa... Hatta Arz-u Sema dahi seviyorsa.. Nereden bileceksin? Bilmiyorsun.

Bilseydin ödün kopardı dokunmaktan...

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2013 14:26 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Sanırım mayıs ortasında GP ile olan 2-3 randevumdan sonra hastaneye sevk kararı aldılar ve hastane randevum eve 1 ay önce ulaştı hemde tarih olarak 23 ağustos. Yani resmen neredeyse eylüle randevu vermişler...

Bunu görünce şok oldum açıkçası. Anladım ki bu randevulu sistemde Türkiye daha iyiymiş :)

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2013 16:55 
Uzaklaştırıldı
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 20
Aldığı teşekkür: 94
Vize Türü:
Ruh Hali: Belirtilmedi
Engel yazdı:
Dişçileri araştırıyordum da.. 20'lik dişlerimden alttakileri ameliyatla aldırmıştım, üsttekiler de normal bir şekilde çıktılar dolayısıyla çektirmedim. Sanki çürüme durumu sözkonusu gibi. Türkiye'de baktırdığımda sorun yok şimdilik demişlerdi. Dişçilerin pahalı olduğunu dışişleri bakanlığı sayfası bile yazıyor, dişlerinizi yaptırın öyle yurtdışına gidin diye. Velhasıl benim merakım diş çekimi ücretleriyle ilgili bilgisi olan arkadaş var mı? NHS numarımı aldıktan sonra zorunlu kalırsam baktırmam gerekecek.. Malum tel tedavim sona ermediğinden çok da alakasız bir dişçiye görünmek istemiyorum..
Bu arada şu sayfayı buldum. Diyor ki, son 12 ayda bebeği olmuş olan ve hamile bayanlara ücretsiz diş kontrolü yapılıyormuş. Tabi bebek olduğunu ispatlayacak belge ile gitmek gerekliymiş. Bilgiler aşağıda mevcut: http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcost ... costs.aspx

yerinde olsam burdaki hiçbir dişçiye değil dişlerimi baktırmak mümkünse selam bile vermem......

bizim beşiktaş mahalle dişçisi bile bunlardan iyidir o kadar yani. hele bide NHS , hiç haberleri seyredip

gazete okuyormusun? 20'lik falan tanımaz hepsini çeker alır :shock:

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2013 20:00 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar bugün yaşadıklarımı sonunda anlatma şansım oldu. Uzun yazmayı hiç sevmiyorum ve şuan yazının başındayım biraz da eriniyorum açıkçası ama neyse başlıyorum...

Biliyorsunuz benim ciğerlerle ilgili sorun var. GP hastaneye sevk etmişti. Hastane de daha büyük bir hastaneye sevk ediyor şimdi şubatta gidiyorum vs.. Her neyse..

Ayrıca hastane gp'me mektup yazdı ve beni community chest physio ya yönlendirmesini istemişti. They were going to teach me about chest clearing exercises.

Olay buradan sonra başlıyor ... Doktorum mektubu yazdıktan sonra ben GP'mi değiştirdim evimin dibine açılan yere taşıdım. Bu yüzden bu olay için 2 aydır randevu bekliyordum ve arayan olmamıştı en son geçen haftalarda aradılar ve bugün saat 2'ye randevu verdiler.. Adres ve telefon nosu da verdi bayan ..
Yanlız beni gizli numaradan aradı bu duruma da acaip sinir olmuş durumdayım.. Adres eski gp'min olduğu binaydı.. Neyse gittim bugün bina 3 katlı 3 katta da sormadığım kimse kalmadı herkese herşeye sordurdum yok yok yok... Böyle bir appointment da yok böyle bir bölüm de yok o binada...
Telefon numarasına gelince öyle bir numarada yok o bina da... Sadece 11 rakamlı telefon numaralarından bana verilen numaranın son numarası 9 mesela onlarda da aynı numara var sadece 6 onlarda.. dedim sanırım sabah ben yanlış yazdım telefonda uykuluydum... Baktık outpatients kısmı çıktım oraya tekrar kızcağız o kadar araştırdı ama yok ne adım var listede ne de haberi olan var.. 2 saat debelendim bulamadım. Bu randevum böylece yattı gitii...

Şimdi benim yeni randevum hastanemle 14 ocak'ta o tarihe kadar bu işlemden yine uzak kalacak gibiyim... 11 aralık da gp randevum var ona anlatacağım durumu be mektubu göstereceğim.. İnşallah o bana yeni bir randevu ayarlar nerede yapılıyorsa bu iş artık...

Öyle işte hem randevum yandı hem de sağa sola koşturmakla geçti öğleden sonra

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz