Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 18 Nis 2021 08:42

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 42 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2021 00:44 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Aposto selam, yuzduk yuzduk kuyruguna geldik, az daha sabir diliyorum.

Ben ay sonu ILR'ye basvurucam, nerdeyse ayni hafta kontratim bitecek. kontratimi uzatmak icin ellerinden geleni yapiyorlar ama ben de senin gibi calismali miyim calismamali miyim bilmiyorum. Agency ve client, ikisi de Outside diyorlar simdilik ama ben iki tarafa da guvenmiyorum. Benim 3 farkli agency uzerinden tek clienta kontratim surekli yenilendi. (gecen ay 3 sene oldu toplamda) Ama baska baska faturalarimi ve clientlarimi zaman icerisinde arttirdim, ama tabi vergilendirdigim gelirimden sirkete yeniden vergilendirmek uzere para aktarip, ingilizleri zengin ederek... akil ve ruh sagligimi sabit tutmak icin acaip zorluyorum. IR35 ve pandemi de hic yardimci olmuyor.

Neyse...

Bunlar zaten biliniyor, bikkinlik ifadelerim icin affola. Umarim Ekim'de ILR'ni alirsin hizlica...

Ahaliye ise sorum su:
Uzatmalarda veya ILR'de, basvuru yaparken clientlarla yapilan sozlesmeleri de belgelere eklemek gerekiyor mu? Bir iki kisisye danistim, biri yukle diyorsa digeri yukleme ne gerek var diyor. Benim 3 sene icinde 3 farkli agency olmak uzere 3 farkli kontratim var ama kontratlardaki client ayni. Banka statemenlarinda, clientin adi gecmiyor, agencyler var, faturalarimi da agencylere gonderiyorum...
Irili ufakli yaptigim diger isler icin de kontrat hazirlayip ne olur ne olmaz diye imzalattim ama simdi basvuruda gondersem mi gondermesem mi bilemiyorum.
Tavsiyesi ya da konuyla ilgili tecrubesi olan ITciler var midir?

Tesekkurler..

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2021 06:40 
Efsane Yazar
Efsane Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 32
Aldığı teşekkür: 36
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Ustadim selamlar,
Oncelikle haklisin ve seni cok iyi anliyorum. Ilk yazdigin paragrafa geri donecegim, ama once soruna yanit vermeye calisayim.
Ben ilk uzatma basvurumu danismanla ikincisini kendim yaptim. Danismanim "kesinlikle yukleme" demisti kontratlarimi. Hatta o kadar ki progress report vs gibi free text belgelerde "Contractor" ifadesi varsa kaldir dediydi. Mumkun oldugunca calisma seklini anlatmaktan uzak dur, sorarlarsa soylersin kafa bulandirma demisti.
Client List vs veriyoruz zaten oradan baksinlar gerekiyorsa. Sozun ozu bence yukleme, aksi tavsiye veren arkadaslar eger "yuklemedim reddoldum" diyorlarsa onu bilmem (ki oyle bir sey zaten olacagini sanmam). Yine tabii bu benim tecrubem, ama cevremdeki herkese verdigim tavsiye de bu yondeydi, ve neredeyse hepsi IT contractor bu insanlarin.

Ustad benim durumda olay hayrima gelisti enteresan bir sekilde... benim o client outside diye determination belirtti, ILR basvuruma kadar surerse sanirim onlarla isim toplam 20ay kadar olacak. Ama bu surecte baska buyuk bir client daha buldum ve onlara is yapmaya basladim, ve hatta Upwork uzerinden yine nakit akislarinda az gorunmeyecek bir client daha buldum. Dogrusu kendi adima ILR basvurum sirasinda artik tek client, buyuk client derdini astigimi dusunuyorum. 5 yilima baktiginda 10-15 arasi farkli client'im olmus olacak, bunlardan 6 tanesi falan hakiki ve buyuk client olacak ve toplamda hic biri genel toplamin 30%undan fazlasini getirmemis olacak. Bana bu durumda "hmm bu adamin durumunu biraz daha detayli inceleyelim" diyecek case worker'in alnini karislarim demek geliyor.. ama forumda da konusulan case'leri de worker'lari da bildigim icin asla buyuk konusmuyorum.. Umarim oyle bir sey olmaz diyorum : )

Hepimize sabirlar hocam.. netice guzel olacak ve bunlar guzel dertler biliyorsun. Derdimiz daha buyuk olmasin, sagligimiz yerinde olsun, ve ozellikle sen ILR'a bu kadar yaklasmisken bosver bu kadar sikma kendini, oturumu aldiktan sonraki hayatinin senaryolarini dusunerek guzel seylere odaklanmaya calis ustadim.

Son olarak su haberi vermek isterim:
https://www.contractoruk.com/news/00149 ... paign=IR35

Public'te olan "outside contract"a donus hareketi private'ta daha hizli gerceklesiyor gibi gorunuyor yukaridaki habere gore. Denilen o ki, onceden Blanket sekilde tum contractor'larina inside diyen mal sirketler simdi case by case degerlendirmeye calisiyor.

Ve outside contract bulmak icin, daha once paylasmistim sanirim ama su sitedeki client'larin sayfalarindaki ilanlara bakabilirsiniz:
https://offpayroll.org.uk/

Benim aktif olarak calistigim 2 buyuk client'im da outside dediler ve proje bazli is yapiyorum onlara, gunluk task vermiyorlar, projede gorevim belli ve ona yonelik neyi nasil yapacagimi ben belirliyorum. Diledigim zaman dilimlerinde calisiyorum ve isteneni gonderemezsem kontratimdaki sartlar kapsaminda parami odememe haklari var. Bu ve bunun disinda projede size nasil davrandiklarina dair turlu turlu seyler sizi outside tutmaya yardimci olacak bence.. Bir de tabii HMRC'nin 1 yil boyunca kimseye ceza kesmeyecegiz haberi de var..

Simdilik boyle kalsin..
@eates, hocam haberdar et durumdan, bol sans ve simdiden hayirli olsun oturumun..

Sevgiler..

eates yazdı:
Aposto selam, yuzduk yuzduk kuyruguna geldik, az daha sabir diliyorum.

Ben ay sonu ILR'ye basvurucam, nerdeyse ayni hafta kontratim bitecek. kontratimi uzatmak icin ellerinden geleni yapiyorlar ama ben de senin gibi calismali miyim calismamali miyim bilmiyorum. Agency ve client, ikisi de Outside diyorlar simdilik ama ben iki tarafa da guvenmiyorum. Benim 3 farkli agency uzerinden tek clienta kontratim surekli yenilendi. (gecen ay 3 sene oldu toplamda) Ama baska baska faturalarimi ve clientlarimi zaman icerisinde arttirdim, ama tabi vergilendirdigim gelirimden sirkete yeniden vergilendirmek uzere para aktarip, ingilizleri zengin ederek... akil ve ruh sagligimi sabit tutmak icin acaip zorluyorum. IR35 ve pandemi de hic yardimci olmuyor.

Neyse...

Bunlar zaten biliniyor, bikkinlik ifadelerim icin affola. Umarim Ekim'de ILR'ni alirsin hizlica...

Ahaliye ise sorum su:
Uzatmalarda veya ILR'de, basvuru yaparken clientlarla yapilan sozlesmeleri de belgelere eklemek gerekiyor mu? Bir iki kisisye danistim, biri yukle diyorsa digeri yukleme ne gerek var diyor. Benim 3 sene icinde 3 farkli agency olmak uzere 3 farkli kontratim var ama kontratlardaki client ayni. Banka statemenlarinda, clientin adi gecmiyor, agencyler var, faturalarimi da agencylere gonderiyorum...
Irili ufakli yaptigim diger isler icin de kontrat hazirlayip ne olur ne olmaz diye imzalattim ama simdi basvuruda gondersem mi gondermesem mi bilemiyorum.
Tavsiyesi ya da konuyla ilgili tecrubesi olan ITciler var midir?

Tesekkurler..

Twitter: https://twitter.com/ingiltereforumu

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 42 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: