Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 25 Eki 2020 16:58

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2020 09:49 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 6
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Selamlar benzer basliklar var ama bende basimdan gecenlerive dikkat edilmesi gerekenleri hizlica ozetleyeyim dedim. Henuz sureci tamamlayabilmis degilim ama biraz olsun ilerledim genel maddeleri ozetleyecegim.

Ingiltereye geleli henuz 2 yil oldu, buyuk problemlerimizden bir tanesi bu, bir cok banka en az 3 yillik adres kaydi istiyor, bu yuzden calisabileceginiz bankalarin sayisi bir hayli azaliyor, geriye 2-3 tane banka kaliyor. (HSBC - HALIFAX benim bildiklerim.) Ama sorun degil, ne kadar cok kalmis olursaniz o kadar iyi ama halledilebiliyor.

2. en buyuk sorun contractor calismak, Ben LTD sirketim uzerinden contractor calisiyorum. Bu konuda gercekten uzaman bir mortgage adviser ile calismalisiniz, 2 tane farkli gelir hesaplamasi var,

1. Tur LTD sirketinizden elde ettiginiz gelir, ben hep sirketin elde ettigi gelir olarak dusunmustum ama yanilmisim, sirketin degil sizin sahsi olarak elde ettiginiz gelir. Maas ve dividend lerin toplami baz aliniyor.
Bu hesap icin sirketin son 2 yillik vergi beyaninin olmasi sart arkadaslar, eger 2 yildan azsa pek bir sansiniz yok. Benim ilk geldigim sene cektigim maas ve dividend tutari cok dusuk oldugu icin bu secenek ile ilerleyemedim. 1. sene maas + dividend toplami 20.000 gbp olsun, 2. sene 40.000 bu iki senenin ortalamasi alinip masraflariniz(baska kredi + kredi karti veya varsa cocugunuzun okul ucreti, Kirayi kredi aldiktan sonra odemeyeceginiz icin bu hesaba dahil edilmiyor.) ciktiktan sonra kalan tutar 4.5 ile carpiliyor bu sizin alabileceginiz, masrafları dahil etmezsek (20.000+40.000)/2 * 4.5 = 135.000 mortgage alabilirsiniz diyorlar. Bu hesap cok kaba oldu, bunu hesaplayan siteler var, Eger partneriniz varsa onun maasida hesaba dahil ediliyor (Eger sizin sahip oldugunuz sirkette calisiyorsa kabul etmeyebiliyorlar, yada HMRC den calisma gecmisini isteyen bir belge istiyorlar, gelmesi 40 gun kadar surebiliyor. Bu konuda detay isteyen olursa aciklarim)

2. Tur contractor olarak is sozlesmenizi gelir olarak gostermek. Contractor calisiyorsaniz kullanmaniz gereken yontem bu arkadaslar, bir cok mortgage adviser bu konuda bilgili degil, bu isi bilen birisiyle calismalisiniz, ben 2 firma ile calistim ikisinede israrla soylememe sagmen beni LTD secenegine yonlendirler ve maalesef istedigim krediyi vermedi bankalar.
Gunluk kazancinizi 5 gun ve yillik 48 hafta olarak hesapliyorlar bu yillik geliriniz olmus oluyor sanki maasli calisan gibi bu gelir ile kredi alabiliyorsunuz.
Ornek hesaba gelirsek gunluk 300 Gbp olan bir contract icin 300*5*48 = 72.000 oda 72.000*4.5 = 324.000 gibi bir mortgage alabileceginiz anlamina geliyor. (kaba hesap bu, masraflari cikartip varsa partnerinizin geliri ekleniyor, internette bunu hesaplayan siteler var)

Tabiki contractor mortgage veren banka sayisida bir elin parmaklarini gecmiyor :) bu konuda en sanli oldugumuz banka Halifax.

Gunluk 300 olarak hesapladim cunku gunluk rate 300 gbp nin altindaysa contractor olarak kredi almaniz daha da bir zorlasiyor, 300+VAT ise geliriniz 360 gibi dusunmeyin :) vat dahil olmayan geliriniz hesaplaniyor.

contractor icin bir diger kuralda son yilinizda ya ayni yerde calismis olmaniz yada contraclarinizin arasinda 6 haftadan fazla bosluk olmamasi, ben coronadan dolayi is degistirmistim ve arada 6 haftadan bir kac gun fazla bir bosluk var, biraz takildilar ama Lockdown'da yeni sozlesme buldum daha ne yapayim ben size diyince he tamam o zaman dediler. birde eger bitis tarihi cok yaklasmissa uzatilacagina dair guvence istiyorlar bunu almakta bir o kadar zordur sanirim.

Buraya kadar okuyunca tamam o zaman bu bile aldiysa ben hayli hayli alirim diyorsaniz tekrar basa sarip emlakci ev ve teklif verme surecine deyinecegim.

Emlakcilari arayip ev bakmaya baslamadan once hsbc yada halifax in mortgage sayfalarindan AIP almanizi tavsiye ederim (https://aip.halifax.co.uk/) burada gelirinizi contractor hesabina gore yapip gelir alanina yillik gelirinizi belirttigim gibi girebilirsiniz, cok onemli degil, bu sadece basit bir credit check yapip kara listede vs degilseniz size onay donecek bir on basvuru. Emlakcilar bunu gormek istiyor.

Avukat ve mortgage adviser, eve teklif vermeden once avukatinizi ve mortgage adviserinizi hazir etseniz iyi olur, teklif verirken bu bilgileri isteyebiliyorlar, Mortgage adviser secerken contractor calistiginizi ve gelirinizi buna gore hesaplamak zorunda oldugunu bastan iyi konusun bu konuda deneyimli degilse baska bir adviser bulun.

Avukat secme isi tam bir sacmalik, ben ilk Hsbc ile calisacaktim internetten bir avukat bulup konusmustum ama sonra kredi Halifax a kayinca Halifaz sadece anlasmali oldugumuz avukatla calisabilirsiniz dedi ve degistirmek zorunda kaldim. ve bunu yapmak icin sadece 1 gunum vardi biraz zor oldu ama hallettik bir sekilde.

Sonra emlakcilarla yazisarak ev arama surecine baslayabilirsiniz. Eger bir evi begendiyseniz teklif verebilirsiniz, evin popularitesine gore ilandaki fiyattan asagiya yada yukariya teklif verilebilir. ben ilk teklif verdigim evde 5.000 gbp asagiya teklif vermistim kesinlikle kabul etmeyiz demislerdi. ikici evde gene 5000 asagiya teklif verdim hadi ortasi olsun o zaman dediler 2.500 indirimde anlastik.

Teklif verdik kabul edildi, avukata ve mortgage adviser a durumu bildiriyorsunuz, adviser basvurunuzu bankaya gonderiyor. Bankadan eve degerlendirme icin uzman geliyor, Avukatlar yasal prosedurleri kontrol ediyor, yavas yavas bu surec ilerliyor.

tum surecin tamamlanmasi en az 6-8 hafta suruyor planinizi buna gore yapin lutfen. 8-9 ay suren alimlarada sahit oldum arkadaslardan :)

ilanlarda yazan chain-free islemin daha hizli bitebilecegini belirtiyor. (sizin aldiginiz ev sahibi baska bir ev aliyor sonra ev sahibinin ev aldigi ev sahibi baska bir ev aliyor... zincirin tamamlanabilmesi icin ev degistiren tum taraflarin kendi evine gecmesini beklemeniz gerekiyor, bizde olsa tren derdik heralde adina :)

Biraz daginik bir yazi oldu ama anca bu kadar toparlayabildim. Akliniza takilan sorulari sormaktan cekinmeyin lutfen.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2020 09:55 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Ha bir diger noktada depozito, benim %15 oraninda depozitom vardi, Hsbc %25 verinsen ancak sana kredi verebiliriz dedi, Islemi yanlis yapan bir mortgage adviser halifaxdan ayni sonucu aldi, ben halifax a sogrudan basvurdum 3 saatlik bir telefon gorusmesi ile contractor olarak gelirimi hesaplatabildim, ertesi gun arayip kusura bakma contractor olarak senin sozlemeni kullanamiyoruz diyip kapatti :) sonra bu konuda uzman oldugunu dusundugum birisini buldum, henuz bir sorun yok ne zaman sorun cikar gorecegiz :)

Eve teklif verirken depozitonuzun elinizin altinda hazir oldugunu ispatlamanizi istiyorlar, banka hareketlerini vs gonderiyorsunuz, Yurtdisindan yada cash olarak gelen yuklu miktarda paralarin kaynagini ispatlamak zorundasiniz. Benim param onlara ne oluyor diye dusunmeyin turkiyeden gelen 1000 gbp nin hesabini sordular bana neden geldi bu para diye.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2020 10:54 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Update:

Dun eve exper (valuation) gitmisti, sonunda bugun kredimizin onaylandiginin haberini aldik, bundan sonra yasal surec baslayacak, bizim avukatimiz evi ve bizi arastiracak her sey yolunda giderse avukatlar aralarinda konusup satisi gerceklestirecekler. Sanirim 4-6 hafta arasi surecek bir surec.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2020 11:35 
Yazar
Yazar
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 19
Aldığı teşekkür: 25
Vize Türü:
Selam ruinded,
Hayirli olsun, o surecin uzunlugu avukatlara cok bagli. Benim avukattan ben illallah ettiydim, degistirmesi de hem maliyet hem de yine risk oldugundan katlandiydik ama kredi onayindan sonra bizim surec sanirim 5-6 ay surduydu. Benim avukatin bana dedigi "Share of a Freehold" sirket hisseleri uzerinden yapildigi icin karmasikmis dosyamiz. Hic inandirici degildi, kaldi ki ne zaman arasam adam baska dosya uzerinde calisiyordu ve benim dosyam ile ilgili durumu tekrar tekrar hatirlatip izah etmem gerekiyordu. Tabii bi de telefonda bekleme sureleri ve buna harcadigin zaman/emek sende yarattigi stres de cabasi. Umarim senin avukatin boyle degildir ve super hizli cozulur her sey.
Son olarak, bankadan bankaya degisiyor sanirim ama bankanin exper raporunu gorebiliyorsun sanirim istemen durumunda. Halifax bize gondermisti. Hatta o exper raporu uzerine ben de incelettim evi ve evin yerden yukselen nem problemini kesfedip evin fiyatinda indirim yaptirttiydik.

Kolayliklar...

Twitter: https://twitter.com/ingiltereforumu

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz