Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 23 Tem 2017 12:42

Tüm zamanlar UTC

TÜRKİYE CANIM FEDA
TÜRKİYE CANIM FEDA
.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2016 13:19 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 18
Aldığı teşekkür: 7
Vize Durumu: Var
Vize Türü: Tier2
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Başak
Merhabalar,

Mortgage'a basvurmak istiyorum fakat biraz inceledigimde olur da basvurup kabul gormezse kredi notum bundan etkileniyor dolayisiyla riske girmek istemedigimden size danismak istedim. UK vatandasi olmadan, residence permit ile mortgage alinabiliyor mu, zorunluluklari nelerdir ve siz nasil ilerlememi onerirsiniz.

Simdiden tesekkur ederim,

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2016 13:47 
Forumvisa4UK - 8 Yıldızlı Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1235
Aldığı teşekkür: 1012
Vize Türü:
Ruh Hali: Melek
Burcu: Kova
fatihsimsek arkadaşım, biz de sizin gibi mortgage başvurusunda bulunma sürecinde benzer soruları araştırdık. Genel anlamda brokerlar ya da bankalardaki mortgage adviser'lar yıllık kazancınızı ve tabiki credit score'unuzu sorgulamak için soft check yapıyorlar. Kararınız kesinleşene kadar bu başvuruda bulunmanızı tercih etmiyorlar, çünkü soft check de hard check gibi score'unuzu etkileyebiliyormuş. Mortgage başvurusunda bulunduğunuzda AIP'nizi alıyorsunuz, başvuruda bulunduğunuz banka size ne kadar mortgage imkanı sağlıyor bunu öğreniyorsunuz. Bu da 90 gün geçerliliği olan bir evrakmış. Sürekli olarak soft check yapılmasını önermiyorlar.

Kendi araştırmalarımızca, evli olan çiftlere hemen joint mortgage önerisinde bulunuyorlar. Ancak eşiniz İngiliz ise, mortgage'ı kendi başına karşılayabilecek durumdaysa ve credit check yapıldığında gerekli koşulları karşılayabiliyorsa tek başına başvuruda da bulunabiliyor. Ben part time çalıştığım, yeterli bir kazancım olmadığı ve kredi geçmişim çok yakın bir zamanda başladığı için mortgage başvurusunda faydadan çok zararım olacağı için yer almayacağım. Açıkçası vize ile ilgili kimse herhangi bir sorgulamada bulunmadı, Türk vatandaşı olduğumu belirtmiş olmama rağmen. Size önerebileceğim şey, eğer ilk kez ev alacaksanız first time buyers, daha evvel ev almışsanız help to buy imkanlarını araştırmanız. Eğer gerekli koşulları sağlıyorsanız ve istenilen depozitoyu karşılayabiliyorsanız gerek yok elbette. Ancak böyle bir fırsat da söz konusu, sadece yeni inşaa edilen evler için geçerli. Eğer işin uzmanı bir kişiye danışırsanız (ki bağlı bulunduğunuz bankanın mortgage adviser'ı ile görüşebilirsiniz, soft check yapmamalarını isteyerek) fikirlerini almış olursunuz. Biz kendi bankalarımız da dahil olmak üzere tüm bankalarla görüştük. Santander haricinde tüm bankalar help to buy imkanını sunuyorlar. Broker'lar ise birçok bankanın size sağladığı imkanları kendi sistemlerinde görebiliyor ve size en uygun olanını seçme konusunda yardımcı oluyorlar, ancak ek ücret durumu söz konusu. Sorunuzu tam anlamıyla yanıtlayabilmiş değilim ancak fikrimi paylaşmak istedim.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2016 14:49 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 18
Aldığı teşekkür: 7
Vize Türü: Tier2
Zamaniniz ve ilginiz icin gercekten tesekkur ederim, gayet doyurucu bir cevap oldu fakat bir iki noktada tekrar fikrinizi almak istiyorum musaitseniz.

"Kredi gecmisim cok yakin bir zaman basladi" derken ilk 6 ay sonrasi surecten mi bahsediyordunuz veya ayrica bir nokta mi var acaba, aciklayabilir misiniz?

Bank advisorlarin bedava oldugunu dusunuyorum (yaniliyorsam duzeltin lutfen), broker ise arkadaslarimdan da bildigim uzere ucretli, broker ile ilerlememin ne gibi bir getirisi olabilir, siz nasil oneririsiniz? ve ortalama olarak ne kadar bir komisyon aliyorlar ?

Bu arada evliyim, esim Turk pasaportlu ve Tier2 dependant vizesine sahip, 2 aydir calisiyor benimse bu ay 5. ayim bitti. Is yerinden portekizli bir arkadasimla konusurken kendisi, 2 kisinin tek bankadan ortak hesapla ilerlemesinin dezavantaj oldugunu, olabiliyorsa mortgage i sadece benim uzerimden almami onerdi sizin bu konuda bir fikriniz var midir?

ve son olarak kredi notunu etkileyeceginden ev almadan once herhangi bir kredi cekip sorumluluklarinin tamamlanmasinin iyi oldugunu, kredi oranini dusurebilecegini onerdiler. Mortgage oncesi araba vs gibi bir kredi mi ceksem demeye basladim, bu konuda bir bilginiz var midir?

Desteginiz icin tesekkur ederim, cevaplarinizi bekliyor olacagim, sagolun.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2016 18:59 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Ben çalışmaya geç başladım. Eşimin benim adıma ekstra kredi kartı çıkartmıştı, çalışmadığım süreçte bunu kullanıyordum. Mortgage için kredi geçmişimin olması gerektiğine dair de bir bilgim yoktu. İşe girdikten sonra kendi adıma debit kart çıkarttım ve kredi kartı başvurusunda bulundum. Dolayısıyla maksimum 6 aydır kart kullanıyorum. Bu da benim için yeterli koşulları oluşturmuyor.

Mortgage başvurusu için aradıkları şartlar daha evvel de belirtmiş olduğum üzere kredi geçmişiniz olduğunu kanıtlayacak evraklar. Ayrıca üç aylık payslipleriniz ve eğer varsa P60'niz.

Genelde evli çiftlere joint mortgage önerisinde bulunma nedenleri eşlerden biri ödemeleri yapamazsa diğerinin bu sorumluluğu devam ettirmesi şeklinde anladığım kadarıyla. Ama dediğim gibi herkes bu koşulları oluşturamıyor.

Bizim başvurumuzda benim ülkeye yakın tarihte gelmiş olmam ve kredi geçmişimin olmamasını öne sürerek joint mortgage istemediğimizi belirtti broker'ımız. Brokerlar sanırım minimum £350 civarında bir ücret talep ediyorlar. Faydası banka banka gezip hangisinin size uygun olduğunu bulmaya çalışırken bir sürü soft check yapılmasını engellemek. Yasal evraklarla onların muhattap olması da ayrıca bir avantaj. Ama onun haricinde her bankanın kendi mortgage adviser'ı var ve ücretsiz. Kendi bankanıza gidip bilgişerinizi sisteme girmeden aşağı yukarı ne kadar mortgage vereceklerini sorabilirsiniz. Maksimum verdikleri mortgage yıllık kazancınızın 5 katı, ki bu durum oldukça nadir. Bazı bankaların size sundukları imkanlar kendi bankanızdan daha iyi olabilir, daha fazla mortgage verebilirler yani. Broker bu konuda sizi bilgilendiriyor. İlk görüşme ücretsiz olabiliyor. Emlakçıların bünyesinde çalışan brokerlar var, gidip sorabilir ve fikir alabilirsiniz.

Eğer new build düşünüyorsanız ve yeterli depozitonuz yoksa help to buy bu konuda oldukça yardımcı olan bie uygulama. Minimum %5 depozito ödüyorsunuz, alacağınız evin %20'sini devlet ödüyor ve siz ilk 5 yıl içerisinde interest işlemeden geri ödemede bulunabiliyorsunuz. Ya da sonraki yıllarda evinizin değerinin artış miktarı tekrar değerlendirilerek, evinizin yeni fiyatı üzerinden %20'yi geri ödüyorsunuz. Evinizi satacağınız vakit toplu bir şekilde ödeme hakkına da sahipsiniz. Eski evlerden almayı düşünüyorsanız bu haktan yararlanamıyorsunuz. Sizden daha büyük miktarda bir depozito talep ediyorlar.

Bahsetmediğim tek konu solicitor meselesi. Ev alırken ve satarken avukatınız olmak zorunda. Avukatlardan fixed fee sormanız sizin için büyük bir avantaj olur. Genel anlamda sonradan ekstralar çıkartabiliyorlar. Bu konuda dikkatli olmanızı, iyice araştırıp size uygun olan kişiyi seçmenizi öneririm. Umarım limitli bilgimle birazda olsa yardımcı olabilmişimdir.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2016 06:56 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 24
Vize Türü: Settlement visa
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Yardımsever
Burcu: Terazi
Merhaba Engel yazini okudum bende bizimde dusuncemizde yeni insaat olan hatta henuz tamamlanmamis bir ev almak esim ingiliz o kredi basvurusu yapti ve ona 85000 £ kredi verdiler ama bizim dusundugumuz ev 140000£ ve cok eksigimiz var haliyle acaba ben basvuru yapsam bana da kredi verirler mi bilemiyorum settlement visa ile geldim 3 ayi geciyor geleli ve kredi kartim var ama esim cikartti bana halifax banksindan bu arada esime krediyi bi banka verdi calisma durumu olarak calisiyordum kisa sureli olarak simdi calismiyorum ama tekrar dusunuyorum jobjenterdan haber bekliyorum ne yapabilirim tecrubelerin dogrultusundan bilgilendirirsen sevinirim durumumu yazdigim gibi boyle arkadasim simdiden tsklr sevgiler

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2016 11:42 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
alevsh help to buy ya da first time buyers uygulamasını iyice araştırmanızı öneriyorum bu durumda. Benim eşim ingiliz ve uzunca bir süredir aynı kurumda görev yapıyor. Süreklilik sağlaması ve kazancı bu anlamda çok önemli. Eşinizin yıllık gelirinin minimum 4 maksimum 5 katını mortgage olarak verebiliyor bankalar. Biz help to buy uygulamasından yararlanabiliyoruz. Ancak daha evvel ev sahibi olmadıysanız first time buyers'ın daha farklı avantajları olabilir. Bu konuda pek bilgim yok. Alacağınız evin minimum %5'ini depozito olarak veriyorsunuz anlaşma sağlandığında. %20'sini geri ödemek kaydıyla develetten alıyorsunuz. Yani £140000 ev, %5'i £7000 depozito, %20'si £28000 help to buy, yani sizin almanız gereken mortgage £105000. Eşiniz £85000 mortgage alabiliyorsa geri kalan £20000'i cash savings varsa o şekilde karşılayabilirsiniz. Ya da aiz kendi adınıza ya da aileniz adına Türkiye'den kredi çekebilirsiniz. Bu yeni evler için help to buy ile 28 günde kontrat değişikliğini yapmak zorunlu. Dolayısıyla gerekli koşulları sağlamadan mortgage almamanızı öneririm. Yeni yapılan inşaatları araştırıp, gerek kendi sayfalarından ve rightmove'dan aratabilirsiniz (new build seçeneği ile). Siz uzun süreli çalışmadıysanız ve full time çalışmıyordanız, kredi kartınız eşiniz ile ortaksa (sadece sizin adınıza değilse) sanırım bu kredi geçmişi oluşturma amaçlı fayda sağlamıyor. Kendi adınıza debit card çıkartıp, akabinde kendi adınıza kredi kartı başvurusunda bulunmanızı öneririm. Barclays debit card için, aqua ise kredi kartı için en hızlı ve yardımcı çözümleri oluşturuyor. Şimdilik aklıma gelenler bunlar...

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2016 05:51 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 14
Aldığı teşekkür: 5
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü:
Engel ev alırken avukatınız olmak zorunda demişsiniz. Bu yasal bir zorunluluk mu? Yani ben avukat tutmadan kredi alıp ev satın alamaz mıyım?

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2016 06:38 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Oncelikle tesekur ederim engel arkadasim cevabin icin evet biz buldugumuz yeri rightmove sitesinden bulmustuk cash savings yok maalesef esim ingiliz benimde 10 yildir bir sirkette calisiyor halifax basvuru yaptik cunku butun hesabi kartlari ordandi 85000£ verdiler ama acigimiz var benim icinde ayni bankanin yetkilisiyle sadece fikir amacli konusmustuk ama olumsuz olabilecegini soylediler benim icin maalesef bir gecmis hesab ve kart durumumda olmayinca kisa sureli calistim ayrica etkili bunlar haliyle de biz sadece fikir amacli yinede deyip konustuk esim bu bankayla uzun sureli hesabi vardi cunku suan is bakiyorum yine dedigim gibi jobjenterda basvurum var turkiye olayina gelince dusunduk bizde ama esim olumlu bakmadi suan oturdugumuz ev kucuk ve bebek olayi olacak dahada kucuk gelecek berbat bir durumda ayrica bilmiyorum ne nasil yapip alacagimizi gercekten bu paylasimi gorunce tecrubelerinden yararlanmak istedim tekrar tekrar tsk ederim sevgiler

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2016 06:44 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Esimin tr bankasina sicak bakmamasi uzun git gel durumu olursa masrafli olabilir veya bilgisiz bu durumda nasil olacak gibi seyler dusuncesinde oldugu icin sicak bakmiyor benim dusuncemde ise su var emin olmamakla beraber xunku benimde bu durumda bir tecrubem yok maalesef senin dedigin gibi baska bir banka veya yine halifax gidip kendi adima tekrar konusup help to buy yada first time buyers konusunu konussam ama korkuyorumda acikcasi cunku hesap yada bir durum yaparlarda eksi olumsuz bir durum yaparlarsa adima diye cunku dedigim gibi hic bir sekilde denyeimim yok zaten sence nasil bir yol bulmaliyim yada denemeliyim?

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2016 08:45 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
engineer yazdı:
Engel ev alırken avukatınız olmak zorunda demişsiniz. Bu yasal bir zorunluluk mu? Yani ben avukat tutmadan kredi alıp ev satın alamaz mıyım?

Bize aktarılan bilgi avukat olmadan ev satamıyor ya da alamıyorsunuz. Satış (sale) ve alış (purchase) için ayrı ayrı avukatlar kullanabildiğiniz gibi, aynı avukatı da kullanabilirsiniz, ücret + vat şeklinde size ne kadar ödeme yapacağınıza dair bilgilendirme evrağı yolluyorlar, bu şekilde ilerliyorsunuz. Yeni yapılan evlerden alacaksanız inşaat şirketi genellikle kendi avukatını öneriyor. Fixed fee nedir diye sormadan aman anlaşmaya varmayın. Oldukça yüklü miktarda ödeme yaptırabiliyorlar.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap: