Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 23 Mar 2017 14:12

Tüm zamanlar UTC

TÜRKİYE CANIM FEDA
TÜRKİYE CANIM FEDA

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2016 09:25 
Forumvisa4UK - 8 Yıldızlı Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1229
Aldığı teşekkür: 1009
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Melek
Burcu: Kova
alevsh tüm emlakçılar rightmove'u öneriyorlar ev bulma açısından. Ancak bunun haricinde yeni yapılan evler daha siteye düşmeden kendi websitelerinde yayınlanıyorlar. New build homes ya da new build developments yazarak google'dan aratırsanız yaşadığınız ya da yaşamak istediğiniz bölgeyi de belirterek size çevrenizdeki yeni yapıları ve inşaat şirketlerini gösterecektir. Şöyle bir sistem söz konusu, evler emlakçılara düşmeden çoğunlukla kendi sitelerinden iletişim kurularak ve show home'a gidip iletişim kurularak rezervasyon yaptırıyorsunuz. £250 ile £500 arasında rezervasyon ücreti ödemenizi istiyorlar. Tek sıkıntılı durum şu, eğer üzerinize ev varsa help to buy'dan yararlanmak için öncelikle evinizi satmanız gerekiyor. Benim size tavsiyem bu durumda her şeyi aynı anda yapmamanız, inanın çok stresli oluyor. Çünkü size kontrat değişimi için sadece 28 gün süre veriyorlar. Eğer ek süre vermezlerse hem rezervasyon ücretinizi hem de evi alma şansınızı kaybediyorsunuz. Eviniz varsa önce satın, sonra uygun bir yerde kiralayın, sonrasında ev almak için işlemlere başlayın derim. Alacağınız evin inşaatı birkaç ay sürüyor. Biz de evimiz küçük diye aynı düşünceyle yola çıktık. Bebek olursa bu eve sığma ihtimalimiz yok dedik. Yeni yapılar eski yapılara göre daha küçük. Beğendiğiniz evlerin floorplan'larını iyice incelemenizi öneririm. İlk kez ev sahibi olacaksanız da first time buyers daha iyi bir fırsat diyorlar. Ancak bizim bu kategoriye uyun değildik, dolayısıyla detaylı araştırmadım.

Broker'ın faydası diye bahsetmiştim yukarıda... Ben de sizin gibi düşünüyordum, önce kendi bankasına gitmeli insan diye, ama çok nadir daha iyi imkanlar sunuyorlar. Genel anlamda tüm bankalar aşağı yukarı benzer mortgage fırsatı sunuyorlar.

Eşinize bankası sizi şu kadar mortgage veririz mi dedi, yoksa verdi mi? Bunu soruyorum çünkü ortada bir ev olması durumunda banka mortgage veriyormuş. Eğer eşiniz henüz başvuruda bulunmadıysa hem siz hem de eşiniz help to buy'ı araştırın, bence sizin için de uygun olabilir. Ancak bahsettiğim gibi her türlü %5 depozitoyu karşılamanız gerekiyor (cash savings olabilir). Biz uzunca zamandır bunun için bir birikim yaptık, sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmayalım, sıfıra vurmayalım diye... Ama inanın bu işler çok masraflıymış.

Eşinizle beraber herhangi bir bankanın mortgage adviser'ını görmeye gidebilirsiniz. Oranın müşterisi olmak zorunda değilsiniz. Biz buradaki tüm bankaları tek tek gezdik. En önermeyeceğim banka hsbc, hiç pozitif değiller. Mesela barclays olabilir. Help yo buy uygulaması olmayan tek banka santander, dolayısıyla önermiyorum. Broker'lar bu anlamda belli bir ücretle çalışıyorlar ama tüm iletişimi bankalarla vs onlar sağlıyorlar. Mortgage adviser'lar ise ücretsizler. Sizin üzerinize mortgage alabileceğinizi sanmıyorum, daha evvel belirtmiş olduğum nedenlerden dolayı. Eşinizle gittiğinizde, soft check yaptırmak istemediğinizi özellikle belirtin. Fikir almak amaçlı gittiğinizi söylersiniz. Eşinizin yıllık kazancının minimum 4 maksimum 5 katını veriyorlar mortgage olarak. Eğer isterseniz bankaların internet sayfalarında da bu hesabı kendiniz yapabilirsiniz, tek ihtiyacınız olan şey eşinizin p60'si ve son üç aylık payslip'leri.

Sizin ve benim başvuruda bulunabilmemiz için, kendi adımıza çıkartmış olduğumuz kredi kartlarını (ödemelerini gününü aksatmadan yaparak, bu çok önemliymiş 6 yıl kredi geçmişiniz sistemde kayıtlı kalıyormuş, gecikmeli ödemeler mortgage red sebebi olabiliyormuş) düzenli olarak kullanmamız. Düzenli bir işte çalışarak güven veren bir ortam oluşturmak. Mesela ben part time çalışıyordum, kazancım yok kadar azdı. Şimdiki hedefim şu taşınma, vize işlerini hallettikten sonra full time bir iş bulup kredi geçmişi oluşturmak ve ödemelere destek olmak olacak...

İnternet çok yardımcı araştırmalar anlamında. İnanın bir sürü yeni yapılan inşaat var. Yeter ki floor plan olarak ne istediğinize karar verin, birçok ev benzer planlarla inşaa ediliyor. Rightmove'a mümkün oldukça göz atın. Beğendiğiniz evleri emlakçılar tanıtıyorsa gidin onlarla show home'ları bir görün. Ben gidince anlamıştım odaların küçüklüğünü. Türkiye'de alışmışız yayla gibi evlere, burada biraz şaşırmıştım.

Help to buy ve new build developments ile ilgili bir bakın internet üzerinden, yine yardımcı olabileceğim bir şey olursa elimden geleni yaparım. İnanın biz de çok zorlandık en başta. Ama okudukça, araştırdıkça daha da kolaylaşıyor nasıl adım atmak gerektiği.

Türkiye ile ilgili olarak, ailenizin desteği olabilir mi? Ev ya da arsa satıp destek olma durumları olabilir mi, ya da sizin için kredi çekebilirler mi? Siz onlara geri ödeme yaparsınız? Burada da genelde insanlar ailelerinden alıyorlarmış depozitoyu bankaya interest ödememek için. İnanın ben buraya gelene kadar banka hesabım dahi yoktu. Dolayısıyla para mevzularından hiç anlamıyor, hatta uzak durmayı tercih ediyordum. Türkiye'de kredi çekmek ne olur nasıl olur bilmiyorum, ama tek aklıma gelen şey aile ya da akraba desteği mümkünse cash savings açısından size depozitonuzu ödemek anlamında yardımcı olabilir...

Ben birkaç internet sitesi araştırıp sayfaya ekleyeceğim (help to buy ve new build developments ile ilgili olarak).

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2016 20:04 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 24
Vize Türü: Settlement visa
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Yardımsever
Burcu: Terazi
Cok tsk ederim uzun ve detayli aciklaman icin esimin bankasi halifax dedigim esime parayi verdi o hazir biz yeni yapilan binalardan birine gittik show home gezdik begendik de ama paramiz yetmedi dedigim gibi benim icin konustuk olumsuz olacagini soyledi bankanin yetkilisi kisacasi boyle ev yok herseyimizi ayarladik ama iste eksik konusunda kalakaldik boyle :(

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2016 21:21 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
alevsh acaba farklı bir lokasyonda benzer ev planına sahip, ancak daha düşük ücretli ev baksanız size verilen mortgage'ı help to buy'a çevirmek mümkün olur mu... Yine sizin paranıza ek olarak %20 ödemeyi devletin yaptığı şekilde... Eşinizin bankasına bunu danışması belki faydalı olur. Verilen mortgage üzerinden help to buy'a başvurmak mümkün mü diye. Böylece elinizde biraz daha fazla miktarda para olmuş olur. Ama hala %5'i depozito olarak sunmanız gerekmekte. Bir de ekstra avukat ve birkaç masraf söz konusu (search fee, stamp duty vs)...

Bir de şöyle bir ihtimal var shared equilty. Bunda evin belli bir yüzdesine sahip oluyorsunuz. Help to buy'da %80 size ait, ilerleyen senelerde %20'lik devlet yardımını geri ödüyorsunuz. Shared equilty'de yüzdeler ilanlarda farklılık gösterebiliyor.

Son ihtimal ise eski yapılar. Ancak elinizde bulunan miktar ile nerede nasıll bir ev karşılayabilirsiniz bilmiyorum. Biz de tek maaşla ev almanın mümkün olmadığını görünce tesadüfen help to buy'ı öğrenmiş olduk. Yoksa eski evleri düşünüyorduk.

Bankanızdaki mortgage adviser ile tekrar bir görüşürün ve danışın derim. Bu iki ihtimale geçişin söz konusu olup olmadığı konusunda açıklayıcı bilgi vereceklerdir. Bankalar haricinde mortgage veren farklı kurumlar da var sanırım ama ödenen faiz daha yüksek olmalı.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2016 21:27 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
https://www.sharetobuy.com/help-to-buy

https://www.gov.uk/affordable-home-owne ... uity-loans

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2016 22:45 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 23
Aldığı teşekkür: 34
Vize Türü:
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Akrep
Merhaba Arkadaslar,

Cok yeni bir baslik ve daha simdiden cok kapsamli tecrubeler var. Ben Ingiltereye ailemle tasinali 9 ay oldu ve bir an once mortgage ile kendi evimi alip Ev sahibiyle olan munasebetimi bir an once bitirmek istiyor. Turkiyede bazen kirada oturmak mantikli olabiliyor her ne kadar kosullar zor olsada uzun vadede yine kotu. Burasi ise Faiz oranlarindan ve mortgage odeme suresinin daha esnek olmasindan ev sahibi olmak cok daha zaruri oluyor. Aksi takdirde yillar sonra hicbir geridonusum faydasi olmayan ev sahiplerine odenmis 10binlerce pound kiralar kabus gibi...

Madde 1 Depozito
Madde 2 Mortgage icin yeterlilikler

Depozitoda ev degerinin % 5 i alt limit ve ne kadar yukselirse bankanin verecegi mortgage ihtimalinin yukseleceginden bahseden arkadaslarim var Hatta % 30 ve ustu icin credit check dahi yapilmiyor gibi duydum.. Su an ben ve esim (bg vatandasi) anca evi gecindirip ona gore maasli calisiyoruz, debit cardlarimiz var- kredi kartina basvurduk kullanalim diye vs... ortalama 100.000 Gbp mortgage icin sizce ne kadar gelir olmali.

Ornegin 50.000 gbp depozito ile 100.000 gbp mortgage rahat alabileceksem bu bizim icin bir yol.. Dedigim gibi daha 9 ay oldu geleli ve kayda deger paralara calismiyoruz gelir ve sure anlaminda ve bir an once 3 ay-5 ay- 10 ay a olsun istiyoruz

Selamlar
Cilekes

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 06 May 2016 04:23 
Lider
Lider
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 74
Aldığı teşekkür: 437
Vize Türü: Visa spouse
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Burcu: Terazi
çilekeş yazdı:
Merhaba Arkadaslar,

Cok yeni bir baslik ve daha simdiden cok kapsamli tecrubeler var. Ben Ingiltereye ailemle tasinali 9 ay oldu ve bir an once mortgage ile kendi evimi alip Ev sahibiyle olan munasebetimi bir an once bitirmek istiyor. Turkiyede bazen kirada oturmak mantikli olabiliyor her ne kadar kosullar zor olsada uzun vadede yine kotu. Burasi ise Faiz oranlarindan ve mortgage odeme suresinin daha esnek olmasindan ev sahibi olmak cok daha zaruri oluyor. Aksi takdirde yillar sonra hicbir geridonusum faydasi olmayan ev sahiplerine odenmis 10binlerce pound kiralar kabus gibi...

Madde 1 Depozito
Madde 2 Mortgage icin yeterlilikler

Depozitoda ev degerinin % 5 i alt limit ve ne kadar yukselirse bankanin verecegi mortgage ihtimalinin yukseleceginden bahseden arkadaslarim var Hatta % 30 ve ustu icin credit check dahi yapilmiyor gibi duydum.. Su an ben ve esim (bg vatandasi) anca evi gecindirip ona gore maasli calisiyoruz, debit cardlarimiz var- kredi kartina basvurduk kullanalim diye vs... ortalama 100.000 Gbp mortgage icin sizce ne kadar gelir olmali.

Ornegin 50.000 gbp depozito ile 100.000 gbp mortgage rahat alabileceksem bu bizim icin bir yol.. Dedigim gibi daha 9 ay oldu geleli ve kayda deger paralara calismiyoruz gelir ve sure anlaminda ve bir an once 3 ay-5 ay- 10 ay a olsun istiyoruz

Selamlar
Cilekes

Merhaba,
Ev alma surecinde deposit onemli bit etken, ancak maalesef Tek basina yeterli degil.
Bankalarin size verecegi mortgage miktari, Engel'in de belirttigi gibi yillik topam kazancinizin duruma gore 3,5-4-4,5-5 misli olabiliyor. Bu oran sizin ingilteredeki credit score ve permanent is sozlesmenizdeki kosullarin iyiligine kadar degisebilen sartlara gore belirleniyor.

Bir diger konu da affordability test. Siz, toplam aylik kazancinizin ne kadarini mortgage taksitlerine ayirabilirsiniz onu hesapliyorlar ve Buna gore 25 yil odeyebileceginiz Kadar mortgage miktarini belirliyorlar.

Sonuc olarak; oncelikle iyi bir permanent is sahibi olmak avantaj, degilse en az iki yildir araliksiz olarak ayni sektorde kontratli calisiyor olmaniz ve kontratinizin da uzun sureli yenilenmis olamsi gerekiyor. Bu kontrattaki yillik kazanciniz / payslipleriniz uzerinden yillik kazancinizin ortalama 3,5-4 mislini genel olarak almak mumkun. Sizin durumunuzda £100.000 almak icin kabaca £25K - £30K yillik geliriniz olmali.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 06 May 2016 10:24 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 18
Aldığı teşekkür: 7
Vize Türü: Tier2
Burcu: Başak
Peki arkadaslar bir cok konunun artik biraz olsun daha net oldugunu dusunursek, birlikte calisilmasi onerilen banka(daha once Engel 'in fikrini paylastigi gibi) veya tanidiginiz broker'lari bizlerle kontak bilgileri vererek paylasabilir misiniz lutfen?

Ayrica, brokerlar verilen bilgiler uzerinde oynama yapabiliyormus. Buradan bir arkadasim bahsetti brokerlar basvuru sahiplerinin meslegi uzerinde ve ev fiyatinda oynama yapip evin %100'unu kredi olarak cektirebiliyorlarmis fakat faiz orani haliyle yukseliyormus;bu tarz trickler de varmis ek bir bilgi olarak. Benim sahsi fikrim, vatandaslik yolunda bu biraz riskli duruyor ve pek etik degil tabi ki. Ama dusunen olursa da bunu da arastirabilir.

Iyi forumlar,

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 06 May 2016 10:49 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
fatihsimsek arkadaşım, biz ev satışı ve alışı aşamasındayız. Broker'ımızdan şu aşamada memnunuz. Bizim sürecimiz sorunsuz tamamlanırsa bu anlamda öneride bulunabilirim. Ancak bu ay sonuna kadar beklemekte fayda görüyorum. Sonuçta broker middle person pozisyonunda. Eğer bu süreci şu ana kadar yönettiği gibi iyi bir şekilde sonuçlandırırsa, kendisine de danışarak onaylaması halinde bilgilerini forumda paylaşabilirim. Ancak öncelikle t&a arkadaşımızın onayı lazım. Sonuçta firma ve kişisel bilgi paylaşımının forum kurallarına uygun olup olmadığı yönünde şahsi fikrini belirtmesi halinde, peki derse neden olmasın. Banka anlamında yine daha evvel de belirttiğim gibi broker sizin durumuz için en uygun olan fırsatları önünüze çıkarıp, kendisi de öneride bulunarak sizi seçiminiz konusunda yönlendiriyor.

@yigitc arkadaşım, paylaşımın için teşekkürler. Ben kendi durumumuzdan yola çıkarak süreci adım adım paylaşmaya gayret ediyorum. Ancak fazla kişisel oluyor anlatımım. Benim unuttuğum, atladığım kısımları da dile getirmişsiniz. Sağolun.

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 06 May 2016 10:58 
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
çilekeş arkadaşım, eğer cash buyers pozisyonunda iseniz bazı uygulamaları yapmak zorunda kalmayabiliyorsunuz. Ancak daha evvel de belirtmiş olduğum gibi bir emlakçıyla çalışmak, avukat kullanmak şart. Ama credit check yapılmaması gibi bir durum sanmıyorum ki mümkün olsun. Bize belirtilen şu oldu, mortgage alabilmek için olmazsa olmazlar arasında; sürekli bir işinizin olması ve kontratınızın devam etmesi (yani yıllardır aynı kurumda çalışıyor olmak ve emekli olana kadar orada çalışacağınıza dair garanti mortgage almanızı pozitif anlamda etkiliyor), uzunca yıllardır kredi kartı kullanıyor oluşunuz ve hiçbir ödemenizi aksatmamış olmanız (son 6 yılın kredi geçmişini sistemde görebiliyorlar, unutulan bir ödeme dahi bu skoru olumsuz etkiliyor, bilhassa cep telefonu faturaları anlamında dikkatli olunmasını öneriyorlar) en önde gelen iki temel şey. Bunları karşılamanız halinde depozitonuz da mevcutsa sanırım önünüzde başka bir engel kalmıyor. Paylaşmış olduğum bilgiler kendi araştırmalarımca sınırlıdır. Dolayısıyla bir eksiğim varsa lütfen düzeltiniz arkadaşlar...

Başa Dön

Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2016 20:28 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 23
Aldığı teşekkür: 34
Vize Türü:
Burcu: Akrep
Merhabalar,

Bugunun Ingilteresinde Ev alma girisiminde bulunmak nasil olur. Ben TR esim AB vatandasi

1. Depozito mus TR de TL bazinda oldugu icin % 10 su an icin bir kur avantaji olabilir.
2. Pound uluslar arasi piyasalarda bu degerde veya daha dusermidevam ederse Ev fiyatlari artarmi
3. Banka faizleri ne olur bu surecte
4. Banka bize kredi veriri mi yoksa bunlar gidici buralardan guvenilmesz musteri mi der
5. Diyelim henuz Ab den fiili cikmadan ev aldik bunun hem esim hem benim icin onumuzdeki surecte otrum vize almada yardimci olur diye dusunuyorum.

Bekleyip rolantide kalmak mi yoksa firsat bulup ab den cikmadan alip yolumuza devam etmekmi

Selamlar

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap: